Česká Republika

QS

TVS

35

Logo

Stát

IATA kód

ICAO kód

Flotila (ks)

SmartWings je česká nízkonákladová společnost založená roku 2004 sídlící v Praze. Provozuje flotilu 35 letadel složenou výhradně z Boeingů 737, a to verzí 700, 800, 900ER a MAX 8.

Pod skupinu SmartWings dále spadají společnosti SmartWings Hungary, SmartWings Poland, SmartWings Slovakia, ale také České Aerolinie (ČSA). Celkově skupina vlastní 40 letadel.

Boeing 737-700 společnosti SmartWings v Praze

Společnost nabízí řadu přímých linek z Prahy, a to především do přímořských destinací, například do Řecka, Bulharska, Tuniska a dalších. Pod značkou ČSA společnost provozuje řadu linek především do evropských destinací, např. do Londýna, Amsterdamu, Bruselu, Madridu, ale i do Moskvy, Kyjeva či Oděsy.

Dále SmartWings provozuje také charterové lety pro většinu českých a řadu zahraničních cestovních kanceláří. V dalších odstavcích se budeme ale věnovat pouze klasickým, linkovým letům.

Právě SmartWings jsou často označovány za jednu z nejhorších leteckých společností (nejen) v Evropě, a to především díky téměř nulovému servisu, častým zpožděním, rušení letů a velmi přemrštěným cenám na většině linek, i když je nutno dodat, že především v poslední době se společnost ve všech výše zmíněných ohledech velmi zlepšuje.

Letenky

Jak už bývá u lowcostových leteckých společností zvykem, na výběr je pouze ekonomická třída*. Při rezervaci ale lze vybírat ze třech různých tarifů – Lite, Plus a Flex.

Tarif Lite zahrnuje pouze letenku s jedním příručním/kabinovým zavazadlem, další služby jsou dostupné pouze za příplatek.

Druhým tarifem je Plus, který oproti nejlevnější variantě obsahuje navíc druhé menší kabinové zavazadlo a jedno odbavené zavazadlo o hmotnosti maximálně 23kg. V ceně je také zahrnuta možnost výběru konkrétního sedadla.

V nejdražším tarifu Flex najdeme oproti předchozímu tarifu možnost storna letenky (ale s poměrně vysokým poplatkem), změnu rezervace zdarma (zaplatíte pouze rozdíl v cenách letů). V ceně je zahrnuto také lehké občerstvení na palubě a služba Fast Track na odletovém letišti, díky které se ve většině případů vyhnete frontám u bezpečnostní kontroly.

Příklad nabízených tarifů na lince z Prahy na londýnské letiště Heathrow

*Dříve byly nabízeny i letenky ve třídě business, o které je na stránkách společnosti stále několik zmínek, u žádného konkrétního letu jsem ale možnost zakoupení letenek do business třídy nenalezl, a to ani u linek provozovanými letadly ČSA, kde je tato cestovní třída dostupná a při nákupu přes web ČSA je možno ji zvolit. Jedná se například o linku z Prahy do Moskvy či Kodaně. Naopak ale na webu ČSA lze zakoupit letenky do Business třídy i v případě, že na lince letí letadlo společnosti Smartwings. Pokud si po tomto odstavci začínáte připadat poněkud zmateně, věřte, že to stále není všechno. Pokud na lince letí letadlo společnosti Smartwings a oficiálně se jedná o let provozovaný také touto společností, dostupná je pouze ekonomická třída. V případě, že na jiné lince letí to stejné letadlo Smartwings, ale provozovatelem je oficiálně ČSA, vybrat si můžete z ekonomické i business třídy, pouze ale na webu ČSA. V každém případě nelze očekávat od této cestovní třídy žádné zázraky. Ve většině případů se jedná o stejnou kabinu jako ve zbytku letadla, pouze s vyblokovaným prostředním sedadlem.

Odbavení

U všech nabízených tarifů je možné odbavení jak online, tak na letišti. Pokud cestujete bez odbavených zavazadel, nejjednodušší možností je odbavit se online* na stránkách dopravce. Palubní vstupenku můžete mít v mobilním telefonu** nebo si ji vytisknout.

Pokud si zvolíte možnost odbavení až na letišti, v případě některých letišť můžete využít samoodbavovacích kiosků umístěných většinou nedaleko klasických přepážek, případně samotné odbavovací přepážky, kde je také třeba odevzdat případná odbavená zavazadla.

* Při odletů z Hurghady (HRG), Marsa Alam (RMF) a Samary (KUF) není online odbavení možné a je nutno provést klasický check-in na letišti.

** Při odletu z Moskvy (SVO), Petrohradu (LED), Rostova (ROV) a Kazaně (KZN) je nutno mít palubní vstupenku vytištěnou.

Zavazadla

Počty a typy zavazadel, která si můžete vzít s jednotlivými tarify jsme si již pověděli v části o letenkách, nyní se posuneme k samotné definici typů zavazadel.

Kabinové zavazadlo může mít maximální rozměry 56x45x25 cm a hmotnost do 8kg, případně se může jednat o hudební nástroj o maximálních rozměrech 90x35x20 cm včetně obalu.

Odbavené zavazadlo je zavazadlo, které je nutné odevzdat u odbavovací přepážky a následně cestuje v nákladovém prostoru letadla. Takové zavazadlo může mít maximálně 23/32kg dle zakoupeného tarifu a celkový součet rozměrů (délka+šířka+výška) smí být maximálně 250cm včetně koleček a držadel.

Posledním typem zavazadla označovaným jako Malá osobní taška je příruční zavazadlo o maximální hmotnosti 3kg a rozměrech 40x30x15 cm – například kabelka či notebook.

Služby na palubě

Jak už je u nízkonákladových leteckých společností zvykem, v základním tarifu není nabízeno žádné občerstvení. Během letu je možno zakoupit si drobné občerstvení, samozřejmě ale za extrémně přemrštěné ceny zcela neshodující se s kvalitou toho, co dostanete. Pokud považujete jídlo v letadle za úplnou nutnost, lepší možností je zakoupit si občerstvení předem při rezervaci (lze přidat i potom, nejdéle ale 24h před odletem). Na výběr máte opravdu z mnoha možností.

Jako příklad mohu uvést Grilovaný kozí sýr s fíkovým chutney nebo Plněný vinný list s hummusem. Pokud byste ale raději něco “normálnějšího”, vybrat si můžete například žemlovku, vaječnou omeletu, několik druhů jednohubek a chlebíčků nebo také vepřový či kuřecí řízek, a to až 1kg porci. U většiny z jídel je i v případě objednávky předem cena dost vysoká. Z opačného pohledu… na řadě letišť se pravděpodobně o moc levněji také nenajíte. Oproti kvalitě občerstvení, které si (nejen) u Smartwings můžete zakoupit na palubě bych se nebál výběr z tohoto menu označit z pohledu kvality i chutě za skvělý.

Využili jste někdy služeb Smartwings, ať už na linkovém či charterovém letu? Podělte se o vaše zkušenosti a zážitky v komentářích! 😉

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)