Poprvé na cestě bez cestovní kanceláře, moment kdy se z turisty stává cestovatel. Žádný daný program, žádné ohromné davy na plážích, a to za mnohem nižší peníze. Na druhé straně ale také mnohem větší riziko v prakticky všech ohledech. Stojí opravdu za to opustit služby cestovních kanceláří, a vydat se do světa “na vlastní pěst”?

V první řadě je třeba se rozhodnout, jestli je toto opravdu právě pro Vás. Pokud se nedomluvíte anglicky či jazykem dané země, neradi improvizujete a nechcete se si dělat zbytečné starosti s prakticky každým pohybem, nejlepší volbou bude zvolit právě pobyt s cestovní kanceláří. 

Kvůli tomu tady ale dnes nejsme, pojďme se podívat na první cestu, jak se říká, “na vlastní pěst”.

Bez plánů to nepůjde...

Dobře, věta v nadpisu asi není úplně pravdivá. Pokud se ale neřadíte mezi “střelce”, kteří odletí přes půl světa bez toho, aby vůbec zjistili, jak se dostanou zpátky, není vůbec špatný nápad si nějaký rozpis cesty udělat. 

Do rozpisu zahrňte minimálně data a časy letů, cest autobusem apod. a noci v hotelech. I obyčejný seznam o pár řádcích může hodně pomoci pro celkové “doladění” celé cesty. Pokud máte podobné plánování opravdu rádi, můžete přidat i jednotlivá místa k navštívení.

Z vlastních zkušeností ale mohu říci, že až takto podrobný plán je téměř nemožné dodržet a zároveň si samotnou cestu alespoň trochu užít.

Pokud byste se zařadili spíše do “internetové generace”, mohu doporučit mobilní aplikaci Tripit, kde si jednoduše můžete vytvořit itienář celé cesty, a to i ve více lidech najednou.

O této aplikaci jsme si již pověděli více v článku

📱 Aplikace na cesty #2 – Připraveni na výlet? 

A jak se tam dostaneme?

Někdy se říká, že i samotná cesta může být cíl. A jak to udělat, aby to nebyl nakonec jediný cíl?

Nejzásadnějším rozhodnutím je typ dopravy, a na výhody či nevýhody jednotlivých variant se právě podíváme.

Autobus Irizar i8 společnosti RegioJet
Zdroj: RegioJet

Letadlo – na větší vzdálenosti je letadlo prakticky vždy tou nejrychlejší a někdy i nejlevnější variantou. Kromě toho ale je také řada důvodů, proč se právě letecké dopravě vyhnout. Na letišti je třeba být alespoň hodinu před odletem, to je ale opravdu hraniční čas. Ideální je dostavit se na letiště přibližně 2 hodiny před odletem. V případě ranních letů to může znamenat, že se na letiště potřebujete dostat například ve 4 ráno. Když k tomu přidáme provoz veřejné dopravy přes noc, nakonec budete z domova vyrážet pravděpodobně některým z posledních spojů předchozího dne. Tím jsme právě přišli i o výhodu úspory času. Většina leteckých společností v dnešní době zahrnuje do ceny letenky pouze malé příruční zavazadlo, pokud tedy neplánujete cestovat nalehko, připlatíte si i za zavazadlo. Ve většině případů není letecká doprava ani příliš flexibilní, na možnost změny či zrušení rezervace bez poplatků převyšujících cenu samotné letenky narazíte opravdu jen zřídka. Další z nevýhod může být i to, že řada letišť se nachází poměrně daleko od cílového města, je tak nutné připočítat čas i náklady na přepravu z letiště do města.

Auto – cesta autem na dovolenou je například mezi Čechy poměrně oblíbená. Cesta vlastním autem dodává řadu možností v cílové destinaci, kde není třeba hledat další (často neexistující) spojení veřejnou dopravou. V některých případech může být i nejrychlejší variantou. Z pohledu nákladů záleží především na počtu osob v autě. V případě plného auta už jsou náklady srovnatelné s ostatními typy dopravy, pokud se rozhodnete cestovat sami, počítejte s tím, že doprava vlastním autem bude pravděpodobně nejdražší variantou. Další nevýhodou, tentokrát ale pouze pro řidiče, je nutnost soustředit se celou cestu na řízení. Dobré je také zvážit, jak by vypadal záložní plán, pokud vás například potká porucha.

Autobus – Autobusová doprava spojuje řadu výhod, ale i nevýhod. Tou největší z výhod je široká nabídka destinací, kde letecká a železniční doprava může jen stěží konkurovat. Narozdíl od letecké dopravy se také nachází autobusová nádraží většinou v centru města, nikoli desítky kilometrů daleko. Dostavit se stačí většinou 15 minut před odjezdem. Další výhodou jsou podstatně menší omezení na velikosti i obsah zavazadel. Mezi nevýhody můžeme zařadit například poměrně dlouhé jízdní doby, často značně omezený prostor a poměrně velké riziko příjezdu se zpožděním například díky kolonám na silnicích.

Vlak – Právě železniční doprava se v posledních letech těší stále větší oblibě. Řada evropských zemí po mnoha letech obnovuje dálkové noční vlaky, Česká Republika není výjimkou. Určitě jste již slyšeli o nočních vlacích RegioJetu do Chorvatska, využít můžete ale i dalších spojů do řady evropských zemí. Noční vlaky se většinou skládají z lůžkových/lehátkových vozů a mají jízdní řád nastavený tak, aby vlak vyjížděl ve večerních hodinách a do cíle dorazil další den ráno. Dle mého názoru se jedná o nejpohodlnější způsob dopravy v rámci Evropy. I přesto, že je v této době cestování značně omezené, dopravci přicházejí stále s novými plány na linky, a to od Španělska až po Rusko.

Zdroj: SBB CFF FFS

Doprava v destinaci

Pravděpodobně jen hrstka z nás bude považovat letiště či nádraží za cíl cesty. I když se to po překonaných stovkách či tisících kilometrech může zdát jako maličkost, často tomu tak není. Jen malá část letišť se nachází přímo ve městě, v opačném případě jsou některá letiště vzdálená i několik desítek kilometrů od města.

Letištní transfer společnosti Manora na letišti Skopje

Možnosti dopravy z jednotlivých letišť mohou být natolik odlišné, že udělat jakýsi obecný návod je téměř nemožné. Zkusíme si to tedy alespoň krátce shrnout. 

Před cestou je určitě dobré projít například webové stránky letiště ve vaší destinaci, kde často naleznete právě i možnosti spojení do města. Pokud máte na cestu omezený rozpočet, snažte se vždy upřednostnit dopravu pomocí MHD, poté speciální letištní transfery, až v krajním řešení přepravu taxislužbou. Pokud vám jde ale naopak spíše o pohodlí, toto pořadí pouze otočte.

I když se tomu někteří mohou divit, existují i poměrně velká mezinárodní letiště, která do sítě MHD vůbec nejsou zapojena, i když se nachází poměrně blízko k městu. Takovým příkladem může být například Skopje v Severní Makedonii, kde jsou cestující odkázáni na letištní transfery nebo právě taxislužbu.

Řada leteckých dopravců také nabízí možnost přikoupení dopravy z letiště přímo k letence. Pokud víte, že z letiště se zkrátka jiným (lepším) způsobem nedostanete, na rozdíl od cestovního pojištění nabízeného leteckými společnostmi, se tento příplatek většinou vyplatí.

V případě, že cestujete autobusem či vlakem, ve většině případů dorazíte do samotného centra, nebo alespoň na okraj města, kde snadno přestoupíte na MHD.

Železniční stanice Košice

A jak najít spojení po městech v zahraničí? Ve většině zemí (alespoň těch západních) vám budou stačit obyčejné Google Mapy, které kromě plánování trasy umí naplánovat právě i trasu téměř všemi způsoby hromadné dopravy.

Bohužel to ale není tak jednoduché ve všech částech světa. Pokud se budete spoléhat pouze na techniku a aplikace, můžete snadno a rychle narazit ještě v Evropě. S takovými problémy se můžete setkat například v některých zemích na Balkánském poloostrově, kde je řadu jízdních řádů nemožné najít nejen v plánovacích aplikacích, ale i kdekoli jinde na internetu. A nejen to, často se s pomocí internetu nelze dozvědět ani to, zda daná linka vůbec ještě existuje, natož kdy je v provozu. Největší šance najít alespoň základní informace je na různých cestovatelských fórech. Na naší cestě Balkánem jsme například čerpali informace na fóru TripAdvisoru a Lonely Planet. Některé autobusové linky na Balkáně dnes už můžete najít například na webu Gjirafa.com, ani tyto informace ale nejsou vždy 100% kompletní a pravdivé. Podobně můžete samozřejmě postupovat i v dalších zemích i mimo Evropu.

Dálkový "autobus" v Balkánském stylu... Ano, vepředu vidíte krabici od televize.

A kde přespíme?

Pokud neplánujete cestu pouze na jediný den, je dobré mít po ruce předem zajištěné ubytování. Pokud chcete během vaší cesty navštívit více vzdálených míst, můžete využít opět nočních vlaků, které poslouží jako dopravní prostředek a hotel v jednom.

V ubytování se opravdu meze nekladou. V Peru můžete například navštívit "hotel" zavěšený na úbočí hory.
Zdroj: Booking.com

V ubytování se opravdu meze nekladou. V dnešní době si můžete několika stisky tlačítka na myši zarezervovat pokoj téměř na jakémkoli místě na světě. A nemusí se jednat pouze o klasický hotel či hostel. Na rezervačních portálech lze často najít i mnohem zajímavější ubytování. Můžete si tak pronajmout iglú, jeskyni, dům na stromě, nebo třeba celý ostrov.

Pro samotnou rezervaci mohu z vlastních zkušeností doporučit službu Booking.com, který je momentálně jeden z nejrozšířenějších rezervačních portálů na světě, najdete zde ubytování téměř všude. Pokud si ani z nabídky Bookingu nevyberete ideální ubytování pro vás, nebo chcete něco více neobyčejného, vyzkoušejte službu Airbnb, kde narozdíl od Bookingu nenajdete hotely/hostely, ale ubytování pronajímaná soukromými hostiteli. Právě zde můžete najít i výše zmíněná opravdu originální ubytování.

Přečtěte si také:

Zdroj: Booking.com

Co se ještě může hodit?

Cestovní pojištění

I přesto, že se nejedná o úplnou nezbytnost, cestovní pojištění je služba, na kterou je dobré nezapomenout. Ve většině případů pravděpodobně nebude třeba, ale stát se může mnoho věcí. Téměř všechny varianty začínající už od částky kolem 10Kč za den zahrnují krytí léčebných výloh (nejnižší 2,5 milionu Kč) a asistenční službu. Dražší varianty poté zahrnují kromě vyšších pojistných částek také úrazové pojištění, pojištění zavazadel a jejich zpoždění při přepravě letadlem, pojištění spoluúčasti u zapůjčeného automobilu a řadu dalších služeb. Pro zajímavost, některé pojistky zahrnují i pojištění pro případ únosu letadla… Řada variant pojištění zahrnuje také krytí výdajů spojených s onemocněním Covid-19 – léčebné výlohy, ubytování a stravování během karantény apod..

 

Pro výběr cestovního pojištění mohu z vlastních zkušeností doporučit web Pojisteni.cz, kde si můžete porovnat řadu variant cestovního pojištění dle vašich požadavků, a následně pojistku přímo online sjednat.

Cestovní pojištění je také možno zakoupit například i přímo s letenkou u letecké společnosti či na rezervačních portálech jako Booking.com nebo Letuska.cz a dalších. Tuto možnost ale spíše nedoporučujeme, ceny jsou většinou dosti přemrštěné.

Sjednání cestovního pojištění ale zahrnuje i řada dalších služeb a aplikací. Jako příklad můžeme uvést službu Revolut, která umožňuje si cestovní pojištění sjednat, ve vyšších (placených) variantách je dokonce pojištění přímo zahrnuto. Mezi dalšími můžeme uvést i klasické banky, kde si můžeme pojištění sjednat přímo v mobilní aplikaci nebo internetovém bankovnictví. Takovým příkladem je například Moneta Money Bank. Poslední (dnes už ale nepříliš využívanou) je osobní návštěva pojišťovny.

Mobilní aplikace Smart Banka od Moneta Money Bank

Kreditní karta

Klasickou platební kartu propojenou s bankovním účtem má pravděpodobně téměř každý z nás. Tato karta se nazývá debetní, a jedná se přesně o typ karty, se kterým můžeme narazit hned na začátku cesty. Pokud si v průběhu cesty plánujete pronajímat auto, je třeba brát v úvahu, že řada autopůjčoven přijímá pouze kreditní karty, s “klasickou” debetní kartou se budete pravděpodobně muset vydat autobusem. Někdy ale s touto kartou můžete i narazit na místech, kde byste to vůbec nemuseli čekat. My jsme tak zůstali o hladu před Albertem v nizozemském Eindhovenu.

Kreditní karta se od debetní liší tím, že neplatíte penězi z vašeho účtu, ale přímo s penězi samotné banky. Utracenou částku následně platíte bance. 

Tento článek obsahuje sponzorované odkazy – za prokliky a případný nákup na stránce získáváme drobné provize, které nám pomáhají s financováním dalšího provozu webu. Pro Vás to ale neznamená žádné výdaje navíc.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)