RegioJet, dříve známý především pod názvem Student Agency, je v dnešní době jednou z největších dopravních společností v České Republice. Provozuje řadu autobusových linek, a to jak vnitrostátních nejen v České Republice, tak i mezinárodních. V posledních několika letech se RegioJet stal významnou součástí i železniční dopravy. Provozuje vnitrostátní linky mezi Prahou a Brnem či Ostravou, na poli mezinárodních spojů se můžeme s touto společností dostat například do Bratislavy, Vídně, Budapešti, a během letní sezóny také do chorvatské Rijeky.

Kromě autobusové a železniční dopravy se můžete s RegioJetem/Student Agency setkat i při nákupu letenek, dovolené, zařizování pracovních pobytů a dalších.

Destinace

Vypisovat celý seznam destinací této společnosti by bylo opravdu velmi, ale velmi zdlouhavé. Autobusy společnost obsluhuje většinu větších, či turisticky významnějších měst v České Republice. Ze zahraničních destinací můžeme na seznamu najít řadu měst například v Německu, Belgii, Nizozemsku, Francii, Itálii, Chorvatsku, Švýcarsku, Polsku nebo Velké Británii. Samostatnou kapitolou je poté autobusová linka z Košic do ukrajinského Mukačeva, která je provozována pod značkou RegioJet, nicméně využívá zde místních dopravců.

V poslední době si můžeme všimnout především expanze na železnici. Vedle již dlouho provozovaných linek z Prahy do Bratislavy a Vídně přes Pardubice a Brno nebo z Prahy do Ostravy či Havířova přes Olomouc, můžeme využít například také spojů do Budapešti. Poslední novinkou je prozatím sezónní linka z Prahy do chorvatské Rijeky. Právě na této trase společnost slavila obrovské úspěchy, a to i přes největší krizi (nejen) v cestovním ruchu v historii společnosti. V budoucnosti je počítáno také se železničním spojením na Ukrajinu.

Kromě těchto dálkových linek se s RegioJetem můžeme setkat i na některých linkách v Ústeckém kraji nebo na lince R8 mezi Brnem a Bohumínem.

Autobusy

Autobus Irizar i8
Foto: RegioJet

Na autobusových spojích RegioJetu se můžeme setkat výhradně se španělskými autobusy Irizar Pb, či Irizar i8, kdy druhý jmenovaný patří v současné době mezi nejluxusnější (sériově vyráběné) dálkové autobusy. S autobusy Irizar Pb se dnes setkáme spíše na vnitrostátních linkách. Nejstarší aktuálně provozovaný kus je vyrobený roku 2013. Všechny autobusy jsou ve verzi “Fun & Relax”, čímž dopravce označuje autobusy vybavené dotykovými obrazovkami v sedadlech, kde můžete například sledovat filmy nebo poslouchat hudbu.

 

S novějšími autobusy Irizar i8 se setkáme již na drtivé většině mezinárodních linek, ale i na některých důležitějších vnitrostátních linkách. Nejstarší vůz byl vyroben roku 2016. Výbavou “Fun & Relax” jsou v tomto případě vybaveny pouze autobusy přímo ve žlutém nátěru společnosti. RegioJet tyto autobusy provozuje i pro DB (Německé dráhy), tyto vozy tuto výbavu nemají. Novější vozy jsou také vybaveny plošinou pro vozíčkáře.

Autobus Irizar i8
Foto: RegioJet

Vlaky

RegioJet provozuje především klasické soupravy tažené lokomotivou. Většina vozů byla odkoupena od zahraničních dopravců, a to především z Rakouska, Německa či Švýcarska. Především na některých nočních spojích jsme se mohli setkat i lehátkovými/lůžkovými vozy v původním nátěru DB. Nicméně, až na některé výjimky (vozy třídy Low Cost a některé lůžkové vozy) jsou všechny vozy po modernizaci.

Setkat se ale můžeme i s novými vozy, a to konkrétně s vozy rumunského výrobce Astra, tento název nesou zároveň i u dopravce. Stejně jako autobusy jsou tyto vozy vybaveny dotykovými obrazovkami v sedadlech, wifi i klimatizací.

Vlak linky R8 u stanice Studénka

Poměrně často se objevuje kritika na špatný stav vozů. Z vlastních zkušeností to bohužel mohu potvrdit. Často lze narazit například na nefunkční toalety, tzv. plochá kola (kolo nemá již zcela hladký povrch, to se projevuje někdy i poměrně hlučnými ránami od podvozku), méně častěji se objevuje i nefunkční klimatizace. O tom ale zatím dopravce vždy předem upozornil pomocí SMS.

Na linkách v Ústeckém kraji jsou provozovány jednotky řady 628 odkoupené od DB, pocházející z 80.-90. let minulého století. V blízké době by se zde ale měly objevit nové jednotky PESA Elf.EU.

Cestovní třídy

V autobusech RegioJetu se dnes setkáme s jedinou “cestovní třídou”, a to Fun & Relax. Tyto autobusy jsou vybaveny polohovatelnými koženými sedačkami, WC, klimatizací, WiFi a dotykovými obrazovkami v sedadlech. Existují ale dvě úrovně služeb. Na mezinárodních linkách a některých dálkových se setkáte se stevardy, kteří se během cesty nabídnou zdarma teplé nápoje, noviny nebo sluchátka, případně si můžete zakoupit jídlo a další nápoje. Především na vnitrostátních linkách se stále častěji můžeme setkat se službou “Fun&Relax se samoobslužným servisem”. Autobus je vybavený stejně, pouze zde nepotkáte stevardy. Samoobslužný automat na nápoje, noviny i sluchátka v tomto případě najdete u zadních dveří.

 

Třída Standart-Astra
Foto: RegioJet

U vlaků (vyjma linek v Ústeckém kraji a linky R8) se setkáme se širším výběrem cestovních tříd. Celkově jsou čtyři – Low Cost, Standard, Relax a Business.

 • Low Cost – nemodernizované velkoprostorové vozy po DB, některé nabízí sezení po jednom, po dvou či po čtyřech, v některých jsou sedadla pouze po čtveřicích. Všechny vozy jsou vybavené klimatizací a WiFi. Při nástupu dostanete zdarma láhev vody, další občerstvení je možno si zakoupit pomocí mobilní aplikace (platba pouze kreditovou jízdenkou či platební kartou).
 • Standard – na výběr jsou vozy s kupé po 6 sedadlech, kupé pro cestující s dětmi nebo sedadlo ve velkoprostorovém vozu Astra, ve kterém najdeme dotykové obrazovky, stejně jako v autobusech. Při nástupu opět dostanete láhev vody zdarma. V kupé je možno si objednat z menu od stevarda, ve vozu Astra je nutno použít mobilní aplikaci. Všechny vozy jsou opět vybaveny klimatizací i WiFi, navíc i 230V zásuvkami a USB.
 • Relax – velkoprostorový vůz se sedadly po jednom, po dvou či po čtyřech. Najdete zde široká polohovatelná sedadla (nebo spíše křesla?) s velkým stolkem a velkým prostorem na nohy. Láhev vody zdarma při nástupu. Z menu je možno si objednat přímo od stevarda, mobilní aplikaci zde nelze využít. Vozy jsou opět vybaveny klimatizací a WiFi. Zásuvky na 230V se zde nachází také, ale pouze na sloupcích mezi okny. Může se tak stát, že máte místo u okna, ale bez zásuvky, nebo naopak máte dvě zásuvky na jedno sedadlo, ale okno ne. Pokud cestujete samostatně, doporučuji sedadlo 85, kde najdete jak okno, tak i zásuvku.
 • Business – kupé se čtyřmi koženými polohovatelnými sedadly. Při nástupu zdarma láhev vody, pomerančový džus nebo sekt a sušenka. Během jízdy je opět k dispozici stevard. I zde najdete WiFi, klimatizaci a zásuvky.

Pokud máte nárok na 75% slevu, využit ji můžete ve všech třídách kromě Business.

Vlak společnosti RegioJet v Košicích

Kreditová jízdenka

Pokud plánujete cestovat častěji, doporučuji si pořídit tzv. kreditovou jízdenku. Stačí se zaregistrovat na webu dopravce, následně si stačí dobít kredit, za který můžete následně zakoupit jízdenky nebo například občerstvení na palubě vlaků.

A jaké jsou výhody “kreditovky”?

Při nákupu jízdenky stačí se přihlásit do mobilní aplikace či na webové stránky, pokud máte dostatek kreditu, nemusíte zadávat žádné platební (ani žádné jiné) údaje, nákup jízdenky tedy zvládnete během několika desítek sekund. Všechny tyto jízdenky také mají vždy stejné číslo, pokud tedy nechcete jízdenky tisknout nebo otevírat na mobilu, stačí si poznamenat toto číslo jízdenky. Na pobočkách RegioJetu sí na počkání můžete také nechat vyrobit kreditovou jízdenku v podobě plastové karty (je nutné mít již zaregistrovaný účet). U vlaků se jízdenky (vyjma linek v Ústeckém kraji a linky R8) nekontrolují, v autobusech je třeba při nástupu ukázat jízdenku či alespoň znát její číslo.

Pokud se rozhodnete svoji rezervaci stornovat, můžete to provést u většiny linek zdarma do 15 minut před pravidelným odjezdem. Pokud máte jízdenku zakoupenou přes kreditovou jízdenku, peníze se vám vrátí ihned, a můžete je použít na nákup další jízdenky.

Stejně fungují i kompenzace při zpožděném spoji. Pokud váš autobus/vlak bude mít zpoždění přesahující určité limity, automaticky se vám část (nebo celá částka) jízdného vrátí na “kreditovku”.

Na tyto služby vrácení jízdného samozřejmě máte nárok, i pokud kreditovou jízdenku nevlastníte. Peníze se vám vrátí způsobem platby, kterým jste platili jízdenku. To ale může trvat i několik dnů. Poslední možností je si o zažádat osobně.

Mobilní aplikace

Nejjednodušší volbou, jak mít jízdenky vždy po ruce je mobilní aplikace dostupná pro telefony se systémem Android či iOS.

Mobilní aplikace umožňuje vyhledávání spojů a následnou rezervaci jízdenek, samotné zobrazení všech aktivních i projetých jízdenek, u kterých si můžete zobrazit i informace o vašem spoji, jako trasa, časy odjezdu, aktuální zpoždění, či vaši cestovní třídu a sedadla. Při cestování třídami Low Cost a Standard – Astra můžete využít (pouze) aplikaci k objednání občerstvení. Samozřejmostí je i možnost storna a následné přerezervace jízdenky, což je dle mého názoru jeden z hlavních důvodů, proč aplikaci mít. Může se jednoduše stát, že například autobus, kterým jedete na nádraží nepřijede, vlak odjíždí za 30 minut a dalším autobusem ho už nestíháte. Místo složitého vyhledávání přes prohlížeč jednoduše otevřete aplikaci a rezervujete si další spoj.

V případě, že máte aplikaci propojenou s kreditovou jízdenkou (nejsem si jistý, zda je bez ní možno aplikaci vůbec využívat), je samotné storno, přerezervace i nová rezervace otázkou několika desítek sekund.

Pro používání aplikace je samozřejmě nutno mít připojení k internetu.

Webové stránky

Webové stránky už není nutno příliš popisovat. Nabízí veškeré funkce jako mobilní aplikace, kromě možnosti objednávky občerstvení. Pokud vlastníte chytrý telefon, aplikace je každopádně rychlejší a praktičtější variantou.

Zrušení jízdenky a vrácení peněz

Na možnost zrušení jízdenky zdarma můžete u nás narazit stále u většího množství dopravců, a to jak autobusových, tak i železničních. Není tak ničím překvapivým, že tuto možnost nabízí i právě RegioJet.

Možnost zrušení jízdenky zde máme u všech spojů v rámci ČR a vlaků kategorie RJ do Vídně a Bratislavy, dále u některých mezinárodních autobusových spojů. Zrušení je možné do 15 minut před pravidelným odjezdem a nehradí se žádný storno poplatek. V době kratší než 15 minut před odjezdem už jízdenku není možno stornovat.

U ostatních mezinárodních autobusů a vlaků kategorie RJ je storno jízdenky také možné, nicméně v době více než 6 hodin (například u spojů provozovaných pro DB 12 hodin) před odjezdem, a za poplatek 25% z ceny jízdného.

U dalších vnitrostátních vlaků je možnost zrušení do 15 minut před odjezdem pouze za podmínky, že máte rezervaci na konkrétní spoj. (Na těchto linkách je možno používat i jízdenky krajských IDS, dopravce také nabízí jízdenky, které nejsou vázány na konkrétní spoj)

U autobusů a spojů kategorie RJ je zavedena i tzv. “Garance včasného příjezdu”, kdy v případě zpoždění spoje můžete získat až plnou cenu jízdenky zpět, dle délky zpoždění a spoje, kterým cestujete. V případě vlaků máte tuto službu zahrnutou vždy, v případě autobusů pouze, když nebylo zpoždění ohlášené už před příjezdem. Přesné výše kompenzací si můžete přečíst zde.

Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že s touto službou opravdu nejsou potíže. Při cestě autobusem z Londýna do Prahy jsme díky poruše autobusu nabrali zpoždění 7 hodin. Ihned po příjezdu se celá částka zaplacená za jízdenku automaticky vrátila na kreditovou jízdenku.

Ať už jízdenku stornujete sami, či ji stornuje dopravce kvůli zrušení spoje, nebo vám vznikne nárok na kompenzaci díky zpoždění, peníze je možno získat zpět několika způsoby. Pokud máte jízdenku zakoupenou přes kreditovou jízdenku, částka se vám na ni vrátí během několika sekund a je možno ji ihned využít na další rezervaci či si ji nechat odeslat zpět na bankovní účet. Při platbě online bez kreditové jízdenky se vám částka vrátí způsobem, kterým jste jízdenku zaplatili. To ale může trvat i několik dnů. Poslední možností je osobní návštěva pobočky.

Foto: RegioJet

Tipy a triky

 • V autobusech doporučuji místa 27 a 28 (přímo před zadními dveřmi). Můžete si je sklopit na maximum bez toho, aby si cestující za vámi měl důvod stěžovat.
 • V případě, že chcete zvýšit možnost toho, že budete mít pro sebe celou dvousedačku, zarezervujte si obě místa, druhé zrušte 15 minut před odjezdem, kdy je storno ještě zdarma. Celou dvojsedačku vám to na 100% nezajistí, ale šanci výrazně zvýší. Dělejte to, prosím, ale pouze v případě, že jsou volná ještě další místa, v opačném případě je to minimálně bezohledné.
 • Pokud chcete pouze samostatnou sedačku (nikoli dvou, či čtyř), nemusíte si připlácet za vyšší třídu. Tato možnost je naopak i v nejnižší třídě Low Cost, a to u většiny spojů.
 • Pokud si chcete občerstvení po cestě objednat vícekrát, paradoxně je pro vás vhodnější nižší cestovní třída (Low Cost a Standard – Astra), kde se objednává přes mobilní aplikaci. Ve vyšších třídách se objednává přímo u stevardů, kteří ale například mezi Brnem a Prahou prochází často pouze 2x – za Brnem a za Pardubicemi.
 • Pokud chcete zjistit číslo zastávky/nástupiště, či zpoždění spoje, stačí se podívat do aplikace.
 • Jízdenky nemusíte zbytečně tisknout, stačí vám mobilní telefon. V případě vlaků RJ s největší pravděpodobností nebudete jízdenku potřebovat vůbec, dokud se neobjeví nějaký problém (např. 2 cestující na jedno místo), kontrolují se pouze slevové průkazy (studenti apod.), jízdenky ne. V každém případě stačí si pamatovat, nebo mít poznamenané číslo jízdenky.
 • Pokud chcete mít vaše oblíbené místo, zarezervujte si jízdenku klidně týden před odjezdem. Především samostatné sedačky ve třídě Low Cost jsou vyprodány velmi rychle. A v případě, že cestu budete muset zrušit, jednoduše využijete možnost storna zdarma.
 • Cestujete autobusem do zahraničí? Všechny autobusy jsou označeny nad předním oknem a na bočních stranách na posledním okně číslem. Toto číslo může být užitečné si pamatovat. Na těchto spojích se zastavuje na přestávky na odpočívadlech. A není neobvyklé, že především na první zastávce před výjezdem z ČR, stojí na odpočívadle kromě vašeho autobusu nějaký další, kromě zmíněného čísla zcela identický. A přece nechcete dojet do Amsterdamu, když jste jeli do Londýna…
Foto: RegioJet
retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)