Článek již není nadále aktuální.

Leo Express je jedním ze soukromých železničních (a autobusových) dopravců jezdících v České Republice provozující několik dálkových vnitrostátních i mezinárodních linek a několik regionálních linek v Pardubickém kraji.

Linky

Vlaky této společnosti se můžete vydat především směrem na východ. Z Prahy je možno navštívit přímými spoji například Pardubice, Ostravu, Olomouc, Karvinou, Staré Město u Uherského Hradiště a další. V případě mezinárodních spojů lze navštívit například slovenský Poprad, Žilinu či Košice nebo polské Katovice a Krakov. Návaznými autobusovými spoji nabízí také destinace na Ukrajině, v Chorvatsku, Rakousku, Německu, Polsku či na Slovensku.

Mapu všech spojů najdete zde.

Mapa spojů

Vlaky & Autobusy

Jednotka Stadler Flirt (Řada 480)
Zdroj: Leo Express

Flotila společnosti se skládá z 5 elektrických jednotek Stadler Flirt 1. generace v modifikaci “InterCity” vyrobených roku 2012. Provozovány jsou na všech dálkových linkách společnosti, a to jak na vnitrostátních, tak i mezinárodních spojích. Nabízí 4 cestovní třídy: Economy, Economy Plus, Premium a Business.

V blízké době je také plánováno nasazení čínských jednotek Sirius, na jejichž návrhu se podílel i sám Leo Express.

Na regionálních linkách v Pardubickém kraji společnost využívá motorových jednotek Alstom Lint, které byly zakoupeny z Německa jako ojeté a následně zmodernizovány. Tyto jednotky v ČR provozuje také společnost Arriva, která je má však pronajaté právě od Leo Expressu.

Autobusová flotila se skládá z dálkových autobusů Setra a MAN. Na někrerých linkách lze využít dvou cestovních tříd, a to Economy a Business.

Cestovní třídy

Na většině vlakových a některých autobusových spojích můžete zvolit z několika cestovních tříd:

  • Economy – nachází se ve vlacích i autobusech, u každého sedadla je umístěn vlastní stolek a 230V zásuvka, WiFi připojení, klimatizace, možnost zakoupení občerstvení
  • Economy Plus – pouze ve vlacích, občerstvení v ceně jízdenky, kožené sedačky + služby z Economy
  • Business – oddělená část vlaku, přednostní obsluha, spací sada (polštářek, maska na oči a špunty do očí) na nočních spojích + služby z předchozích tříd
  • Premium – polohovatelná kožená sedadla, rozšířené menu v ceně, tichý oddíl, spací sada zdarma + deka k zapůjčení + služby z předchozích tříd, pouze 6 míst v soupravě

Narozdíl od společnosti Regiojet, kde 75% sleva na jízdném platí pro téměř všechny třídy, zde je slev možno využít pouze ve třídě Economy.

Třída Economy
Zdroj: Leo Express

Jak cestovat zdarma?

Cestování zdarma s touto společností je poměrně jednoduché. Jedinými podmínkami je to, že musíte spadat do kategorie s nárokem na slevu 75% a musíte mít zaregistrovaný účet v tzv. Smile Clubu.

Při nákupu jízdenky musíte být vždy ve Smile Clubu přihlášeni. Při prvním nákupu jízdenky je třeba zvolit tarif, který má nárok na slevu 75% a jízdenku běžně zaplatit. Po projetí jízdenky se vám částka, kterou jste zaplatili vrátí na účet v tzv. Leo kreditech, kterými můžete zaplatit další cestu, ze které opět dostanete zaplacený kredit zpět. Těmito kredity je možno platit například i za občerstvení ve vlacích.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)