Město s téměř 230 000 obyvateli ležící na jihu Velké Británie, často nazývané jako “Přímořský Londýn”.

Je jím Brighton, město s neskutečnou atmosférou, divokým nočním (i denním) životem, dechberoucími plážemi, množstvím turistických zajímavostí, skvělým jídlem, ale například i s některými v dnešní době kontroverzními tématy, jako rozsáhlou LGBT komunitou, multikulturalismem či snahou o přijetí uhlíkové neutrality dříve, než zbytek světa.

Pojďme se na několik zajímavostí podívat společně…

Nekonečné pláže

Jednou z hlavních atrakcí v Brightonu jsou jednoznačně pláže, i přesto, že Velká Británie nepatří zrovna mezi země, kam by se jezdilo k moři. Velký podíl návštěvníků tvoří např. obyvatelé Londýna. I toto je jeden z důvodů, proč je toto město nazýváno právě “Přímořským Londýnem”,

Na své si zde přijdou i ti “odvážnější”. Právě v Brightonu můžeme narazit i na nudistické pláže (resp. jejich části), kterých se ve Velké Británii nachází alespoň v dosahu obydlených oblastí velmi málo.

Brighton Pier

Brighton Palace Pier, častěji pouze Brighton Pier je molo pocházející z konce 19. století, dnes se řadící k jedné z nejoblíbenějších atrakcí na jihu Velké Británie. 

Naleznete zde řadu stánků, především se suvenýry či občerstvením a řadu atrakcí, jako horskou dráhu, nebo i herní automaty a podobně. Kromě toho se odtud naskýtá skvělý výhled jak na moře (resp. na Lamanšský průliv), tak na město.

Vstup na samotné molo je zdarma, placený je pouze vstup na některé zde umístěné atrakce.

 

Vlevo Brighton Pier, vpravo ohořelé zbytky mola West Pier a rozhledna British Airways i360

Royal Pavilion

V dnešní době jedna z nejznámějších památek na jihu Anglie, dříve letní sídlo Prince z Walesu, pozdějšího krále Jiřího IV. a dalších panovníků.

Stavba započala roku 1787 a pokračovala až do roku 1822. Královskou rodinou byl palác navštěvován až do roku 1845.

Kromě těchto míst ale samozřejmě v Brightonu můžete narazit na řadu dalších zajímavostí. Za zmínku stojí například vyhlídková věž British Airways i360 umístěná přímo u brightonské pláže tyčící se do výšky 162m nad zemí. Pokud hledáte místo k odpočinku, kromě pláže stojí za navštívení i dvojice parků – Preston park a Hove park. Litovat určitě nebudete ani procházky kolem útesu na východním okraji města.

Jak se sem dostat?

Pokud se rozhodnete do Brightonu vyrazit, s velkou pravděpodobností bude vaším výchozím bodem Londýn, stejně jako v našem případě. Možno je využít vlakové či autobusové dopravy. Vlaky odjíždí z londýnského nádraží Victoria, cesta trvá přibližně 1,5h a vyjde na částku kolem 30GBP (cca. 900Kč).

V tomto případě je ale lepší variantou autobus. Z vlastních zkušeností mohu doporučit společnost National Express, jejíž autobusy odjíždí několikrát denně z autobusového nádraží Victoria. Doba jízdy sice zabere celé 3 hodiny, avšak cena v některé časy klesá i pod 10GBP (pod 300Kč). Autobusy samotné jsou velmi pohodlné, a ani 3 hodiny není problém zde vydržet.

Autobus Caetano Levante společnosti National Express
Autobusové nádraží Brighton

Ubytování

Během naší cesty jsme byli ubytování v hostelu Grapevine Seafront, nacházejícím se téměř u brightonské pláže. Celkově z tohoto hostelu mám dost špatný dojem. Při příjezdu jsme zjistili, že o nás nikdo neví, i přesto, že jsme ubytování měli objednané a zaplacené předem. Nakonec jsme jako “omluvu” dostali lepší pokoj. Bohužel, jestli takto vypadá lepší pokoj, nedovedu si představit ten horší. Pokoj byla prakticky prázdná místnost s postelí a jednou lampičkou. Jako plus bych označil jednoznačně vlastní koupelnu, která byla i poměrně čistá. To stejné se nedalo říci o postelích. Pokud povlaky na posteli byly v pračce, pravděpodobně ji někdo zapomněl zapnout. Balkon byl zamčený a nejspíše sloužil jako skládka. Celé to doplnila ještě recepce, kde se doslova držel kouř u stropu. Alespoň personál byl poměrně milý, na druhou stranu ale neschopný jakékoli nápravy. 
Pokud to celkově shrnu i s ohledem na cenu (téměř 1000Kč na noc), přespat na pláži o několik metrů vedle by byla lepší varianta.

Článek pochází původně z roku 2018, většinu informací jsem se snažil aktualizovat dle informací dostupných na internetu.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)