Den 1: Vyrážíme!

Pro cestu do Amsterdamu padla volba na autobus, jak jinak, než naší oblíbené společnosti RegioJet.

Autobus odjíždí ve 23:00 z autobusového nádraží Florenc v Praze,  pokračuje přes Plzeň, Norimberk, Würzburg. Frankfurt, Bonn, Kolín nad Rýnem, Düsseldorf, Venlo, Eindhoven, Bredu, Rotterdam a Utrecht až do cíle v Amsterdamu na parkovišti P+R Zeeburg (nyní již na nádraží Sloterdijk), kam přijíždí další den kolem 15:00.

Rozvadov: Poslední přestávka před hranicemi

Den 2

Hotel ibis Amsterdam Airport

Druhý den naší cesty toho ještě příliš nepřinesl. Kolem 15:00 jsme dorazili na parkoviště P+R Zeeburg téměř na okraji Amsterdamu. Odtud pokračuje do centra tramvaj č. 26, která Vás doveze až ke hlavnímu nádraží. Využili jsme tedy tramvaj až do její konečné stanice, dále jsme pokračovali autobusem č.397 (Airport Express), který nás dopravil přímo k našemu hotelu, jenž se mimochodem nachází téměř vedle letiště Schiphol a z jehož okna je možno vidět pojíždějící letadla na dráze.

Den 3

Třetí den konečně přišla na řadu prohlídka Amsterdamu. Od hotelu jsme vyrazili autobusem č. 69, dále jsme pokračovali tramvají č. 2, která končí přímo před hlavním nádražím. Naší první zastávkou byla volně přístupná terasa na střeše muzea vědy “NEMO” (obdoba plzeňské Techmanie), kde si můžete i odpočinout, pokud bude horko, tak se i mírně osvěžit.

Vyhlídka z terasy
Mlýn De Gooyer

Dalším cílem byl mlýn De Gooyer, kde se mimochodem nachází i pivovar. V místní pivnici můžete ochutnat skvělé pivo, jehož kvalitu dokazuje i to, že po večerech je zde více než plno.

 

Dále jsme pokračovali podél jednoho z kanálů a místní zoologické zahrady “ARTIS” a botanické zahrady. Po cestě jsme se zastavili v Albertu pro menší svačinu. Najdete zde různé čerstvé obložené sendviče a croissanty, ne suchý chléb s plátkem salámu, jako u nás.

Menší park na okraji botanické zahrady
Ideální místo k posezení u kanálu

Cesta pokračovala přes čtvrť červených luceren, vyhlášenou čím? Prostitutkami vystavujícími se za okny, střídajícími se s obchody s marihuanou a sex shopy. Jsme přece v Amsterdamu.

Po překonání této části jsme dorazili k jednomu z největších turistických cílů, kterým je Dam Square. A co tady je? Kromě paláce a památníku prakticky nic.

Koninklijk Paleis

Dále na řadu přichází muzeum umění “Rijksmuseum”. Pokud jste fanoušky umění, vstupenka vyjde na částku 19 Eur, do 18 let je vstup zdarma. Pokud vás právě umění nějak moc nezajímá, věřte že i samotná budova muzea stojí za podívání. Za muzeem se nachází park, najdete zde taky známý nápis “I amsterdam”, který mi právě v ten moment připadal jako nejoblíbenější turistický cíl.

Po takové nachozené dálce po městě přijde vhod další místo, které Amsterdam může nabídnout. Je jím obrovský park jménem Vondelpark.

 

Najdete zde několik rybníků, dětské koupaliště, tenisové kurty nebo lanové centrum. Často se zde také pohybují různí umělci dodávající tu pravou atmosféru. Pokud ale hledáte čistě odpočinek v klidném parku, věřte, že Vondelpark je tak velký, že i takových míst tu najdete mnoho.

Olympijský stadion. Momentálně obklopený staveništěm.

Po prohlédnutí parku a kratším odpočinku jsme pokračovali směrem k amsterdamskému Olympijskému stadionu.

Tento stadion byl postaven jako hlavní stadion pro Letní olympijské hry v roce 1928. Od skončení Olympijských her je využíván pro atletiku, fotbal, v zimě také například rychlobruslení. V roce 1978 měl být stadion dokonce zbourán, nakonec byl ale zapsán jako národní památka, čímž z demolice sešlo.

Ke konci dne jsme se po dlouhé cestě přes město rozhodli pro odpočinek. Vyrazili jsme tedy směrem k našemu hotelu, zde se po cestě nachází park De Oeverlanden. Nachází se v jižní části Amsterdamu na břehu jezera Nieuwe Meer. Pokud hledáte opravdu klidné místo, je tento park přesně pro vás. V létě se určitě může hodit i několik malých pláží, nedaleko je i možnost windsurfingu.

Po relaxu v nedalekém parku byl již postupně čas k přesunu poblíž našemu hotelu. I jeho okolí je poměrně klidné. Tedy… až na startující letadla…

Den 4

Do dalšího dne jsme se rozhodli zařadit i některá místa na okraji Amsterdamu, kde davy turistů většinou nepotkáte. Ale k tomu se dostaneme až později.

Nejprv byl úkol jako předchozí den. Dnes jsme využili znovu autobus linky 69, tentokrát ale až do cílové stanice Sloterdijk (kam také přijíždí většina dálkových autobusů), odtud autobusem linky 22 ke hlavnímu nádraží.

Takové menší "parkoviště" u nádraží Sloterdijk

Tentokrát jsme nezůstali v centru města, ale využili další tramvaje, opět linky č. 26, až do její konečné stanice IJburg.

 

IJburg je uměle vytvořený ostrov na severovýchodě Amsterdamu ležící v zálivu IJburgbaai. Jedná se o klidnou oblast na okraji města, kde ale stále najdete řadu obchodů a restaurací. Nejprvé jsme využili klasického, našeho oblíbeného Albertu, poté jsme vyrazili na pobřeží.

Záliv IJburgbaai

Kromě menšího parku na pobřeží, který můžete vidět na fotce výše, se zde nachází i přístaviště. 

Po několika hodinách strávených zde jsme rozhodli pokračovat v cestě, která ale skončila asi o 200m dále v restauraci(?) Bagels & Beans. Můžete si zde dát skvělé sendviče, většinou bagely, jak napovídá název, ale i kávu nebo čerstvé džusy.

Dále cesta pokračovala k fotbalovému stadionu Amsterdam ArenA, ležící ve čtvrti Bijlmer, která je mimo jiné i místem, kde se stala jedna z nepříliš šťastných událostí.

4. Října roku 1992 se do této čtvrti zřítil nákladní Boeing 747 startující z amsterdamského letiště Schiphol směřující do Izraelského Tel Avivu. Příčinou bylo odtržení motoru z pravého křídla, který poškodil i hydrauliku letadla, díky čemu se stalo neovladatelným.

Zemřelo zde 43 osob, dalších téměř 30 se zranilo.

 

Opravdu není příliš příjemný pocit být i jen v blízkosti místa, kde se něco takového, i když před téměř 30 lety, stalo.

Místo nehody letu 1862.
Jos Wiersema. The original uploader was Maaike98 at Dutch Wikipedia., modified by Simeon87. [CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Po tomto nepříliš příjemném zážitku pokračovala cesta dále, a to na vlakové nádraží Amsterdam Bijlmer ArenA, odkud jsme, tentokrát metrem, vyrazili zpět do centra. Zde už následovaly pouze tradiční procházky po okolí, a samozřejmě, také “menší” nákupy. Cestou přes nádraží Sloterdijk jsme se autobusy 22 a 69 přemístili opět do hotelu, připravit se na zítřejší cestu.

 

O tom ale zase příště…

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)