ČR

OK

CSA

2

Logo

Stát

IATA kód

ICAO kód

Flotila (ks)

Jako vždy si nejprve povíme něco o této společnosti.

ČSA, neboli České aerolinie jsou česká letecká společnost založená v roce 1923, je tak pátou nejstarší fungující leteckou společností na světě. Provozuje pouze 2 letadla, z nichž je jedno přímo v majetku firmy, druhé pronajaté. Většina letů je provozována letadly společnosti SmartWings.

Airbus A320 OK-HEU v Praze
Boeing 737-700 společnosti SmartWings, se kterým se často na linkách ČSA setkáte

Od roku 2018 vlastní nízkonákladová letecká společnost SmartWings 98% Českých aerolinií, většina služeb i letů jsou tedy provozovány právě touto společností a letadly, prodávány jsou ale dále jak pod značkou SmartWings, tak ČSA.

Společnost SmartWings provozuje celkem 26 Boeingů 737 NG, dále disponuje několika Boeingy 737 MAX 8, které jsou ale díky nedávným nehodám v Indonésii a Etiopii po celém světě uzemněny. Na jejich linkách se tak díky tomu objevují nejrůznější pronajatá letadla. Ať už téměř 30 let staré Boeingy z Ukrajiny, nebo např. Airbus A350 od společnosti Ethiopian Airlines, jedno z nejmodernějších letadel na světě.

Jak na letenky?

Tentokrát nečekejte žádné letenky po Evropě za cenu svačiny v McDonaldu, i tak se ale dá někdy dosáhnout na poměrně dobré ceny. Například do 1000Kč za jednosměrnou letenku můžete s ČSA vyrazit třeba do Kodaně, Říma, Milána, Bruselu nebo Paříže.

Pokud chcete sehnat letenky za ty nejlepší možné ceny, nejlepším způsobem je nemít pevný datum cesty a zvolit ho právě dle ceny, které si můžete jednoduše zobrazit v kalendáři při rezervaci.

Pro rezervaci doporučuji využívat přímo webu společnosti, kde letenky seženete většinou nejvýhodněji.

Po výběru cíle i data přichází volba typu letenky. Narozdíl od Ryanairu z předchozího článku je ČSA “klasickou” leteckou společností, je zde tedy i možnost volby Business třídy, za kterou si ale musíte připlatit i několik tisíc. Vzhledem k tomu, že všechny výlety se snažím uspořádat co nejlevněji je to možné, budu se zde zabývat pouze ekonomickou třídou.

Při koupi letenky do třídy economy jsou na výběr tři varianty:

• Lite – nejlevnější varianta, zahrnuje pouze příruční zavazadlo o rozměrech 55 x 45 x 25 cm a maximální hmotnosti 8kg. Občerstvení ani nic podobného v ceně samozřejmě neočekávejte. Změna rezervace je možná za poplatek 1560 Kč.

• Plus – Oproti variantě Lite máte možnost si ke kabinovému zavazadlu vzít ještě jednu malou tašku o rozměrech 40 x 30 x 15 cm a hmotnosti do 3kg. Hodit se může i odbavené zavazadlo o hmotnosti 23kg nebo výběr sedadla při rezervaci. Přerezervace je taktéž za poplatek 1560Kč, jako u varianty Lite.

• Flex – nejlepší, ale také nejdražší varianta. Oproti předchozím variantám je možná změna rezervace zdarma (samozřejmě s doplatkem, pokud je nový let dražší), za poplatek 1560Kč je možné zrušení rezervace. V ceně letenky dostanete na palubě občerstvení v podobě bagety s kuřecím masem, sušenky nebo malé čokolády a vody. Výhodou je také služba SkyPriority, která zahrnuje přednostní odbavení, bezpečnostní kontroly nebo nástup do letadla.

Odbavení

Narozdíl od nízkonákladovek typu Ryanair, Wizz Air, EasyJet a dalších, máte zde více možností jak se na let odbavit. 

První možností, kterou znáte, pokud cestujete s nízkonákladovkami je odbavení po internetu. To je možné provést 36 hodin až hodinu před odletem. Poté si stačí pouze vytisknout palubní lístek a můžete vyrazit. Pokud nemáte odbavená zavazadla, je toto ideální řešení, na letišti můžete totiž vyrazit rovnou ke kontrole a letadlu.

Pokud nejste zrovna nejlepšími přáteli s vaším počítačem, můžete využít i klasického odbavení na letišti, tentokrát ale zdarma. 

Pokud nemáte žádná zavazadla, je možno využít tzv. samoodbavovacích kiosků (v případě pražského letiště), kde zadáte kód rezervace, popřípadě naskenujete vaše doklady, poté se již můžete odbavit a vytisknout palubní vstupenku. Pokud jste se odbavili už předem online, je možno si zde vstupenku i pouze vytisknout, popřípadě provést menší změny, např. změnu sedadla.

Vstupenku do ruky... a letíme!

Poslední možností je klasické odbavení u přepážky, jejíž číslo najdete u vašeho letu na odletové tabuli. Zde opět předložíte doklady, a pokud máte odbavená zavazadla, zde je odevzdáte. Poté opět už odcházíte s vytištěnou palubní vstupenkou k letadlu.

Služby na palubě

Snídaně na ranním letu z Prahy do Kodaně

Od doby, kdy byly ČSA “pohlceny” nízkonákladovkou SmartWings, stala se prakticky nízkonákladovka i z ČSA. Narozdíl od klasických lowcostů zde ale přecejen pár výhod zůstalo.

Pokud cestujete s nejlevnější variantou letenky “Lite”, žádné služby zdarma nečekejte, a to ani kelímek vody. Stále je zde ale možnost zakoupení lehkého občerstvení.

V ekonomické třídě dostanete lehké občerstvení až s letenkou varianty “Flex”, kdy dostanete bagetu s kuřecím masem, sušenku nebo čokoládu a vodu.

Poslední variantou je tzv. Gourmet Menu. Jedná se o klasické plnohodnotné jídlo dle výběru, které je třeba objednat do 24h před odletem na webu ČSA. Cena za snídani nebo studené menu je 10 Eur, za teplé menu 14 Eur. I za tyto vyšší ceny se ale tato možnost vyplatí, zvlášť, když cestujete do některých “nepříliš levných” zemí.

Více si můžete přečíst zde.

Business třídu vyzkoušenou nemám, rozepisovat ji tedy nebudu. V ekonomické třídě ale nabízené služby občerstvením končí.

A má to tedy cenu?

Vše opět záleží na vašich nárocích. Na poměry “klasických” leteckých společností jsou služby mírně podprůměrné, výhody jsou zde především v odbavení nebo možnosti občerstvení za letu. Pokud budete mít štěstí, můžete s ČSA letět i za poměrně příjemné ceny, např. Praha – Paříž kolem 900Kč.

S posádkou se ve většině případů domluvíte v Češtině, většinou bývá i příjemná, i když v recenzích se často objevuje opak.

Pohodlí v letadle je těžké určit. Pokud poletíte letadlem patřícím přímo ČSA (Airbus A319), určitě si nebudete mít na co stěžovat. Bohužel, často se objevují i letadla Smartwings, někdy dokonce pronajaté stroje ze všech koutů světa, staré klidně i 30 let.

Celkový závěr zní… je to vlastně o štěstí. Můžete chytit letenku za cenu srovnatelnou s lowcosty, můžete chytit pohodlné letadlo i příjemnou posádku. A to je ten problém…  můžete. Zda to tak bude, to už nikdo neví.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)