Nejčastěji se to stává na letech mířících k moři plných lídí, kteří vyrazí jednou za rok na dovolenou, v měnším množství ale najdeme vystrašené cestující téměř na každém letu.

Čeho se lidé zbytečně bojí, i když k tomu není důvod?

Zaskáčeme si?

Turbulence jsou bezpochyby nepříjemným zážitkem i pro “zkušené” cestovatele, i přesto se s nimi setkáváme hodně často. A co to vlastně je? Vítr. Je úplně běžné, že letadlo začne házet ze strany na stranu, většinou to není ani důvod k tomu, aby posádka nařídila připoutat se. S těmito malými turbulencemi se setkáte nejčastěji při stoupání a klesání, ale i během letu jsou poměrně časté. 

Letadla jsou na to stavěná, piloti vycvičení. Při větších turbulencích většinou dostanou cestující pokyn připoutat se a často se přeruší roznášení občerstvení apod. S turbulencemi, kdy létá všechno, co není připoutáno, po letadle se ale setkáte málokdy. Tak jako tak, není to důvod k tomu, aby se letadlo zřítilo.

Tak si to dáme ještě jednou...

S opakovaným přistáním se tak často, jako s turbulencemi nesetkáte, i přesto je to ale zcela běžné. Stačí vítr, který vychýlí letadlo z kurzu, příliš vysoká rychlost nebo výška. Go Around, neboli průlet není ničím nebezpečným, naopak se provádí proto, aby nebezpečná situace nenastala. Někdy se tak stane už poměrně vysoko, někdy pouze několik metrů nad zemí, zřídka i po dosednutí letadla. Ve chvíli, kdy víte, že to není nic nebezpečného, je to i celkem zábava 😂

Led je nepřítel...

Díky turbulencím se žádné letadlo ještě nezřítilo, díky křídlům pokrytým ledem ale ano. A proto se před vzletem někdy provádí tzv. odmrazování, kdy je na křídla a ovládací plochy letadla nanášená speciální odmrazovací kapalina. Komentáře cestujících, že nám hoří letadlo nejsou ničím neobvyklým.

Štěká tady pes...

Ať už při startu, v průběhu letu nebo při přistání, na letadle je ohromné množství pohyblivých a mechanických částí, které vydávají nejrůznější zvuky. V Airbusech můžete například slyšet zvuky podobné štěkání psa (viz. video), kdy se tlakuje hydraulika letadla. Při klesání k cílovému letišti se zase může objevit menší rána, po které se poměrně zvýší hluk. To je způsobeno vysunutím podvozku, kolem kterého proudí vzduch, díky čemuž je let hned hlučnější.

Rozpadá se nám křídlo?

Přesně ve chvíli, kdy letadlo dosedlo a v řadě za mnou se ozval komentář, že tomu nedrží pohromadě křídla a že už s touto firmou nikdy nepoletí, mě napadlo napsat tento článek…

Právě na křídlech je umístěno nejvíce ovládacích prvků letadla. Při přistávání dokonce můžete vidět skrz.

Menší plocha na konci křídla se nazývá křidélko, díky jemuž letadlo může zatáčet.

Větší plochy zvedající se nahoru slouží ke zpomalení letadla, velké plochy sklápějící se dolů se nazývají klapky a pomáhají k tomu, aby se letadlo udrželo ve vzduchu při nižších rychlostech.

A je tma...

Více se hodící fotku jsem v počítači nenašel, tak alespoň noční výhled na Bratislavu...

Často na to v letadle před odletem posádka upozorňuje, pokud ale příliš neovládáte cizí jazyky, snadno tomu zkrátka nebudete rozumět… Při nočních letech je běžné, že se při vzletu a přistání ztlumí osvětlení v letadle, někdy pouze mírně, někdy do téměř úplné tmy. Během toho si můžete rozsvítit světlo nad sedadlem. Po vzletu a po přistání je osvětlění opět zapnuto.

Možná si říkáte, k čemu vlastně zhasínání světel v kabině je. A i přesto, že se to na první pohled nemusí zdát, právě ztlumené či zhasnuté osvětlení hraje velkou roli v bezpečnosti. Vzlet a přistání jsou dvě nejkritičtější fáze letu, při kterých může nastat problém.

Uvedeme si konkrétní příklad. Startujeme v noci. Letadlo již nabírá rychlost pro vzlet, když náhle začnou z motoru létat plameny. A protože zbývá dostatečně dlouhá část dráhy a letadlo nedosáhlo rychlosti, kdy musí už za každou cenu vzlétnout, piloti se rozhodnou vzlet přerušit. Ihned jak letadlo zastaví, rozeběhne se evakuace pomocí skluzavek. V tomto případě je jako bezpečný čas pro evakuaci všech cestujících 90 sekund (u jakkoli velkého letadla), není tedy čas se rozkoukávat. Pokud by světla v kabině byla celou dobu rozsvícena, při opouštění letadla zkrátka nic neuvidíte. Však to znáte, chvíli se díváte na slunce, otočíte se a nevidíte skoro nic. Zde je situace zcela stejná. A právě proto jsou světla při vzletu a přistání ztlumená či vypnutá. Opět jde jen o bezpečnost cestujících.

A také se při tom lépe usíná, hehe.

Pokud vás čeká první let letadlem a stále máte strach z toho, jak to bude probíhat, doufám, že vás tento článek alespoň trochu strachu zbavil a budete oproti ostatním moci klidně sledovat krásný výhled z několikakilometrové výšky…

Pokud máte jakékoli další starosti, nebo se chcete podělit o své zážitky, neváhejte se ozvat v komentářích 😉

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)