Navštíveno: Srpen 2020

Po téměř půroce bez jakéhokoli výletu jsem čím dál více prohlížel vhodné cíle, kam by se s ohledem na aktuální situaci dalo vyrazit. Ve chvíli, kdy jsem objevil informaci o nové lince společnosti Ryanair, bylo rozhodnuto. A hned prvím letem.

 

Vyrážíme!

Naše cesta začala jako vždy, na letišti Václava Havla v Praze, konkrétně na terminálu 2. I přes aktuální situaci ohledně korovnaviru zde vše funguje téměř normálně. Jediným rozdílem od dřívější doby je povinnost nošení roušek (či jiného zakrytí úst) a kontrola dokladú před bezpečnostní kontrolou.

Let byl vypraven od brány C18, tj. k letadlu jsme byli přepraveni autobusy. Odlet byl plánovaný na 12:35, tentokrát se čas podařio dodržet téměř přesně.

Let proběhl bez jakéhokoli problémů, většina posádky komunikovala bez problému česky či slovensky. Několikrát nás posádka také informovala, co se bude dít po přistání (o tom později). Celkově v letadle působila uvolněnější a veselejší atmosféra než na běžných letech, jelikož se velká část cestujících skládala právě z leteckých nadšenců, kteří si nemohou nechat událost jako otevření nové linky ujít.

Po letu dlouhém mírně přes hodinu jsme přesně ve 13:40 dosedli na dráhu košického letiště. Na pojezdové dráze již čekalo několik hasičských jednotek, které nás tzv. slavobranou přivítali v destinaci. Po zastavení u terminálu však přišla méně příjemná část. Covid a s ním spojené vyplňování formulářů pro dohledání cestujcích v případě, že by se na palubě objevil nakažený cestující. Nyní se můžeme vrátit zpět k příjemějším událostem.

 

Let FR7773 z Prahy poprvé v Košicích
Boeing 737-800, registrace SP-RKK

Čas prozkoumat město…

Cesta z letiště trvá autobusovou linkou 23 přibližně 20 minut. Plnocenná jízdenka s platností 30 minut stojí 0,9€.

Autobus má konečnou zastávku před železniční stanicí (zast. Staničné námestie), nicméně linka projíždí přímo přes centrum města. V našem případě jsme autobus opustili na zastávce Nám. Osloboditeľov, která je umístěna přímo u hlavního náměstí, kde se také nachází většina košických památek. Přímo u zastávky také najdete obchodní centrum Aupark. Celkově je turistické centrum Košic poměrně malé, jeden (celý) den by měl na návštěvu bez problému stačit.

 

O památkách toho opravdu příliš nevím, informace k jednotlivým místům tedy doplním ze všemocné Wikipedie.

Katedrála Svaté Alžběty

Po výstupu z autobusu a několika minutách chůze nás na hlavním košickém náměstí přivítala obrovská katedrála Svaté Alžběty.

Jedná se o gotickou katedrálu, a zároveň o největší kostel na Slovensku s celkovou rozlohou 1200 m² a kapacitě přes 5000 lidí. Katedrála a další přilehlé stavby (Urbanova věž a kaple Svatého Michala) byly roku 1970 vyhlášeny za národní kulturní památku.

Katedrálu tvoří svatyně s pětidílným uzávěrem, dvě věže, poschoďová sakristie na severní straně a dvě kaple a předsíň na jižní straně. Jedinečná je vnitřní disposice chrámu, kde hlavní loď a čtyři boční lodě kříži v polovici jejich délky jedna příčná loď stejné výšky a šířky jako hlavní loď, se kterou vytváří řecký kříž. Tím ve středu katedrály vzniká objemný centrální prostor a v exteriéru tři rovnocenné štíty s bohatě dekorovanými portály, které patří k vrcholům středověkého kamenického umění ve střední Evropě.

Zdroj: Wikipedia

Urbanova věž

Urbanovu věž vám na fotce bohužel neukážu. Jako vždy byla dodržená tradice, a místo alespoň jednoho místa jsme našli hromady lešení… 😔

Věž se nachází hned za katedrálou Svaté Alžběty, a společně s ní a kaplí Sv. Michala jsou považovány za národní kulturní památku. Vystavěna byla ve 14. století a sloužila jako zvonice patřící ke katedrále Sv. Alžběty. Při požáru věže roku 1966 byl poškozen původní zvon, který byl následně z jednotlivých částí složen, a dnes ho najdeme vystavený před věží. Ve věži je nyní zavěšena jeho kopie.

Zpívající fontána

Jen o několik metrů dále, mezi katedrálou Svaté Alžbety a košickým Státním divadlem se nachází zpívající fontána tvořena desítkami trysek, jejichž intenzita je synchronizována s právě hrající hudbou. Ve večerních hodinách je doplněna i o osvětlení. Právě prostor kolem zpívající fontány je především v létě ideálním místem ke krátkému odpočinku. Kromě krásných pohledů zde najdeme to, po čem po cestě rozpáleným městem touží každý. Vodu, lavičky a stín.

Státní divadlo Košice

Výhoda Košic? Většina významných míst je téměř na jednom místě. A tak nám od zpívající fontány stačilo ujít opět několik metrů a dorazili jsme ke košickému Státnímu divadlu.

Státní divadlo Košice vzniklo koncem 18. století na místě původní radnice. Nicméně, současná budova divadla vznikla až o více než sto let později, a to roku 1899. V 90. letech 20. století prošlo divadlo rozsáhlou rekonstrukcí.

Královský dům / Kostel Nejsvětější Trojice

Opět stačí popojít pouze o několik metrů, tentokrát na pravou stranu od Státního divadla. 

Královský dům byl nejvýznamnější světskou stavbou v středověkých Košicích. Byl majetkem uherských králů jako jejich rezidence. Sloužil pro správu královských majetků a na řízení správy severovýchodního teritoria Uherského království, označovaného Predtisie.

Zdroj: Wikipedia

Původní Královský dům byl ale roku 1671 zbourán, na jeho místě dnes najdeme kostel, nazývaný jako Kostel Nejsvětější Trojice. Nicméně, stále se často setkáme i s pojmenováním Královský dům.

Jakabov palác

Další místo se již nenachází přímo na hlavním náměstí, nicméně, stále v jeho blízkosti, a to kolem 350m od katedrály Sv. Alžběty.

Jakabov palác byl dokončen roku 1899. Budovu navrhl stavitel Peter Jakab, autor mnoha elektických budov, a to pro vlastní účely. Pro stavbu byly použity i vyřazené části právě z nedaleké katedrály Sv. Alžběty. V dnešní době je budova využívána především pro konání významných společenských akcí.

Mestský park

Jen o několik metrů dále se nachází místo ideální k odpočinku, ale třeba i ke sportu, a to Mestský park. 

Jedná se o největší veřejný park v Košicích, nedaleko Jakabova paláce, ale také Staničního náměstí, kde nalezneme vlakové a autobusové nádraží.

Nalezneme zde řadu míst k odpočinku, ale i fontánu a různá jezírka, plochu pro venčení psů nebo i altánek pro různá hudební (a další) vystoupení, nebo koupaliště.

Park Komenského

Druhý park, a to park Komenského nalezneme severně od hlavního náměstí, u tramvajové zastávky Poliklinika Sever. Opět se zde nachází řada míst k odpočinku, ale také malá fontána. Oproti hlavnímu parku je tento mnohem menší, ale také mnohem klidnější.

Staničné námestie
Noční vlak společnosti Regiojet připravený na cestu do Prahy
retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)