Pokud máte v plánech návštěvu Severní Makedonie, jedním ze zajímavých cílů může být také menší zajížďka do vedlejšího státu, Kosova.

Jestli si myslíte, že doprava právě mezi těmito státy není příliš rozvinutá a možná se budete muset spolehnout pouze na své nohy, pletete se. 

Doprava je zde rychlá, levná i poměrně frekventovaná.

Problémy by vás neměly potkat ani na hraničním přechodu.

Jízdenky a nádraží

Jízdenky je třeba zakoupit už před nástupem, přímo na autobusovém nádraží.

 

Možnost zakoupení online neexistuje, musíte se tak spolehnout na nákup na místě. Jízdenky je možno zakoupit i několik dnů předem, musíte ale myslet na to, že platí pouze na jeden daný spoj.

 

Zakoupit je můžete na jakékoli přepážce autobusového nádraží bez ohledu na dopravce.

 

Jednosměrná jízdenka stojí 350MKD (cca. 140Kč). Jediné, co musíte prodejci sdělit je cíl a čas odjezdu. Ohledně domluvy se bát nemusíte, bez problémů se zde dorozumíte v angličtině.

 

Informace o odjezdech apod. najdete přímo na webu autobusového nádraží

http://sas.com.mk

U východu z nádražní budovy na nástupiště jsou kontrolovány jízdenky, poté znovu při nástupu, popřípadě až před hranicemi s Kosovem.

K autobusu se dostavte alespoň 10 minut před odjezdem, v našem případě autobus odjížděl 5 minut před plánovaným odjezdem.

Infotabule s odjezdy v poslední době nefungují, nicméně, autobusy do Prištiny odjíždějí obvykle od nástupiště č. 3. Linku provozuje více společností, většina spojů je obsluhována pouze minibusy.

A jsme na hranicích!

Ve chvíli, kdy jsme se blížili ke hraničnímu přechodu do Kosova, upřímně jsem začal mít mírný strach, co nás na tady čeká. Přecejen, Kosovo nemá pověst právě nejbezpečnějšího a nejpřístupnějšího státu. Opravdu se zde ale není čeho bát.

Před příjezdem na hraniční přechod musí každý vyplnit jméno, příjmení a číslo pasu do seznamu cestujících, který vám předá řidič (Co kam patří musíte odhadnout, Anglicky zde samozřejmě nenajdete ani slovo…). Poté následuje Makedonská hraniční kontrola. Zde pouze odevzdáte pasy, po zkontrolování je opět dostanete zpátky. Z autobusu vůbec nemusíte vystupovat. 

Po několika metrech následuje Kosovská hraniční kontrola. Postup je zcela stejný, pouze dostanete do pasu razítko s datem příjezdu.

(Pozor, s tímto razítkem nemůžete Kosovo opustit přes Srbsko) 

Tím hraniční kontrola končí a cesta může pokračovat.

Tip: Kousek za hraničním přechodem si připravte svoji fotovýbavu, z autobusu se naskýtají úchvatné výhledy na hory.

Jeden z nejhezčích výhledů z okna autobusu, který jsem kdy zažil...

Příjezd do Prištiny

Po překročení hranic a další cca. hodině jízdy autobus přijíždí na autobusové nádraží v Prištině. Najdete zde několik obchodů, kaváren, restaurací a především, WiFi zdarma (ne vždy se jí podaří nalézt a připojit se na první pokus).

Cesta do centra zabere pěšky přibližně 15 minut. Jednoduše se vydejte s tím největším davem lidí a určitě trefíte. Zde bych vytknul jeden rozdíl oproti střední Evropě. Pokud budete na přechodech pro chodce čekat, nedočkáte se, zde je normální téměř “skákat pod auta”. Samozřejmě tak, aby řidič stihl zastavit…

Zpět do Makedonie

Cesta zpátky probíhá zcela stejně jako z Makedonie do Kosova.

Jízdenky na autobus zakoupíte na autobusovém nádraží v Prištině u přepážky 12. Jízdenka stojí 5,5€, opět je platná pouze na daný spoj. 

Autobusy odjíždí z nástupiště č. 13, i když se na jízdenkách objevují i jiná čísla nástupišť, autobus odjíždí vždy ze stejného.

 

Pokud budete mít jakýkoli dotaz či starost s výletem do jedné z nejmladších zemí na světě, neváhejte jednoduše napsat do komentářů 😉

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)