Už několik let je jedním z mých snů vyrazit na sever, do Skandinávie. Když se tak v Říjnu objevil náhle volný víkend, rozhodl jsem se alespoň pro menší „ochutnávku“ severu. Volba tentokrát padla na Dánské hlavní město, Kodaň.

Cesta začala, jako vždy, na pražském letišti, v mém oblíbeném terminálu 2. Odbavení i kontrola během 15 minut, jak už zde bývá zvykem, zde by se letadlo opravdu dalo při troše štěstí stihnout i při příchodu 30 minut před odletem. Vzhledem k časům, kdy od nás jezdí autobusy do Prahy, jsme na letišti byli ale asi o 7 hodin dříve. 😀

Při výběru společnosti jsme mimořádně vynechali nízkonákladové společnosti a využili služeb ČSA (tj. nízkonákladovky jen službami, cenou už tolik ne).  Za 260Kč byla možnost přikoupení snídaně, což je sice dost, ale pořád lepší než hladovět. A upřímně, právě v Kodani by určitě nebyl problém dát za podobnou snídani i více.

(Pokud toto čte někdo, kdo se více zajímá o letadla, jednalo se o let OK504, letadlo Airbus A319-100, OK-MEL :D)

Starší foto z mého archivu 😉
Výhled z místa 8A

Let probíhal zcela bez problémů, tentokrát vše bylo úplně hladké, letušky milé, jídlo perfektní.

Po příletu jsme rychle proběhli letištěm a vyrazili na cestu do města. Po sedmi hodinách sezení v Praze na letišti a hodině sezení v letadle jsme došli k tomu, že bude nejlepší volba jít pěšky. Cesta zabrala přibližně hodinu, prošli jsme přes okrajové části Kodaně, přes jakýsi park (spíše les) a několik sídlišť. Poté nás už uvítal pohled na centrum města na druhém ostrově.

Výhled z mostu Langebro
Pohled na centrum

Po krátké procházce následovala cesta přes zvedací most Langebro, který je jedním z pouhých dvou mostů pro silniční dopravu mezi dvěma ostrovy. Prvním úkolem v centru bylo najít nádraží, odkud večer odjíždí autobus, zjištění, že autobusové nádraží v Kodani znamená ulice obestavěná cedulemi „zastávka“ a dvěma přístřešky o velikosti klasické autobusové zastávky nás celkem překvapilo. Ale co už…
První zastávkou bylo muzeum „Ny Carlsberg Glyptotek“, vzhledem k tomu, že muzea ale nikoho z nás nějak příliš neberou, s prohlídkou zvenčí si všichni zcela vystačili. Naším hlavním cílem bylo jedno z nejznámějších míst v Kodani, a to bývalý přístav „Nyhavn“. Po cestě jsme ještě stihli prohlédnout sochu „Biskupa Absalona?“ a krásné náměstí „Kongens Nytorv“. Po několika dalších krocích se v obzoru začaly objevovat staré lodě, a především, obrovské davy turistů.
Nyhavn byl původně využíván jako přístav. Dnes se jedná o jedno z nejrušnějších míst Kodaně, plné kaváren, obchodů, restaurací a dalších podobných podniků. Budovy kolem kanálu nejsou původní, jedná se „pouze“ o stavby postavené podle dochovalých plánů.

Nyhavn
Pokud máte radši klidná místa, Nyhavn se vaším oblíbeným nejspíše nestane.

Následoval krátký odpočinek v parku Ørsteds. Jedná se o velmi krásný park s jezerem nacházející se v centru Kodaně. Přes den je zde poměrně klidno, večer, především, pokud je dobré počasí, toto místo vyhledává k odpočinku mnoho lidí, podle mých odhadů jak turistů, tak i místních.

Chvílemi jsme přemýšleli, jestli nejsme v Amsterdamu…
park Ørsteds

Po odpočinutí v parku Ørsteds padlo rozhodnutí na oběd. Na to je ideální místo „Torvehallerne“, kde se nachází obrovské množství stánků s občerstvením i restaurací. Pokud by se toto někomu z jakéhokoli důvodu nelíbilo, o několik metrů vedle se nachází všem dobře známý McDonalds. Nedaleko odtud se nachází renesanční palác „Rosenborg“ , včetně zahrad a muzea s korunovačními klenoty. Pokud se někdo opravdu vyžívá v návštěvách muzeí, v této části města si najde zábavu na hodně dlouho.

Po cestě od paláce jsme narazili na další zajímavé stavby, o kterých jsme ani netušili. Jednou z nich byl například kostel „Sankt Petri Kirke“. Pokud máte rádi výhledy, zajímavým cílem je také věž Rundetårn, která není sice příliš vysoká, i přes to ale může nabídnout krásný výhled na město.

Dále následovala už pouze cesta na „autobusové nádraží“ spojená s „menší“ procházkou po městě. Celkem jsme nachodili podle Google map 54km.

Autobus směrem do Prahy vyrážel z Kodaně, po jejímž opuštění se nám naskytl nejkrásnější výhled z okna autobusu, který jsem kdy viděl.

Nejkrásnější výhled z autobusu...
A vyplouváme!

Následovala hodinová plavba trajektem (spíše plovoucím obchodním centrem) a zastávky v Rostocku a Berlíně. Další den ráno jsme se již probudili v naší krásné Praze, na autobusovém nádraží Florenc.

 

Neuváděl jsem zde úplně všechna navštívená místa, ale hlavně ta, která mě osobně zaujala. Kodaň je dalším z krásných měst, které stojí za to navštívit hned, jak se naskytne příležitost. Vzhledem k cenám zde ale nezapomeňte pořádně naplnit peněženku! 😉

 

A jsme doma!
retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)