Chytrý telefon dnes máme téměř každý. Zcela bez připomínek je to zařízení, které nám může pomoci prakticky vždy. A na cestách tomu není jinak.

Dnes si povíme několik tipů na aplikace, které by na cestách určitě ve vašem telefonu neměly chybět.

Mapy Google

Aplikace kterou známe, a nejspíše i máme téměř každý. Kromě základní funkce “prohlížení map” samozřejmě umí i navigovat, a to jak v autě, tak i pro pěší.

Kromě toho ale také umožňuje vyhledat spojení veřejnou dopravou nebo odhadnout cenu za taxi. Ve veřejné dopravě vám aplikace často dokáže říci i vytížení spoje a další užitečné informace. Tato funkce je dostupná ve většině rozvinutějších zemí. Z vlastních zkušeností ale mohu říci, že například v některých zemích na Balkánském poloostrově vám aplikace spojení zkrátka nenajde (bohužel ani žádná jiná).

Samozřejmostí je také možnost zobrazení míst či podniků ve vašem okolí, včetně recenzí a fotografií od ostatních uživatelů.

Zajímavou funkcí může být i tzv. časová osa, kdy telefon zaznamenává vaši polohu, a vy si tak můžete prohlížet, které místo jste kdy navštívili. Řada lidí by řekla, že to může být už poměrně velký zásah do soukromí, to ale už nechám na uvážení každého z Vás.

Vyhledávání spojení mezi Londýnem a Brightonem v aplikaci Google Mapy

Booking.com

Službu Booking.com asi netřeba dlouze představovat. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších webů umožňujících rezervaci ubytování téměř kdekoli na světě.

A přesně tento účel má i stejně nazvaná mobilní aplikace. Kromě možnosti vyhledávání a rezervace ubytování je přímo v aplikaci možno zobrazit například potvrzení rezervace, nepotřebujete tedy žádná potvrzení tisknout. Při vyhledávání ubytování je samozřejmostí možnost zobrazení recenzí od ostatních uživatelů či vyhledávání ubytování přímo na mapě.

Pomocí mobilní aplikace je možno také komunikovat přímo s hotelem, je tak možno si například domluvit odvoz z letiště, upozornit na pozdější příchod a podobně.

Kromě samotného ubytování lze přes Booking.com zajistit i pronájem auta či taxi. Tyto služby ale osobně nemám vyzkoušené.

TripAdvisor

TripAdvisor je další z nejrozšířenějších aplikací mezi cestovateli. Právě díky této aplikaci můžete najít ve svém okolí řadu restaurací, hotelů či různých “turistických cílů”, často i s několika tisíci recenzemi a stovkami fotografií od dalších uživatelů. A i to je důvod, proč si pro tento účel stáhnout o aplikaci navíc. Stejné funkce nabízí i již zmíněné Google Mapy, avšak ve více omezené variantě.

Kromě samotného vyhledávání míst a podniků s recenzemi si můžete prohlédnout tisíce recenzí leteckých společností, případně i zakoupit letenky. Zahrnut je i vyhledávač ubytování.

Pokud máte rádi vše perfektně zorganizované, líbit se vám bude i možnost vytváření cestovních itienářů, které je možno spravovat i ve více lidech najednou.

Velkou výhodou TripAdvisoru je také pokrytí prakticky celého světa.

SkyScanner

Někdy se může stát, že si budete potřebovat zakoupit letenky až během cesty, nikoli z domova před odjezdem na cestu. A v ten moment určitě budete rádi za aplikaci SkyScanner. 

Jedná se o velmi oblíbený vyhledávač a srovnávač letenek, díky kterému můžete porovnat nabídky nejen samotných leteckých společností, ale i jednotlivých rezervačních portálů.

Jako předchozí, již zmíněné aplikace zahrnuje i SkyScanner možnost rezervace hotelů či pronájmu auta.

I v těchto případech nelze službu zarezervovat přímo na SkyScanneru, jedná se opět o srovnávač. Nakonec budete opět přesměrování na rezervační stránku (například Booking.com), kde provedete samotnou rezervaci.

Google Překladač

Najít v dnešní době člověka, který nikdy nevyužil služeb překladače Google je téměř nereálné. A pokud přijde slovo na cesty do zahraničí, je takový úkol ještě těžší. 

Funkci překladače asi není nutno příliš rozepisovat. Napíšete slovo či větu v jednom jazyce, objeví se v jiném. Kromě toho ale nabízí Google překladač další užitečné funkce. Jednou je například překlad pomocí fotoaparátu, a to v reálném čase. Jednoduše namíříte telefon na text v jiném jazyce, a na telefonu ho vidíte ve vašem zvoleném (viz fotografie – text na palubní vstupence je původně v angličtině).

Kromě toho zde najdete i funkci “konverzace”, kdy jednoduše můžete mluvit s jiným člověkem, každý ve svém jazyce. Překladač vše přeloží a přečte ve druhém jazyce.

Výhodou je i možnost stažení jazyků pro použití offline – bez datového připojení.

A takto vypadá mých prvních pět tipů na mobilní aplikace na cesty. Příště si ukážeme například aplikace, díky kterým si můžete na cestách pronajmout od pohovky v cizím obýváku až po celý dům, nebo šikovného pomocníka pro plánování cest klidně přes půl světa.

Používáte i vy na cestách nějaké aplikace? Podělte se o tipy v komentářích. 😉

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)