Článek již není nadále aktuální.

Přidáno 19.11.2022:
Společnost v Září 2022 pozastavila veškeré lety, cestujícím dluží stovky milionů za zrušené lety. Aktuálně probíhají jednání o převzetí většinového podílu ve společnosti státem.

Rumunsko

0B

BLA

16

Logo

Stát

IATA kód

ICAO kód

Flotila (ks)

Blue Air je nízkonákladová letecká společnost založená roku 2004 v rumunské Bukurešti, kde má dodnes na letišti Henri Coandă/Otopeni hlavní sídlo a základnu. K dnešnímu dni provozuje 16 letadel výhradně typu Boeing 737 v různých verzích, a to o průměrném stáří 16 let.

Společnost nabízí lety především z hlavní základny v rumunské Bukurešti, další základny najdeme ale i v Bacău, Kluži, Iasi, mimo území Rumunska poté v italském Turíně a v Larnace ležící na Kypru. Přímou linku do Bukurešti s touto společností najdeme i v Praze, z blízkých letišť dále v Mnichově či Vídni. 

Jak už bylo zmíněno výše, Blue Air provozuje 16 letadel výhradně typu Boeing 737. Setkat se ale můžeme s různými jeho verzemi. Ve službě jsou stále tři Boeingy 737-500, jejichž stáří již přesahuje 30 let, a objevují se téměř na všech linkách, včetně spojů do Prahy a Vídně. Dále je v provozu jeden Boeing 737-700 o stáří 18 let a 10 větších Boeingů 737-800 s průměrným stářím 15 let. Mezi nejnovější přírustky ve flotile patří dva Boeingy 737 MAX 8, dodané začátkem letošního roku. S těmi se můžeme setkat především na linkách na významnější letiště, nejčastěji mezi Bukureští a Londýnem či Amsterdamem.

Letenky

Blue Air patří mezi poměrně rychle rostoucí nízkonákladové společnosti, ale na rozdíl od Ryanairu či Wizz Airu zde na letenky o ceně svačiny v McDonaldu bohužel nenarazíme. I přesto je ale možné najít velmi výhodné nabídky včetně zpátečních letenek i pod cenou 1000Kč.

Jak je u nízkonákladovek zvykem, v letadlech najdete pouze ekonomickou třídu a několik míst s větším prostorem na nohy. Samozřejmě je ale možno vybrat si z více tarifů a připlatit si za řadu (většinou zcela zbytečných) služeb. Základním tarifem je BlueBasic, který zahrnuje pouze samotnou letenku s příručním zavazadlem o rozměrech 40x30x20cm a online odbavení 24h před odletem. O něco výše se nachází tarif BluePLUS, který navíc zahrnuje odbavené zavazadlo do 23Kg, rezervaci místa a online odbavení už 30 dnů před odletem, případně přímo na letišti bez dalších poplatků. Poslední variantou je BlueBIZ, oproti předchozím zahrnuje navíc přednostní nástup, druhé příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x20cm a hmotnosti 10kg, odbavené zavazadlo o hmotnosti 32kg a výběr místa včetně sedadel s větším prostorem na nohy.

Ve všech tarifech je dočasně také zahrnuta možnost bezplatné změny letu.

Odbavení

Jak je opět u nízkonákladových společností zvykem, v základním tarifu nalezneme pouze odbavení online. U Blue Airu je toto ale podstatně omezeno otevřením online odbavení až 24 hodin předem (většinou bývá alespoň 48h), palubní vstupenky je navíc potřeba vytisknout, jelikož společnost nenabízí žádnou mobilní aplikaci, kde by bylo možno si palubní vstupenky načíst, jako je to třeba u Ryanairu. Jedinou možností využití mobilu je otevření palubní vstupenky v PDF, tuto možnost ale často na letišti vůbec neuznávají. Ve vyšších tarifech je možno využít online odbavení až 30 dnů před odletem, stále ale platí nutnost tisku palubních vstupenek. Pokud tuto možnost nemáte, v případě tarifů BluePLUS a BlueBIZ se můžete zdarma odbavit přímo na letišti.

Pokud jste využili odbavení online, ale berete si s sebou odbavená zavazadla, u přepážky je samozřejmě můžete odevzdat bez dalších poplatků.

Zavazadla

Jaká zavazadla je možno přepravovat s určitými tarify jsme si již pověděli v části “Letenky”, zde si tedy už pouze shrneme určitá pravidla.

Příruční zavazadla

  • Příruční zavazadlo může být maximálně o rozměrech 40 x 30 x 20cm a jeho hmotnost nesmí přesahovat 10kg
  • Druhé příruční zavazadlo (pouze v tarifech BluePLUS a BlueBIZ, případně s přikoupeným přednostním nástupem) smí být o něco větší, a to 55 x 40 x 20cm, jeho hmotnost je opět maximálně 10kg
  • V obou případech samozřejmě platí pravidla na obsah těchto zavazadel, zjistit více můžete zde.

Odbavená zavazadla

  • Základní tarif nezahrnuje odbavené zavazadlo
  • V tarifu BluePLUS smí odbavené zavazadlo mít rozměry maximálně 100 x 80 x 30cm a hmotností nepřesahovat 23kg.
  • V nejvyšším tarifu BlueBIZ zůstávají rozměry stejné, maximální hmotnost je ale navýšena na 32kg.

Služby na palubě

Jako u řady dalších nízkonákladových společností, letenka nezahrnuje žádné další služby na palubě. Existuje zde možnost zakoupení občerstvení na palubě, jehož kvalita je poměrně přijatelná, ceny jsou ale, jak už je zvykem, dosti přemrštěné. Zde si můžete prohlédnout katalog.

Využili jste už někdy služeb této společnosti? Podělte se o vaše zkušenosti v komentářích ! 😉

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)