Jižní Morava je bezpochyby jedno z nejnavštěvovanějších míst v Česku. Propojuje krásu české krajiny s konzumací toho nejlepšího vína u nás a nádherné památky okolí.

Zde je proto pár tipů, které byste určitě při cestě na jih Moravy neměli minout. 

Mikulov

Nádherné město na nádherném místě v okolí Pálavy. Už při cestě do Mikulova vás uhrane mikulovský zámek, který se tyčí nad okolní krajinou na kopci uprostřed města. Jelikož se jedná o zámek tak vnitřní návštěvou určitě neuděláte chybu, a pokud vás interiéry příliš neberou určitě vás uhrane okolí zámku. Nachází se zde cesta, okolo celého zámku z které je parádní výhled a ještě nejlepší je západ slunce. 

Pod vstupem do zámeckého areálu je náměstí se spoustou kaváren a vinoték. Jediné co bych vytkl je málo restaurací, na náměstí jsou tři a všechny jsou v letní sezoně věčně obsazeny, takže vám nezbývá než procházet okolní ulice a hledat.

Pokud bych mohl doporučit nějaké místo kde si ve městě dát víno tak určitě doporučím Vinný sklep a café Bárta (viz. na obrázku bílý dům vpravo dole). Terasu mají přímo na střeše odkud je ve večerních hodinách romantický výhled na zámek. Bohužel míst mají málo, takže občas je to o štěstí. Já měl tu čest dvakrát a vždy to bylo TOP.

Každý kdo jede na jižní Moravu tak musí Mikulov určitě navštívit, a pokud to jde tak strávit zde západ slunce ať už od zámku nebo ze svatého kopečku, jedná se o neopakovatelný zážitek.

Jelikož přes Mikulov vede hlavní trasa z Brna do Vídně jedná se i o dokonalou zastávku například při cestě do Chorvatska. 

Zřícenina hradu Děvičky

Pokud chcete mít výhled skoro na celou jižní Moravu nebo si jen udělat hezkou fotku na sociální sítě, pak Děvičky nesmíte vynechat. Děvičky se tyčí nad obcí Pavlov v blízkosti vodní nádrže Nové Mlýny. Cesta nahoru je hodně příkrá (naštěstí ve stínu) ale nebudete ji litovat. Vidět je zde opravdu daleko, např. Dukovany, Brno atd. a také celé Nové Mlýny.

Ale nejslavnější na Děvičkách jsou asi okna, ve kterých se lidé fotí s Pavlovem v pozadí. Místo je to opravdu dokonalé. 

Archeopark Pavlov

Nové a ne tak známé muzeum o zdejších pravěkých nalezištích. Samotná budova muzea je postavena v duchu moderní architektury a skoro celá zapuštěna v zemi.

Uvnitř můžete najít zde nalezené pravěké předměty a dokonce kopii 1:1 Věstonické venuše, vše je doplněno o interaktivní tablety a plochy kde si můžete promítnout různé zajímavosti.

Jedná se o zajímavou zastávku jak pro rodiny s dětmi, tak i pro bezdětné cestovatele. Každý se tu určitě dozví něco nového, a hlavně se nachází hned pod hradem Děvičky, takže ideální spojit v jedno. Základní vstupné je 100Kč a otevřeno je od Dubna do Prosince.

Vinařství u kapličky

Řekl bych, nejznámější vinařství v Česku. Známé hlavně z televizních obrazovek, např z filmové trilogie Bobule nebo seriálu Vinaři. Každý někde viděl ten typický pohled na cestu lemovanou vinicemi a na konci žluté vinařství. Bohužel tohle už neplatí, stalo se z toho profláklé místo plné smetánky a cesta lemovaná vinicemi je také minulostí, místo nich je po pravé straně velké parkoviště a od letošního roku také velké ruské kolo. Původně zde byly dvě budovy (viz film Bobule 1 a 2, kde je to krásně vidět). Momentálně je areál o dost větší, přibyly minimálně dvě budovy hotelu a restaurace. Pro hosty hotelu je zde krásný velký bazén, a protože je vinařství na kopci, tak je z bazénu rozhled přímo na celou Pálavu, jinými slovy prostě nádhera. Pokud jedete na dovolenou z důvodu odpočinutí od lidí tak sem ale radši nejezděte, lidí je tu minimálně přes léto opravdu hodně.

Lednice

Pokud zde budete v letní sezoně a bude vám horko, můžete jet do Lednice, kde se ale asi nezchladíte. ba naopak. Po místním areálu toho nachodíte tolik, že vám bude horko daleko větší. Hlavní atrakcí Lednice je totiž slavný Lednicko-Valtický areál spojující co jiného, než města Lednice a Valtice. Na obou koncích najdeme zámek. Samotný zámecký park je nádherný a velký, a postupně přechází právě do areálu. Přímo v lednické části areálu můžete navštívit několik zajímavých staveb, např Minaret, který má na sobě momentálně lešení a je v opravě, ale to nic neubírá na výhledu shora po zdolání opravdu velké porce schodů. Janův Hrad je další stavbou asi tři kilometry od Minaretu. Jedná se, jak bychom dneska řekli, “fake zříceninu hradu”, která sloužila jako lovecký zámeček.

Pokud budete váhat jak po celém areálu cestovat, tak asi nejideálnější je kolo, jelikož všude je rovina. Jednoduše… bude to pohodička. Nemáte kolo? můžete si ho i u místních půjčoven půjčit. Dále můžete využít plavbu po kanále, mezi Minaretem a Janohradem, další je pěší varianta, pak ale počítejte s tím, že to opravdu nebude kousek.

Po náročném dni můžete zavítat na nově postavenou místní kolonádu, která v noci je efektně nasvícena.

Lednicko-valtický areál
Janův Hrad
Minaret, bohužel skryt pod plachtou a lešenim

Tak tohle jsou mé tipy, které “musíte vidět” na jižní Moravě. Určitě zde budou i jiná hezká místa ale na těchto jsem byl osobně tak se za ně sám zaručuji.