Maďarsko
V. Británie
SAE

W6
W9
5W

WZZ
WUK
WAZ

136

Logo

Stát

IATA kód

ICAO kód

Flotila (ks)

Dnes se podíváme na jednu z největších evropských nízkonákladových společností, a to maďarský Wizz Air. Jejich prakticky nepřehlédnutelná růžová letadla alespoň zahlédl téměř každý, kdo se na letišti občas pohybuje.

Maďarský Wizz Air je jednou z největších nízkonákladových leteckých společností v Evropě a na Středním východě. Založena byla roku 2003. Po několika letech provozu, roku 2009 se začalo předpokládat, že Wizz Air bude další společností, která zkrachuje. Dnes však společnost vlastní přes 130 letadel a dalších více než 200 kusů má objednáno. Provozuje více než 400 pravidelných linek téměř do všech zemí v Evropě. Roku 2020 otevřela společnost také novou pobočku v Abu Dhabí, díky které se chce stát významným hráčem i na Středním východě.

Airbus A320-200 HA-LPN spol. Wizz Air v Eindhovenu

Z Prahy společnost nabízí několik linek, a to do moldavského Kišiněvu, Larnaky na Kypru, italského Bari, Kutaisi v Gruzii a Varny ležící v Bulharsku u Černého moře. Z Pardubic můžeme s Wizz Airem navštívit ukrajinská města Kyjev a Lvov. Z Vídně společnost nabízí několik desítek různých destinací napříč celou Evropou. Další linky včetně Ruska jsou nabízeny z také Bratislavy. Za zmínku stojí také Vratislav a Katovice, odkud společnost také nabízí několik desítek různých destinací. Dříve jsme se mohli setkat také s linkami na letiště Tuřany v Brně. Tyto linky ale byly z důvodu malého vytížení zrušeny.

Všechny linky jsou operovány letadly z řady Airbus A320, a to konkrétně modely A320, A321, A320neo a A321neo v poměrně neobvyklém růžovo-fialovo-bílém laku.

Airbus A321neo pro Wizz Air Abu Dhabi
Zdroj: Wizz Air

Letenky

Wizz Air je jednou z leteckých společností, u kterých lze sehnat letenky téměř zadarmo. Výjimkou nejsou například letenky za 9,99€ (250Kč), a to třeba i z Prahy až do Larnaky ležící na Kypru. Jedná se ale vždy pouze o několik kusů, kdy se ceny s větší obsazeností postupně navyšují. Je tak zcela normální, že vedle sebe sedí 2 cestující, kdy jeden má letenku za 250Kč, druhý za 2500Kč.

Letenky doporučuji zakoupit přímo přes rezervační systém dopravce na webu wizzair.com. V případě nákupu prostřednictvím dalších zprostředkovatelů má mnoho cestujících velmi špatné zkušenosti především s případnými reklamacemi.

Letenky je možno zakoupit ve třech různých tarifech, a to Basic, Wizz Go a Wizz Plus.

Varianta Basic zahrnuje pouze samotnou letenku s malým příručním zavazadlem a odbavením online od 2 dnů do 3 hodin před odletem.

Varianta Wizz Go za příplatek nabízí větší palubní zavazadlo, odbavené zavazadlo, možnost výběru sedadla, odbavení online až 30 dnů před odletem či přímo na letišti, přednostní nástup a odbavení nebo také druhé příruční zavazadlo.

Poslední variantou je Wizz Plus, která opět zahrnuje dvě kabinová zavazadla, odbavené zavazadlo, odbavení online i na letišti, přednostní odbavení a nástup. Navíc oproti nižšímu tarifu nabízí i možnost výběru “prémiového” sedadla s větším prostorem pro nohy, možnost storna a změny letenky, informace o letu pomocí SMS nebo také automatické odbavení.

Airbus A320neo
Zdroj: Wizz Air

Odbavení

Možnosti odbavení se opět liší dle zakoupeného tarifu letenky, případně dokoupených služeb.

S letenkou v základním tarifu Basic je možné odbavení od 2 dnů do 3 hodin před odletem, a to pouze online přes webové stránky či mobilní aplikaci. Palubní vstupenku je poté nutno vytisknout nebo otevřít v aplikaci. Pozor! Palubní vstupenky zobrazené na telefonu ve formátu PDF nejsou přijímány. V případě zakoupené rezervace místa je možno provést odbavení už 30 dnů předem. Bez rezervace místa vám bude přiděleno náhodně při odbavení. Pokud cestujete ve více lidech, pravděpodobně vás systém rozsadí do různých částí letadla.

V případě vyšších tarifů či příplatku je možné i odbavení přímo na letišti. V tomto případě probíhá odbavení jako u každé klasické letecké společnosti.

Odbavení na letišti je nutno zakoupit předem přes web dopravce, v opačném případě vám bude naúčtováno navíc 800Kč za osobu.

100. dodané letadlo pro Wizz Air
Zdroj: Wizz Air

Zavazadla

Téma “zavazadla” je u nízkonákladových společností jedno z nejprobíranějších. V základním tarifu je možno vzít si pouze jedno palubní zavazadlo o velikosti 40 x 30 x 20 cm. Jako palubní zavazadlo se počítá i kabelka, brašna s notebookem, někdy dokonce například i samotná kniha.

V tarifu Wizz Go je možno vzít na palubu dvě palubní zavazadla o rozměrech 55 x 40 x 23 cm a 40 x 30 x 20 cm. Dále také jedno odbavené zavazadlo o hmotnosti 20Kg.

Nejvyšší tarif Wizz Plus umožňuje dvě příruční zavazadla o rozměrech 55 x 40 x 23 cm a 40 x 30 x 20 cm. Oproti předchozímu tarifu zahrnuje odbavené zavazadlo až do hmotnosti 32Kg.

Všechny možnosti vyššího počtu a větších zavazadel je možno zakoupit i samostatně na webu wizzair.com. Uvedené rozměry se snažte co nejvíce dodržovat. Někdy může projít i mnohem větší zavazadlo, někdy také můžete díky centimetru navíc platit částku převyšující cenu letenky za větší zavazadlo. Do rozměrů se počítají i kolečka na kufru a podobně. Vždy ale záleží především na zaměstnancích letiště.

Zdroj: Wizz Air

Služby na palubě

Jako u většiny nízkonákladových společností nečekejte ani zde žádné služby zdarma. Během letu je možno si zakoupit občerstvení a řadu dalšího zboží, vše je ale samozřejmě zpoplatněno. Ceny jsou zde poměrně vysoké, většinou ale srovnatelné s cenami v obchodech na letišti. Platit je možno jak hotově, tak i platební kartou.

Závěrečné přiblížení na letiště v Brně

Úvodní obrázek – zdroj: wizzair.com

Kde jsme společnost vyzkoušeli?

Datum Číslo letu Trasa
4.8.2017 W6 2826 Eindhoven – Brno
2.11.2019 W9 2602 Londýn Luton – Praha
18.1.2020 W6 2886 Athény – Vídeň
5.2.2020 W6 7762 Bratislava – Skopje
7.2.2020 W6 7761 Skopje – Bratislava
25.6.2021 W6 3054 Vídeň – Bukurešť
6.9.2021 W6 2885 Vídeň – Athény
11.9.2021 W6 2942 Santorini – Vídeň
14.1.2022 W6 2829 Vídeň – Niš

A co vy? Letěli jste také jedním z letadel této společnosti?

Podělte se v komentářích o vaše zkušenosti! 😉

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)