Navštíveno: Červenec 2021

Informace vztahující se k opatřením ohledně cestující byly platné v době cesty a již nemusí být aktuální.

Od mé poslední cesty do zahraničí uběhl již téměř rok, a tak už nastal nejvyšší čas vydat se na nová dobrodružství. A protože je cestování do zahraničí stále značně omezené, již podruhé padla volba na hlavní město Maďarska, Budapešť.

Právě Maďarsko je jednou ze zemí, kam máme jako Češi možnost vstoupit ihned po první dávce očkování proti Covidu 19, bez jakýchkoli dalších požadavků. Podobně je to i s návratem do ČR, kde ale potřebujeme od první dávky odstup minimálně 22 dnů. Nutné je také před vstupem vyplnit příjezdový formulář.

Vyrážíme!

Na rozdíl od minulé cesty do Budapešti, jsme tentokrát využili vlakového spojení společnosti RegioJet s odjezdem v 7:48 z Brněnského hlavního nádraží. Cesta zabere přibližně 4,5 hodiny a ve třídě Low Cost v našem případě vyšla na částku 215Kč se studentskou slevou (sleva 75% se počítá pouze na část cesty na území ČR).

Vlak společnosti RegioJet v Budapešti.

Vozy ve třídě Low Cost patří mezi poměrně pohodlné, kde není problém podobnou cestu přežít bez fyzické i psychické újmy (😀). Najdete zde (někdy i funkční) klimatizaci, polohovatelné sedačky s opravdu obrovským místem na nohy, velké stolky a WiFi, zásuvky se nachází pouze u míst se stolkem pro 4 osoby. Občerstvení je možno si objednat pouze přes mobilní aplikaci a doručeno (v posledních několika měsících ale spíše ne…) vám bude až na místo. Pokud vás zajímá více, jedná se o vozy původně 1. třídy od Německých drah, jejich interiér si můžete prohlédnout zde.

Po několika hodinách cesty, krátce po dvanácté jsme dorazili do samotné Budapešti. Vlak zastavuje na dvou nádražích, a to Kelenföld v jižní části města a blíže k centru umístěné nádraží Déli Pályaudvar. Na nádraží Kelenföld dorazíte i v případě cesty autobusem RegioJetu a Flixbusu, nebo vlakem RegioJetu směřujícím do Chorvatské Rijeky a Splitu. Z obou stanic je možno pokračovat MHD do centra města.

Momentálně rekonstruované nádraží Budapest Deli

Rybářská bašta - Halászbástya

Jedna z největších dominant Budapešti, Rybářská bašta, neboli Halászbástya leží pouze několik minut chůze od nádraží Déli Pályaudvar, kde končí již zmíněné vlaky RegioJetu. Nachází se v Budíně, na pravém břehu Dunaje. Leží na místech bývalého rybího trhu, díky tomu je právě nazývána jako “Rybářská”. Pokud se do Budapešti vydáte, Rybářská bašta je místem, které v žádném případě nesmí chybět na seznamu míst k navštívení. Až budete mít samotnou stavbu, ale především výhled z ní přímo před očima, zcela jistě mi dáte za pravdu.

Při poslední návštěvě Budapešti jsme se vydali směrem na jih, tentokrát nemůže být pokračování jiné, než do severnější části města. Nejprve jsme sestoupili z Rybářské bašty až ke břehu Dunaje, podél kterého jsme se vydali k další ze zastávek.

Margit híd & Margit sziget

Margit híd, do češtiny přeložitelný jako “Markétin most” je druhým nejsevernějším a zároveň druhým nejstarším mostem v Budapešti. Nespojuje pouze budínskou a pešťskou stranu města, ale také Markétin ostrov (Margit sziget), 2.5 km dlouhý a 500 m široký ostrov ležící na Dunaji. Dnes slouží především pro rekreaci, nalézt zde můžeme množství parků, stadion, ale také termální lázně.

Z mostu se Vám před očima naskytne mimo jiné i výhled na budovu maďarského parlamentu.

Odtud, již částečně vysílení z úporného horka, jsme se rozhodli pokračovat do našeho dalšího cíle, Náměstí hrdinů hromadnou dopravou, v tomto případě tramvají a autobusem. 

Pro hledání spojení se mi skvěle osvědčily klasické Google mapy, které kromě vyhledání spojení i upozorní na blížící se zastávku nebo také při přestupu navigují k zastávce přípojného spoje.

Centrum Budapešti je poměrně dobře dostupné i pěšky, pokud se ale rozhodnete vydat i do vzdálenějších míst, v Budapešti můžete využít poměrně rozvinuté dopravní sítě MHD, navíc za velmi dostupné ceny. Celodenní jízdenka na MHD vyjde na částku 1650HUF (cca. 120Kč) a platí celých 24 hodin od zakoupení. Platná je na všechny typy městské dopravy po Budapešti včetně linky 200E na letiště (na linku 100E NEplatí). Zakoupit ji lze automatech na zastávkách a dále ji již není třeba nikde označovat, na rozdíl od jednorázových jízdenek.

Náměstí hrdinů - Hősök tere

Cesta k náměstí nám zabrala necelých 15 minut. Je ale dobré zmínit, že pokud se rozhodnete stejnou trasu zdolat pěšky, díky absenci přímého spojení ji svižnější chůzí zvládnete pravděpodobně rychleji než hromadnou dopravou.

Náměstí hrdinů je jedním z hlavních budapešťských náměstí. Je součástí světového dědictví UNESCO. Pochází již z roku 1896, kdy se začalo budovat k příležitosti oslav tisíciletého výročí příchodu maďarských kmenů do Karpatské kotliny. Jeho hlavní dominantou je Památník Tisíciletí ležící v samotném středu náměstí.

Právě Náměstí Hrdinů je zároveň i jednou ze zastávek metra linky M1. Asi si říkáte, proč je nutné zmiňovat nějaké metro, když v Praze jezdí také… Linka M1 v Budapešti ale má jedno prvenství – je nejstarší linkou metra na evropské pevnině. Otevřena byla roku 1896, je dlouhá 5 kilometrů a na její trase se nachází 11 stanic. Svézt se zde můžete vlaky z roku 1973, jezdícími stále v prakticky původním stavu.

Linka metra M1 v Budapešti je nejstarší linkou metra na celé evropské pevnině.

Most Svobody - Szabadság híd

Na seznamu destinací v Budapešti samozřejmě nemohl chybět Szabadság híd, neboli Most Svobody. Protože nezkusit již výše zmíněné metro by byl velký hřích, cestu jsme si dobrovolně trochu zkomplikovali a vyrazili dále metrem. Jak jinak než linkou M1, a to až do stanice Déak Ferenc tér. Následoval rychlý přestup a pokračování linkou M2. Stačí pouhých pár metrů, a posunete se o několik desítek let. Zatímco na lince M1 stále jezdí téměř 50 let staré “vláčky”, na linku M2 jsou nasazovány moderní soupravy, které jsou mimo jiné schopny jezdit zcela v autonomním režimu. Na nádraží Keleti jsme vlak vyměnili naposledy, a to za linku M4 do stanice Fővám tér.

Szabadság híd / Most Svobody v noci.
Listopad 2019

Ze zastávky metra stačí už jen pár kroků, a před očima se vám objeví samotný Most Svobody, bez nadsázky jeden ze symbolů maďarské metropole. Ještě krásnější pohled se před vámi naskytne, pokud se sem vydáte až za tmy, kdy je celý most osvětlený a s Géllertovou horou v pozadí vytváří zcela nezapomenutelný pohled.

Most byl dostavěn roku 1896, během druhé světové války byl ale zničen, načež byl jako první z budapešťských mostů obnoven, jediný do své původní podoby, a to roku 1946.

Gellértovy lázně & Gellértova hora

Hned za mostem se nachází Gellértovy lázně, jedny z nejznámějších termálních lázní v Maďarsku. Samotnou návštěvu lázní si ale shrneme v samostatném článku.

Lázněmi to zajímavé ale v žádném případě nekončí. Hned naproti se totiž nachází další zajímavé místo. Je jím Gellértova hora. Na jejím vrcholu se nachází citadela, na úbočí stojí socha Svatého Gellérta, na konec zde můžeme najít i jeskyni, jak jinak než opět Gellértovu. Hora je vysoká 130m (235 m. n. m.), což samo o sobě může napovědět, že se jedná o další místo s úchvatnými výhledy. A to především za tmy. 

V noci doporučuji držet se pouze na cestách, v různých temných zákoutích se (nejen) v noci nachází řada lidí, které potkat pravděpodobně nechcete.

Vzhůru na letiště!

Každý výlet ale jednou končí, a tak je třeba se také dostat zpět domů. Z Budapešti odlétá ve večerních hodinách spoj Ryanairu do Prahy, jehož cena často padá i ke 150Kč, je to tedy pravděpodobně nejen nejrychlejší, ale i nejvýhodnější varianta dopravy do ČR.

S výše zmíněnou celodenní jízdenkou lze využít i autobus na letiště, ale pouze linku 200E, na linku 100E jízdenka neplatí. Vyrazili jsme tak na stanici metra Kálvin tér M, nacházející se necelých 10 minut pěšky od mostu Svobody. Momentálně v Budapešti probíhá rekonstrukce linky metra M3, část trasy je tedy nahrazena autobusy. Metrem v podobě autobusu jsme se tedy vydali do zastávky Nagyvárad tér M, odkud se dále již pokračuje metrem, a to až do stanice Kőbánya-Kispest, která je zároveň konečnou zastávkou linky. Zde již stačí sledovat šipky, které vás dovedou až k samotnému autobusu. Celá cesta včetně přestupů by měla zabrat přibližně hodinu.

Odbavení na letišti i let samotný proběhly bez jakéhokoli problému, jak už je ale u nízkonákladových společností zvykem, nelze očekávat žádné další služby kromě přemístění z jednoho letiště na druhé. Alespoň tedy v ceně letenky.

Jak to celkově zhodnotit? Budapešť je jedním z měst, které se jen tak neokouká i po několikáté návštěvě, i pokud byste obcházeli stále ta stejná místa. Ještě jste tady nebyli? Možná je čas to napravit! 😉

Byli jste také v Budapešti a máte další tipy nejen na cíle k návštěvě? Podělte se v komentářích!

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)