Pokud máte náladu na výlet, ale nechcete cestovat daleko za hranice, i naše krásná země toho může nabídnout mnoho zajímavých možností.

Jedna taková se nachází u Liberce a nazývá se Ještěd. Jedná se o horu s nadmořskou výškou 1012 m.n.m. ozdobenou televizním vysílačem, v němž se nachází i hotel a restaurace.

Na lince do Liberce se můžete setkat i s takovýmto autobusem. Na fotce můžete vidět také všechny cestující. Že by byl autobus nějak přeplněný, se říci nedá…

Jak se sem dostat?

Z Prahy se do Liberce dostanete autobusy několikrát za hodinu. Z autobusového nádraží Florenc vás dopraví společnost FlixBus, z Černého Mostu RegioJet a také již zmíněný FlixBus. Obě společnosti zastavují v Liberci na zastávce Fügnerova a na Autobusovém nádraží.
Z obou těchto zastávek dále pokračuje tramvajová linka č. 3 až do zastávky „Horní Hanychov“, která se nachází nedaleko dolní stanice lanovky na Ještěd.

Dále jsou dvě možnosti, jak pokračovat. 

První možností je kabinová lanovka provozovaná Českými Drahami (nebojte, nemívá zpoždění. hihi 😂), která vás doveze přímo na vrchol. Jedna cesta vyjde na 99Kč (dítě 49Kč), zpáteční na 149Kč (74Kč). Vzhledem k tomu, že je lanovka provozována ČD, je možno využít i In-kartu apod. Více najdete na webu ČD.

Pokud se cítíte na menší procházku, druhou možností je vystoupat na vrchol pěšky. Cesta má přibližně 4,5km. Najdou se i jedinci, kteří se rozhodnou „vyšplhat“ přímo po kopci pod lanovkou, to ale musí být minimálně v létě opravdu příjemné…

Výhled z Ještědu

A co tady?

Hlavním důvodem, proč navštívit Ještěd je především výhled na široké okolí. V případě dobrého počasí je údajně možno vidět i Prahu, při žádné z několika mých návštěv se ale takové štěstí nenaskytlo.

V případě, že máte rádi i architekturu, samotný vysílač v technicistním architektonickém stylu (díky, Wikipedie 😉), vás v každém případě zaujme také. Jen škoda, že samotný vysílač neslouží částečně i jako rozhledna, výhled odtud by musel být dechberoucí.

 

Pokud se vám zde opravdu zalíbí, je možnost využít i restaurace a hotelu, nacházejících se přímo v dolní části vysílače.

Osobně vyzkoušeno nemám, nicméně, podle recenzí je restaurace opravdu drahá i na její umístění, čemu ale kvalita určitě neodpovídá.

Ani zde umístěný hotel nepatří rozhodně mezi ty nejlevnější. Dvoulůžkový pokoj se společnou koupelnou vyjde na částku vyšší než 2200Kč na noc, lepší pokoj s vlastní koupelnou dosahuje téměř na 4000Kč na noc. Nicméně, dle recenzí přenocování zde stojí i za tyto ceny.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)