Lipno, neboli také “české moře” chcete-li, je bezesporu jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací v Česku. Asi nemusím psát, kde se nachází, ale pro ty, kdo neví, tak napíši to, že leží na spodní hranici Šumavy sousedící s jižními Čechami, takže bychom mohli říci, že jde o strategické místo kde si každý najde to své. 

Já sám jsem měl nedávno možnost zavítat na Lipno s rodinou v rámci prodlouženého víkendu, který se mimořádně vyvedl. Lepší počasí jsme na Lipně nikdy nezažili. Asi jako každý, kdo kdy jel někam na dovolenou jsme řešili co za ty čtyři dny navštívit a tak jsem se rozhodl, že napíšu takový krátký článek, kde napíšu tipy, co navštívit na Lipně a v okolí, když nemáte celý týden, ale jen pár dní. Samozřejmě také záleží jakým dopravním prostředkem budete cestovat, ale myslím si, že většina návštěvníků jezdí autem, článek tedy bude zaměřen právě především na dopravu autem.

Tipy na výlet: okolí Lipna

Český Krumlov

Začnu městem, které asi nemusím představovat. Když se řekne Krumlov tak si asi většina představí nádherné staré město s ještě krásnějšími uličkami ale taky zároveň mnoho lidmi na malém prostoru, všechny ty krásné uličky se v realitě mění v boj o to kdo se dostane na druhý konec ulice bez jediného drcnutí do jiného návštěvníka. Další kapitolou jsou předražené restaurace, obchody se suvenýry, kde najdete jen samé matrjošky a tak dále mohl bych pokračovat do konce článku. 

Jenže jak víme, letošní rok není jen tak obyčejný a tak si kvůli koronavirové krizi letos konečně mohou užít Krumlov i sami obyvatelé Krumlova. Hned po příjezdu nás přivítalo krásně poloprázdné parkoviště. Ano ve městě bylo dost lidí, ale šlo z 90% o Čechy. Prošli jsme celé staré centrum, dali oběd a vyšplhali nad zámek do zámecké zahrady. V zahradě nás nemile překvapilo, že slavné otočné hlediště je v rekonstrukci a tak se k němu nedá dostat. Ale rozhodně nemohu říct že bychom si návštěvu neužili ba naopak, jednalo se o příjemně strávené poledne a dobré vyplnění času při cestě na Lipno.

Návštěvu Krumlova mohu jedině doporučit, jen to chce si vybrat dobu aby tam nebylo tolik lidí. Hlavně se jedná o dobrou zastávku po cestě nejen na Lipno.

Vítkův hrádek

Zřícenina hradu, která možná není tak známá, já sám jsem o ni předtím taky nevěděl. Jedná se o nejvýše položený hrad v ČR a ten výhled z něho stojí opravdu za to. Jedna nesporná výhoda hradu je ta, že k němu nevede nějaká příliš příkrá cesta po které byste museli dojít třeba 5km. Pokud autem dojedete až na oficiální parkoviště hradu, které je v obci Svatý Tomáš do které vede docela dlouhá úzká asfaltka lesem, tak vám stačí vystoupat cca 500m do kopce, který není nějak extra příkrý, a jste na místě. Samotný hrad je spíše taková věž, mohli bychom říci, ve které se nachází bufet, obchod se suvenýry a pokladna, kde se platí vstup nahoru na věž. Dospělí zaplatí 70Kč, děti 35Kč. Seshora je vidět snad úplně celé Lipno a vy ho máte doslova jako na dlani. Ideální na panoramatické fotky.

Jedná se o zajímavý výlet, který není možná ani na půl dne, ale stojí opravdu za to. Navíc pokud jedete například z Frymburku tak můžete využít místní přívoz, na který se vejdou tři auta plus cyklisté.  

Stezka korunami stromů Lipno

Opět další známá destinace turistů, kterou asi není třeba nějak dlouze představovat. Pokud nemáte rádi lidi a jste radši v místech kde jich tolik není tak tohle rozhodně není tím, které si oblíbíte. Lidí je zde opravdu dost ale i tak se odvažuji říci, že si to stejně opravdu užijete. Jedná se o krásnou procházku po dřevěné lávce, po které pomalu stoupáte vzhůru až na vrchol. V některých zatáčkách jsou speciální zkratky ve kterých máte buď chůzi po kladině nebo laně atd: samozřejmě je pod vámi síť, takže se žádného pádu bát nemusíte. Ale ta největší atrakce vás čeká na vrcholu kde se nabízí úchvatný rozhled na začátek lipenské přehrady a samotné město Lipno nad Vltavou. Ať už jste parta kamarádů nebo rodina tak ideální místo pro společné foto jako např. selfie. Cestou zpátky dolů můžete za poplatek využít tobogán ve kterém se jezdí na speciálním vaku.

Stezky korunami stromů jsou opravdu zajímavé atrakce, které vždy zaručují zajímavý výlet, já sám jsem navštívil tři (v Krkonoších, Německu a Lipno) a nejvíce se mi líbí ta lipenská, která nabízí nejlepší výhled, i když je pravda, že při návštěvě té německé byla mlha a velice špatné počasí. Bohužel největší nevýhodou je cena vstupného, které není vůbec levné. Dospělí zaplatí 300 Kč. Ano, jako první je v ceníku cena 270Kč, nicméně to je cena jen pokud, se u nich zaregistrujete. V tomto případě musíte přejít do vedlejší, mnohem delší fronty a musíte se přihlásit na takovém velkém tabletu. Samozřejmě jestli vám těch 30Kč slevy stojí za to dlouhé čekání ve frontě, tak v pořádku ale při představě, že by mi pak chodili různé reklamy od nich tak jsem se na to raději “vykašlal”.

Hrad Rožmberk

Rožmberk nad Vltavou je známý nejvíce asi jako zastávka vodáků, kteří sjíždějí Vltavu pod přehradou Lipno. Jedná se ale o dobrou zastávku nejen na vodě, jelikož nad městem se tyčí hrad Rožmberk. Nabízí nádherné interiéry, kde dokonce můžete fotit. Samotný hrad má dva areály. První je ten opravený, novější zámecký a druhý je hned vedle, nicméně ten patří České poště, takže se dovnitř nedá dostat. Celé město Rožmberk ohraničuje meandr, který ve zdejším údolí Vltava vytvořila a vše proto působí malebným dojmem. Ve městě jako takovém toho bohužel ale moc není. Náměstí je hezky opravené ale nic kromě parkování a jídla v místní hospodě toho moc zde dělat nemůžete. 

Ideální jako zastávka na prohlídku hradu a také jako další zastávka k nedalekému Vyššímu Brodu, o kterém si povíme za chvíli.

Vyšší Brod

Opět známé místo hlavně mezi vodáky, jelikož se jedná o takové počáteční místo, odkud většina vyráží na svoji plavbu. Nejznámějším je ale Vyšší Brod hlavně kvůli svému klášteru, který je stále funkční. Konkrétně se jedná o Cisterciácký klášter. Je to opravdu krásné místo, které stojí za návštěvu. A pokud vás klášter jako takový nebere, můžete navštívit místní poštovní muzeum, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o historii pošty a dřívějších spojů, které zajišťovali telekomunikaci. Celé muzeum má tři patra a v nejvyšším najdete část pro ty nejmenší návštěvníky, kde se mohou naučit vytáčet staré telefony a dorozumívat se mezi nimi přes celou místnost.

Když budete mít klášter prohlédnutý, můžete se vydat k řece, kde se mimochodem nachází velké záchytné parkoviště, které je zde opravdu velkou výhodou. U řeky můžete poobědvat v některé z místních restaurací a nebo se jen pokochat vodáky sjíždějícími řeku.

A toto jsou mé čtyři tipy na výlet po okolí Lipna. Všechna místa mohou mít samozřejmě i svá negativa, hlavně podle aktuálních podmínek, i přesto ale jejich návštěvy určitě nebudete litovat.