Ne každý touží po dovolené, kdy bude týden jen ležet na pláži u moře nebo v hotelovém pokoji. Pokud se plánujete vydat po Evropě a poznávat především přírodu, vzít s sebou i svého plechového miláčka může být to pravé. 

I takhle může vypadat domov na cestách. 

Jedná se o miniaturní Ford Fiesta z roku 2007 s motorem vhodným nejlépe na ježdění do Tesca a zpět domů. O to zajímavější však ty cesty jsou…

 

Vše, co v tomto článku najdete, vychází ze zkušeností s cestami právě tímto autem.

1. Jak se tam dostaneme?

Než se rozhodnete vypravit na cestu, je dobré si alespoň trochu naplánovat, kudy a kam chcete jet, co chcete po cestě vidět, nebo třeba také, jakou dobu za den chcete strávit na silnici.

 

Pro plánování trasy a následnou navigaci využívám prakticky pouze 2 služby. Jednou jsou Mapy Google, druhou Waze.

 

Mapy Google

Google Mapy nejspíše alespoň jednou použil každý. 

Pro naše účely nabízí klasickou navigaci do auta, kde si můžete nastavit zastávky i požadavky na trasu – vyhnutí se dálnicím, placeným silnicím nebo trajektům. Velkou výhodou je možnost stažení map do telefonu a následné používání offline. Bohužel, občas vybírá i silnice, kam by se normální člověk sám nikdy nevydal.

Při dalším cestování se může hodit i navigace pro pěší nebo vyhledávání veřejné dopravy.

 

Pokud chcete plánovat delší cestu skládající se z více cest za sebou, hodit se bude i služba My Maps.

Waze

Waze je poslední dobou jednou z nejoblíbenějších navigací. 

Trasu plánuje vždy podle aktuální situace na silnicích, kdy se snaží vyhýbat kolonám apod.. Někdy nabízí možnost úpravy trasy i během cesty. Samozřejmě je možnost i vyhnutí se placeným silnicím nebo trajektům, samostatná možnost pro dálnice ale chybí. Například v Německu, kde jsou dálnice zdarma, vás povede prakticky vždy tudy. Výhodou je velká komunita, díky které se v navigaci objeví prakticky okamžitě jakákoli překážka na silnici či radar. Narozdíl od Google Map ale potřebuje neustálý přístup k internetu.

2. Jdeme spát

Na cestách nemusíte auto využívat jenom k dopravě, hodit se může i pro přenocování. V případě, že máte obytné auto, máte o pohodlí postaráno, na druhou stranu je ale dost nápadné. Z mého pohledu je nejlepší variantou klasická dodávka, vlastnoručně upravená pro nocování. Pokud nejste úplně náročnými cestovateli, bude stačit i klasické auto, nejlépe nějaké větší, jde to ale i s malým autem.

Nejprve je třeba najít správné místo. Můžete zkusit sjet z hlavní silnice a prozkoumat polní cesty. Je ale třeba dávat pozor na zákazy vjezdu, a pokud cestujete např. dodávkou, někdy je dobré i vyrazit kousek pěšky. Přece se nechcete zaseknout s autem někde uprostřed lesa mimo civilizaci…

 

Mně se osvědčila opět další aplikace, tentokrát jménem Park4night. Najdete zde množství míst k přenocování přidaných dalšími uživateli. Patří mezi ně kempy, parkoviště pro karavany, ale především klidná, často i krásná místa v přírodě. K většině míst jsou přidány i fotky s popisem, někdy zde najdete i recenze od dalších cestovatelů. Přesné souřadnice jsou samozřejmostí.

 

Některá místa se těší větší oblibě u cestovatelů, často se tak může stát, že na místě, kam dorazíte podle výše zmíněné aplikace, nebudete sami. 

 

Ne v každé zemi je takovéto přespávání povolené, a tak i některá místa nezůstanou bez ohlédnutí, a po nějaké době se zde objeví zákaz nocování.

Nás zatím žádné problémy nepotkaly, ale není od věci auto na noc zamknout, nikdy nevíte, kdo je poblíž. Navíc, ne všude je nocování legální, může se stát, že vás v noci přijde někdo vyhnat. Pamatujte, vše děláte na vlastní riziko, to, že je místo někde na internetu, při hádkách s policií nebo rozzuřeným majitelem pozemku nejspíše nepomůže.

Výhled z našeho pojízdného hotelu u jezera Blauer See, poblíž města Muldestausee. Místo s výhledem na jezero už bylo zabráno. 🙁

Našli jsme si tedy klidné místo, které splňuje všechny naše požadavky i přání. Začíná se stmívat a všichni jsou připraveni ke spánku. Na tuto chvíli je dobré se připravit už doma, před odjezdem. 

V případě že nejedete klasickou “nákladní” dodávkou bez oken, určitě přijde vhod možnost zakrýt okna. V mém případě jsem to vyřešil jednoduše. Nad okny natažený provázek, na něm zavěšený kus černé látky. Perfektní záclony hotovy.

Na podobné cesty je vždy dobré mít v kufru stan a spacáky. Buď vás bude na velikost auta moc na to, abyste se pohodlně vyspali (a aby ještě nedošlo k něčemu co ani “někteří” z vás nebudou chtít, ehm ehm ehm, no nic, pokračujeme), nebo, v nejhorším případě, i auto se může rozbít, a ne vždy zbyde na hotel po celou dobu opravy…

Budeme počítat s ideálním případem, kdy se do auta všichni vejdou, a nikde ho nezapomeneme… Každého by napadlo si prostě vzít spací pytel. To nás při první cestě napadlo také, po chvílí jsem toho začal litovat. Při další cestě jsem si už řekl, proč si prostě neudělat trochu pohodlí, a tak k záložnímu spacáku šla do kufru ještě klasická deka. V případě že spíte (napůl) v kufru, vezměte si rovnou dvě, jednu pod sebe, druhou na sebe. Musím říci, že takhle pohodlně jsem se v autě ještě nevyspal.

 

Další věcí, na kterou byste neměli zapomenou jsou powerbanky, nebo alespoň jedna, pokud si tedy přes noc chcete cokoli nabíjet. Probudit se uprostřed lesa stovky kilometrů od domova a nenastartovat, je minimálně v mém případě asi to poslední, co bych chtěl. Za jízdy je nechte nabíjet, přecejen, v dnešní době se záložní zdroj energie vždy hodí.

Pokud přespáváte na místě, kde by se to oficiálně nemělo, doporučuji si přivstat a vyrazit klidně před 6. hodinou ráno. Poté začnou vyrážet místní se psy a podobně. Pokud přespáváte například v Norsku, kde je přespávání povoleno, nejste na soukromém pozemku a nevadí vám kolemjdoucí, zůstaňte si zde klidně celý den 😉 V každém případě, vždy by při odjezdu mělo místo vypadat stejně, nebo lépe, než při příjezdu.

3. Chtělo by to něco k jídlu...

Pokud vyrážíte na jednodenní, maximálně dvoudenní výlet, není takový problém se živit i sušenkami a podobnými trvanlivými výrobky. Vsadím se, že po týdnu ale na taková jídla přejde chuť téměř každého. Pár dnů se dá přežít i na konzervách, které prostě otevřete a můžete jíst, při delší cestě vám teplé jídlo zkrátka začne chybět.

Pokud máte s vařením zkušenosti jako já, kdy bych spálil nejspíše opravdu i vodu, je dobré se před odjezdem naučit alespoň pár jednoduchých receptů, sehnat někoho, kdo zkrátka vařit umí. Vše by mělo být na pokud možno nejrychlejší tepelnou úpravu, přecejen zásoby plynu do vařiče nejsou neomezené. Pokud projíždíte přes města či vesnice s obchody, nabízí se například různé narychlo opečené maso nebo omelety. Vhod přijdou i klasické fazole v konzervě, nebo všemi oblíbená verze s párkem.

Teď přichází otázka, jak to vysněné jídlo udělat. Atmosféru při posezení u ohně nic nepřekoná, ale pokud vám jde jen o to, abyste neumírali hlady, hodit se bude plynový vařič. Na cestování se obecně hodí něco skladnějšího, mně se osvědčil vařič Campingaz Camp Bistro, stojí kolem 500Kč, náhradní kartuše (“plynová láhev”) kolem 90Kč, nezabere příliš místa a uvaříte na něm vše, co je třeba.


Campingaz Camp Bistro lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

4. Odpolední relax?

Také to znáte, někdy se prostě naskytne chvíle, kdy byste měli náladu si jentak lehnout, odpočívat, a sledovat krásy okolí.

Pokud vám v autě zbude místo, je možnost si pořídit klasické rozkládací židle nebo stoličky, pokud to chcete vzít vážně, existuje skladnější a pohodlnější věc. Je jí hamaka, neboli houpací síť. Zkrátka najdete 2 blízké stromy, přivážete, a můžete relaxovat, pokud je ideální počasí, tak i spát.

 

Ideální výhled na lehnutí a odpočívání. Ať to vypadá jakkoli, fotka je focena letošní vánoce, u nás, v Čechách.
retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)