Navštíveno: Leden 2020

Přišel čas na první výlet v tomto roce. Volba tentokrát padla na řecké Athény.

 

Ήρθε η ώρα για το πρώτο ταξίδι φέτος. Αυτή τη φορά η επιλογή έπεσε στην Αθήνα, Ελλάδα.

Airbus A320 společnosti Laudamotion

Tentokrát jsme nalezli levné letenky s odletem z Vídně, začátek cesty byl tedy mírně komplikovanější. Nejprve jsme dojeli do Prahy, odtamtud jsme využili autobusu společnosti Flixbus (Slavonija Bus) pro cestu na Vídeňské autobusové nádraží Erdberg, kam jsme dorazili přibližně ve 4 hodiny ráno. Odtud jsme pokračovali metrem linky U3 na zastávku Mitte, dále vlakem linky S7 přímo na letiště.

Vídeňské letiště není úplně přehledné, především pokud letíte s nízkonákladovkou. Pokud chcete procházet mezi terminály, podle šipek vyjdete ven téměř na parkoviště a musíte obejít půl budovy, abyste zjistili, že stačilo projít jedněmi dveřmi. No co, pokračujeme dále. Při vstupu musíte klasicky předložit palubní vstupenku, poté ji znovu musíte ukázat i při bezpečnostní kontrole, která mimochodem i přes poměrně velké množství lidí netrvala více než 5 minut. Letadlo čekalo u gatu C40 připravené už od večera, zpoždení se tedy tentokrát nekonalo. Nástup proběhl rychle, dokonce ani poplatky za nadměrná zavazadla téměř nikdo neplatil. Téměř…

Před odletem proběhlo odmrazení letadla, přičemž se objevily zajímavé reakce typu “hoří nám letadlo”. Poté už nebránilo nic ve vzletu, který nebyl tentokrát příliš příjemný. Představte si, že přejedete autem v 90km/h retardér na silnici. Asi tak letadlo několikrát vyskočilo několik desítek metrů nad zemí. Nezkušení turisté se samozřejmě už loučili se všemi blízkými, během 10 minut už podruhé…

Zbytek letu probíhal už bez jakéhokoli problému, navíc nám ten nepříjemný start vynahradil překrásný výhled na východ slunce z několika kilometrů nad zemí. Tedy, nám ne. Cestujícím na druhé straně letadla.

Do cíle jsme dorazili po dalších krásných výhledech na hory v Srbsku, Makedonii a na severu Řecka a téměř 2 hodinách poměrně klidného letu.

Východ slunce. Jen ze špatné strany letadla...

Po přistání nastal další úkol, sice jednoduchý, ale celkem drahý. Dostat se do města. Na hlavní náměstí Syntagma je možno se dostat metrem za 10€ nebo autobusem linky X95 za 6€. Jako správní low budget cestovatelé jsme samozřejmě vyrazili tím levnějším. Jízdenku je možno koupit v automatu na letišti, kde zaplatíte jak platební kartou, tak i mincemi a bankovkami, poté ji v autobusu jen přiložíte ke čtečce. Někdy čekejte ještě další kontrolu řidičem. Pokud se chcete podívat k moři, je možnost využití autobusu X96 do města Pireas, platí zde stejná jízdenka za 6€, ostatně jako na všechny linky “X” z letiště.

Po přibližně hodinu dlouhé cestě jsme dorazili na již zmíněné náměstí Syntagma ležící ve středu Athén. Syntagma je zkrátka něco jako je pro nás “Václavák”. Je také významnou křižovatkou městské dopravy, a to jak metra, tak i autobusů. Například na letiště se dostanete právě odtud. Mezi zajímavosti každopádně patří i archeologické vykopávky vystavené přímo ve stanici metra.

 

Na náměstí leží také budova řeckého parlamentu. Před parlamentem se v každou celou hodinu střídají stráže, velké slavnostní střídání probíhá v 11 hodin dopoledne. Každá část jejich uniformy symbolicky odkazuje na významnou událost z řecké historie.

Z náměstí Syntagma pokračovala naše cesta jednoduše s davem, a to do ulice s názvem “Ermou”. Je to klasická úzká ulice plná stánků a obchodů téměř všeho zaměření. Kvůli nákupům ale samozřejmě naše cesta před půl Evropy nevedla…Proto jsme odbočili a vyrazili směrem k jedné z nejvýznamnějších památek Řecka, kterou je Akropolis. Cesta není příliš dobře značena, pokud ale půjdete “prostě nahoru”, určitě tam také trefíte. Nachází se zde ohromné množství úzkých, opuštěných uliček, někdy ale se zajímavým výhledem téměř na polovinu centra Athén.

Po několika minutách se před námi zjevil velký skalní blok (vůbec jsem netušil jak tu věc pojmenovat… díky, Wikipedie 😂) nazývaný Areopág, odkud se naskytne perfektní výhled jak na Akropolis, tak na celé město, včetně hory Lycabettus, kam naše kroky směřovaly o něco později. Pokud se budete procházet po této vyhlídce, dávejte si opravdu pozor, kam šlapete. I za sucha to zde extrémně klouže, a natož za deště… Málem jsem odtud odcházel jen po jedné… 🤣

Pokud se chcete vydat přímo na Akropolis, připravte si 20€ (Duben – Říjen), popř. 10€ (Listopad – Březen). na vstupné.

Google začal tvrdit, že se má cca. během dvou hodin zhoršit počasí, rozhodli jsme se proto vyrazit směrem přímo na horu Lycabettus. Během cesty jsme navštívili řecký pravoslavný kostel “Proměnění spasitele Akropole” (Google překladač, samozřejmě, původně Ιερός Ναός Μεταμόρφωσης Σωτήρος Ακροπόλεως) a starou budovu řeckého parlamentu, kterou mimochodem můžete vidět na fotce.

Po překonání několika ulic, křižovatek a hromady schodů jsme se naskytli přímo na parkovišti pod horou Lycabettus. Už odtud byl krásný výhled na město. Avšak toto byl teprv úplný začátek cesty. Po menším posilnění v podobě svačiny jsme vyrazili “vzhůru k oblakům”. Stoupání je opravdu prudké po celou dobu cesty, ale opravdu to za to stojí. Výhled z tohoto místa je zkrátka dechberoucí. Naskýtá se odtud pohled na celé Athény zakončený horami a mořem. V tu chvíli jsem věděl, že cesta sem nebyla marná, i kdybychom už nic dalšího neviděli.

Po jednom z nejhezčích výhledů, které jsem kdy viděl jsme vyrazili zpět do centra města. Tentokrát směrem k “National Garden” (Národní zahrada zní tak nějak divně…). Jedná se o rozsáhlý park ležící téměř u náměstí Syntagma. Najdete zde mnoho soch, jezírka, malá zoo a mnoho klidných míst, kde si můžete opravdu odpočinout. V létě můžete právě sem utéct i před rozpálenými ulicemi, v největším horku je zde pocitově třeba i o 15°C méně.

Stačilo pouze několik kroků z okraje parku a narazili jsme na další významné místo, kterým je kongresové a výstavní centrum Zappeion.

Budova byla postavena v 19. století speciálně kvůli Olympijským hrám. Zappeion byl nejprvé využíván jako hala pro soutěže v šermu, následně zde byla umístěná olympijská vesnice, poté se zde nacházel organizační výbor a tiskové středisko.

Poté se začala naplňovat předpověď našeho milého Googlu a dostihl nás poměrně silný déšť. Zbytek dne jsme tedy jednoduše strávili u kávy (a asi půl hodiny v McDonaldu…).

Následně jsme ve stanici metra Syntagma zakoupili opět jízdenky na autobus a linkou X95 vyrazili zpět na letiště.

 

I přes tento poněkud nepříjemný konec výletu musím říci, že Athény jsou překrásné město, kde si na své přijdou především milovníci architektury, ale i krásných výhledů. S letenkami z Vídně za doslova několik korun se nedá tento výlet nazvat jinak než jako dokonalý.

Fotky za chůze jsou zkrátka těžké.
Airbus A321 společnosti Wizz Air z Athén do Vídně.
retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)