Článek již není nadále aktuální.
Společnost Laudamotion jako taková ukončila provoz, všechny lety nyní spadají pod společnost Ryanair.

Dnes se blíže podíváme na rychle rostoucí leteckou společnost Laudamotion, která často překvapí cenami letenek, a nabídne mnoho, občas i neobvyklých destinací, a to především z letiště Schwechat ve Vídni.

Opět si nejprve povíme něco o této společnosti.

Laudamotion založil v roce 2018 několikanásobný mistr světa Formule 1, Niki Lauda, a to jako jeho již třetí leteckou společnost v pořadí (žádná z předchozích ale již nefunguje). Dnes je společnost zcela vlastněna Ryanairem.

Firma vlastní 26 (k 25.3.2020) Airbusů A320 v bíločerveném zbarvení a obsluhuje téměř 100 různých linek, a to především z Vídně a Düsseldorfu. 

Airbus A320 OE-LMC krátce po příletu na letiště Elefthérios Venizélos v Athénách

Po stopách krále nízkonákladovek

Od dob, kdy se společnost stala součástí Ryanairu, zde najdeme stejné praktiky jako u slavného krále lowcostů. Samotné letenky koupíte často za opravdu směšné částky (Např. Vídeň – Athény za 10 Eur), vše další už je za příplatky někdy i několikrát vyšší, než je samotná cena letenky. Zjednodušeně řečeno, ideální pro cestovatele, kterým stačí na celou cestu maličký batoh a potřebují pouze přepravit z bodu A do bodu B.

Důležité je zvolit si správný termín, nebo spíše pouze část roku. Nejlevnější letenky bývají na podzim a v zimě, vyjma Vánoc a Nového roku, kdy se ceny letenek mohou vyšplhat v krajních případech až přes 10 tisíc korun. Termín, kdy se na cestu chcete vydat ale nedoporučuji zkracovat více než na měsíc. Cena letenek se odvijí (nejspíše) z počtu již zarezervovaných míst a také doby do odletu. Jednoduše řečeno, čím je letadlo oproti normálu prázdnější, tím jsou letenky levnější. Někdy podstatné rozdíly jsou i v určitých dnech. O víkendech jsou letenky nejdražší, nejlevnější jsou naopak uprostřed týdne.

Pokud tedy máte určenou destinaci, nejlepším způsobem je si zkrátka otevřít vyhledávač letenek, nastavit si nejdřívější datum, kdy chcete vyrazit a pak už jen posouvat datum, dokud se neobjeví nejnižší cena. Samozřejmě se ale nemusí poštěstit vždy.

Radši oběd nebo cestu po Evropě?

Nejen ceny, ale i služby jsou zde s Ryanairem identické, půjčím si tedy část předchozího článku… 😉

Cena letenek, za kterou byste se téměř nenajedli ani v McDonaldu musí být přece někde vidět. A také je.

Zavazadla

V ceně základní letenky je pouze jedno malé zavazadlo o rozměrech 40x20x25cm. Tyto malá zavazadla ve většinou nekontrolují, ale pokud na to přecejen přijde, musíte ho sami dostat do “plechové krabice” o těchto rozměrech. Pokud se nevejde, nevyhnete se nemalému poplatku v řádu stovek korun. To stejné i v případě, že budete mít zavazadel více. Objevil se i případ, kdy cestující vyvedla z letadla policie kvůli knize a roli papíru, která se nevešla do zavazadla.

Pokud tedy víte, že si s malým batohem na své cestě nevystačíte, je nejlepší si už předem připlatit přibližně 200Kč za přednostní nástup, kdy si s sebou můžete vzít k výše zmíněnému malému ještě jedno větší o rozměrech 55x40x20cm včetně koleček a držadel a maximální hmotnosti 10kg. U těchto zavazadel se rozměry kontrolují už častěji, pokud budete mít větší, další útraty vás samozřejmě neminou. Abych nezapomněl, k této službě máte jako bonus i přednostní nástup. Podle Ryanairu je to nejspíše hlavní věc, za co se platí, většina cestujících toto využívá ale právě jen kvůli zavazadlu navíc. 

Poslední možností je zakoupit si klasické odbavené zavazadlo, které cestuje v nákladovém prostoru, nevztahují se na něj tedy tak přísná omezení na to, co smí být uvnitř. Za toto zavazadlo o maximální hmotnosti 10Kg si připlatíte kolem 300Kč, o hmotnosti do 20Kg 500-1000Kč.

Pokud se rozhodnete si tyto služby přikoupit až na letišti, počítejte s mnohem vyššími cenami.

Odbavení

Pokud jste zvyklí na klasické odbavení na letišti, kde jen přijdete k přepážce, dáte obsluze doklady a vše vyřeší za vás, u Laudy (a všech nízkonákladových společností) zapomeňte, alespoň bez dalších příplatků. 

Odbavení zde probíhá online, na webových stránkách (nelekněte se, pokud se najednou objevíte na webu Ryanairu, prakticky je to ta stejná stránka…) nebo v mobilní aplikaci, palubní vstupenku si poté jednoduše vytisknete doma, nebo ji můžete zobrazit přímo na mobilu, avšak pouze v mobilní aplikaci, otevřený lístek v PDF vám s velkou pravděpodobností nikdo neuzná. Pokud nemáte žádné zavazadlo, vyplatí se toto využít i pokud by klasické odbavení bylo možno, v tomto případě můžete po příchodu na letiště vyrazit rovnou k bezpečnostní kontrole a letadlu. Pokud máte odbavené zavazadlo, u přepážky ho odbavíte už bez dalších příplatků za odbavení.

Pokud si zapomenete vytisknout palubní vstupenku a na mobilu nemáte možnost ji zobrazit, musíte se zkrátka smířit s nemalým příplatkem (cca. 1400-1600Kč na osobu). V žádném případě nemyslete na to, že by vám příplatek odpustili. 

Ne vždy se letí, kam si myslíte

Dalším důvodem, proč mohou být letenky tak levné je to, že nízkonákladové společnosti využívají menší letiště dále od města. Děje se tak například v Londýně – např. letiště Stansted. Odtud je však poměrně pohodlná a frekventovaná doprava. Horší je to například v případě Paříže. V tomto případě vlastně letadlo neletí do Paříže, ale do města Beauvais, odkud vás čeká 1,5h dlouhá cesta do města, často za cenu vyšší, než měla samotná letenka. Ne vždy se tak vyplatí koupit tu nejlevnější letenku. Naopak v případě např. Kodaně nebo Athén vás žádné starosti nečekají. Žádné jiné letiště zde jednoduše není.

A mám do toho tedy nastoupit?

Pokud patříte mezi cestovatele, pro které jsou ceny “až na prvním místě”, potřebujete se pouze dostat z jednoho místa na druhé a nevozíte s sebou hromady věcí, jste zde správně.

Z pohledu spolehlivosti není z mé strany co dodat. Většina letů odlétá i přistává včas, i dle webu Flightradar24 jsou delší zpoždění spíše vyjímečná. Letadla jsou na úroveň lowcostu pohodlná, místo na nohy je zde mnohem větší než např. u konkurenčního Wizz Airu, naopak mírně menší než u Ryanairu. Mimochodem, právě s letadly Ryanairu se můžete občas na linkách Laudy někdy také setkat.

Úvodní fotografie: Laudamotion

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)