V této době, kdy není vůbec jednoduché se podívat do zahraničí, nastává ideální chvíle začít poznávat i místa v naší zemi, která jsou často mnohem blíže, než jsme si mysleli.

Jedním takovým je například Bílá Hora, která se nachází jen několik minut cesty MHD z centra Brna.

A co tady?

Ne, není tu obchoďák. Není tu ani WiFi.

Jedná se zkrátka o klidné místo, ideální na procházku nebo “kochání se” výhledem na město z vyhlídky. Pokud se ale přecejen řadíte spíše mezi aktivnější jedince, najdete zde i malé hřiště. Na několika místech zde najdete i ohniště, jak je to ale s jejich (legálním) využitím vám bohužel nepovím.

Jak se sem dostanu?

O tom, že by kdokoli do Brna kvůli několikahodinové návštěvě letěl letadlem, nebudou nejspíše uvažovat ani ti z nás, kterým byla nadělena poněkud větší dávka fantazie. Cestu z letiště tedy rovnou přeskočíme, a podíváme se na cestu ze dvou nejvýznamnějších vlakových, a dvou autobusových nádraží.

Hlavní nádraží / AN u Hotelu Grand

Hlavní vlakové nádraží a autobusové nádraží u hotelu Grand leží v samém centru Brna. Zastavují zde všechny vlaky včetně mezinárodních, v případě autobusů se jedná o nádraží využívané z většiny pouze společnostmi RegioJet a FlixBus.

Nejjednodušší variantou je využít tramvajové linky č. 8 (cílová zastávka Líšeň, Mifkova), která zastavuje přímo na zastávce před Hlavním nádražím, a dojet do zastávky Bělohorská. Po vystoupení stačí přejít koleje, a po nezpevněné cestě, procházející přímo kolem zastávky, se vydat nahoru.

Nádraží Židenice

Především v této době nemusí být vůbec špatným nápadem využít nádraží, kde se nezdržuje tak velké množství lidí na jednom místě. Jako vhodnou variantou se tedy jeví i nádraží Židenice, na kterém zastavují kromě regionálních spojů i dálkové vlaky RegioJetu. 

Z malého autobusového nádraží přímo před budovou odjíždí autobusová linka č. 55 (cílová zastávka Mariánské Údolí), kterou se dostanete opět na zastávku Bělohorská (pozor, zastávka je na znamení), stejně jako v případě tramvaje 8. Poté se opět stačí vydat přes silnici a nahoru po nezpevněné cestě procházející kolem zastávky.

Autobusové nádraží Zvonařka

Na autobusovém nádraží Zvonařka zastavuje řada regionálních spojů, ale i dálkových linek. Přímé spojení s naším cílem odtud nenajdeme. Nicméně, stačí projít skrz protilehlou budovu Galerie Vaňkovka, a jsme opět na Hlavním vlakovém nádraží. Dále již můžete pokračovat podle první části popisující cestu právě odtud.

Zajímavost: Nádraží Zvonařka je často nazýváno jako “Ostuda Brna”.

Napsáno

David Černý

Dvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)