Hostely jsou oblíbeným typem ubytování mezi řadou cestovatelů. Kromě možnosti levného přenocování je právě hostel ideálním místem pro navazování nových přátelství, a vlastně i poznávání cizích zvyků či kultur. Nicméně, nemusí to být místo úplně pro každého.

Vybíráme ideální hostel

V dnešní době je internet plný stránek, kde si můžete vybrat a také zarezervovat téměř vše, samozřejmě to platí i u ubytování.

Z vlastních zkušeností určitě mohu doporučit stránku Booking.com. V současnosti se jedná o jeden z nejrozšířenějších portálů pro rezervaci ubytování. Najdete zde ubytování od nejlevnějších ubytování typu “matrace na zemi” po luxusní hotely s cenami v řádech desítek tisíc na noc.

Právě na rezervaci hostelu skrze tento portál se podíváme podrobněji.

City Hostel, Skopje
Právě tohoto hostelu jsme využili na naší cestě do Makedonie.

A podle čeho vybírat ideální ubytování? Nejdůležitější jsou jednoznačně recenze ostatních uživatelů. Často se v recenzích dozvíte mnohem více, než v popisu ubytování, navíc zjistíte i osobní názory dalších lidí.

Důležitým faktorem může být i vzdálenost od centra města. Ubytování může být levné a pohodlné, vzdálenost a doprava může celkový dojem často zkazit.  Někdy se vyplatí si připlatit za ubytování v místě, kam jednoduše dojdete bez problémů pěšky.

Z vlastních zkušeností bych také upřednostňoval především ubytování, které nabízí možnost bezplatného zrušení rezervace.

Platba za rezervaci

Na Bookingu se můžete setkat s několika možnostmi plateb za ubytování. Jejich dostupnost záleží především na provozovateli ubytování, ale například také na datu rezervace. A jaké možnosti platby jsou?

  • Platba kartou hned při rezervaci – ubytování zaplatíte hned po dokončení rezervace, tím máte pokoj zajištěný a na místě za ubytování už platit nemusíte. Pozor, v některých destinacích mohou být dány i různé “turistické poplatky”, které se platí až na místě. Rezervační stránka vás o nich ale většinou informuje. Pokud tento způsob platby ubytování podporuje, je možno ji využít kdykoli. Pokud je rezervace stornovatelná, v případě zrušení se vám peníze vrátí zpět na účet.
  • Platba kartou později – tento způsob platby je možný jen u ubytování, které lze zrušit. Za ubytování zaplatíte až několik dnů před příjezdem, a to do data, do kterého je možné zrušení rezervace. Poté je již platba nevratná.
  • Platba v ubytování – v tomto případě platíte až v ubytovacím zařízení. Většinou jsou přijímány i platby kartou, ne vždy tak tomu ale je, i přesto, že to na stránce ubytování je uvedeno. Ve velkém množství případů je i v tomto případě nutné zadat informace o platební kartě, ze které vám bude částka stržena například v případě, že si ubytování zarezervujete, ale nedorazíte. V případě, že to ubytování umožňuje, a rezervaci zrušíte, se vám samozřejmě peníze nestrhnou. Rezervace bez karty ani v tomto případě platby většina ubytovacích zařízení nepřijímá.

Hlídejte si, co objednáváte

Ani Booking.com není bezchybný. Jako vždy, je dobré si několikrát ověřit, zda to, co objednáváte je opravdu to, co chcete. Například na fotografii vpravo (resp. dole) můžete vidět vyhledávání ubytování ve Stockholmu, ve Švédsku. Uveden je zde opravdu Stockholm. Je zde ale jeden malý háček, ubytování se nachází 6292Km od jeho centra, v Abidžanu na Pobřeží Slonoviny…

A jak to vlastně funguje?

Už několikrát jsem se setkal s lidmi, kteří si předem nezjistili, co vůbec takový hotel znamená, a poté si neustále jen stěžovali. Tak si o tom krátce povíme. Hostel se dá považovat za levnou alternativu hotelu. Jedná se vlastně o turistickou ubytovnu, kdy často sdílíte pokoj s více dalšími lidmi a místo restaurace zde najdete kuchyňku, kde si můžete uvařit sami. O tom všem si povíme podrobněji za chvíli.

Příchod do hostelu

Jako u každého ubytování, je dobré si předem zjistit čas, kdy se můžete ubytovat (často nazýváno jako Check in). Řada hotelů a hostelů má recepci otevřenou nepřetržitě, jiné zase mají pevně daný čas příjezdu a odjezdu.

Některé hostely nabízí klasickou recepci jako v hotelech, jinde naopak musíte hledat majitele po celé budově, a vše se následně vyřizuje například u stolu v jídelně. S tímto způsobem se často můžeme setkat především na východ od ČR, například na Ukrajině, v některých částech Ruska, nebo také na Balkánském poloostrově. V menších ubytováních nepotřebujete ani znát čísla rezervací, či mít nějaká potvrzení, zde většinou mají přehled, kdo má kdy dorazit. V případě větších zařízení se ale hodí, mít například vytištěné potvrzení rezervace u sebe. Po příchodu se většinou pouze ohlásíte, většinou předložíte občanský průkaz či pas, pokud jste při rezervaci vyplňovali číslo platební karty pro potvrzení, tak i platební kartu. 

Čas se ubytovat...

I v hostelech můžeme narazit na soukromé pokoje, ve většině případů, jak jsem již zmiňoval výše, sdílíte místnost s dalšími lidmi, s kolika, to záleží na konkrétním hostelu. Někde najdete ubytování po čtyřech, po osmi či po deseti lidech, setkat se však můžete například i s hostely s více než 20 postelemi v jedné místnosti. To jsou už ale spíše výjimky. Pokoje jsou ve většině případu smíšené nebo pouze pro ženy.

Pokud nedostanete na recepci žádnou postel přidělenou, můžete si vybrat jakoukoli, která je momentálně volná.

Pokoj v hostelu U Elzhbety - Lvov, Ukrajina

V hostelech většinou najdeme palandy (patrové postele). Přichází tedy čas na rozhodnutí, zda zvolíme dolní, nebo horní postel. Zde se jedná opravdu o osobní preference každého z nás.

Já osobně volím raději horní postel. Je zde relativně klid (nikdo kolem vás nešplhá nahoru), i soukromí zde máte mírně větší.

Samozřejmě to má i své nevýhody. Lidé jsou často dosti neohleduplní, a klidně uprostřed noci rozsvítí to nejsilnější světlo, což je nejčastěji lustr, který samozřejmě svítí do očí všem na horních postelích. Další nevýhoda se opět týká soukromí. I když nejste “tolik na očích” ostatním, narozdíl od spodní postele nemůžete improvizovat, a vytvořit si například závěs z ručníku. Poslední nevýhodou je prostor, kdy na horní posteli není kam odložit věci, pokud je chcete mít stále v dohledu, a zároveň na nich nechcete ležet.

V některých modernějších hostelech se s těmito problémy už nesetkáte, postele bývají přímo odděleny stěnami a závěsem. Prakticky se jedná o stejný princip jako v případě “kapslového hotelu”, o kterém si něco málo povíme nyní.

Kapslový hotel / hostel

V poslední době jsou stále oblíbenější tzv. kapslové hotely/hostely. Nenachází se zde klasické postele či palandy, ale, jak už název napovídá, každý zde má svoji “kapsli”. Uvnitř se většinou nachází pouze samotná postel, malý prostor na odložení věcí, světlo, někdy i zásuvka. Nespornou výhodou je zde soukromí, jelikož si svoji “kapsli” můžete jednoduše zavřít.

Další výhodou je i cena. Jelikož se v případě kapslových hotelů nachází poměrně velké množství míst najednou, jsou celkové náklady nižší, tj. nižší je i cena pro nás, jako zákazníky. Například noc v hostelu na obrázku vyjde na cenu kolem 90Kč, včetně možnosti zrušení bez poplatků.

Nejvíce ubytování tohoto typu najdeme v Asii, především v Japonsku, stále více se ale kapslové hotely rozšiřují i do zbytku světa.

Lounge Capsule Hostel - Lvov, Ukrajina

Jídlo a vaření

Další věc, kterou v hostelech prakticky nikdy nenajdete je restaurace. Někdy dostanete slevu do blízkých restaurací či barů (např. v případě hostelu Grapevine Seafront v Brightonu), někdy vám zase přímo majitel hostelu uvaří snídani (nebo nabídne domácí pálenku, viz. City Hostel Skopje). Ve většině případů ale pouze dostanete k dispozici kuchyňku (někdy i automat s bagetami), váš kuchařský talent tam už ale musíte využít sami. Někdy se v hostelech stává také, že některý z hostů převezme roli kuchaře, a navaří například nějaké jeho “domácí” jídlo. Pokud ale nebudete mít nějaké příliš aktivní spolubydlící, raději s tím nepočítejte.

Ve většině hostelů naleznete také chladničku, kde si své jídlo můžete uschovat. Často to v hostelech funguje tak, že si jídlo musíte označit svým jménem, případně i datem odjezdu, jinak vám jídlo jednoduše vyhodí. Také počítejte s možností, že vám jídlo někdo může prostě sníst. I to se stává, a ne tak zřídka, jak si můžete myslet.

Společenská místnost

Tzv. společenská místnost je základem téměř každého hostelu. Často je propojena s kuchyňkou a je zároveň i jídelnou. Společenská místnost je vlastně takový obývák. Především po večerech se zde mnoho lidí (ubytovaných v hostelu, samozřejmě) schází. Lidé se zde baví o nejrůznějších tématech, poznávají se. Někdy zůstane u povídání, někdy se někdo rozhodne pustit film, někdy se obyčejné povídání změní v party, někdy doslova v “kalbu”. Jiný výraz se na to zkrátka nehodí. Záleží prakticky jen na tom, jaká skupina lidí se sejde. A pokud vám takové akce nevyhovují? Nejjednodušší možností je prostě odejít do vedlejší místnosti.

Koupelna a WC

S výjimkou lepších soukromých pokojů, kde se už ale prakticky nedá mluvit o hostelu, se většinou setkáte se sdílenou koupelnou a WC. Někdy má každá místnost svoje vybavení, někdy je koupelna společná pro celý hostel.

Koupelna v hostelu se nedá jednoznačně popsat. Někdy je koupelen více, kde je v každé jedna sprcha a WC, máte ji tedy přímo pro sebe, včetně dostatečné dávky soukromí, jindy zase najdete 10 sprch v jedné místnosti (samotné sprchy oddělené jsou, samozřejmě). Stejně je to například s ručníkem, ten někdy dostanete, někdy ne, obecně je ale lepší si vzít vlastní. Šampon, sprchový gel apod. musíte mít vlastní téměř vždy. V tomto případě ale pozor na množství, pokud do vašeho cíle letíte letadlem. O tom se více dozvíte zde.

Místnost plná neznámých lidí?

Především pokud cestujete sami a jste spíše introverti, může to být při první návštěvě hostelu lehký šok. Nicméně, zároveň je to poměrně dobrý způsob, jak se naučit lépe komunikovat s lidmi. Navíc, ostatní jsou na tom pravděpodobně stejně. A právě hostely jsou častým místem, kde především cestovatelé mohou navázat nová přátelství, a kdo ví… třeba i něco víc.

Další tipy do hostelu

  • Pokud neplánujete chodit spát až ráno, vezměte si sluchátka či špunty do uší
  • Mějte u sebe malou svítilnu, nebo použijte svítilnu v telefonu, rozsvicovat lustr o půlnoci není dobrý nápad
  • Vezměte si boty – např. žabky, či alespoň pantofle, ať nemusíte běhat i do koupelny v teniskách
  • Berte si s sebou zámek – v některých hostelech najdete skříňky na osobní věci
  • Věci si v batohu/kufru uspořádejte, ať nemusíte neustále vše přehrabovat, především pokud jdete pozdě spát/brzy vstáváte
  • V zemích ve Východní Evropě si berte na placení ubytování raději hotovost, než platební kartu
  • Ručník nemusí sloužit jen na usušení, poslouží také jako improvizovaný závěs k posteli, nebo jako polštář
retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)