Pokud se rozhodnete vyrazit do zahraničí, vždy vás čeká rozhodování, jak se do vašeho vysněného cíle dostat. Pokud pomineme dopravu vlastním autem, máme na výběr mezi letadlem nebo pozemní dopravou, tj. vlakem či autobusem. Právě v tomto případě je samozřejmě nutné počítat s tím, že na cestě strávíte několik hodin, v krajním případě i několik dnů (ano, i takové linky existují). Dnes si povíme několik tipů, jak takovou cestu pohodlně překonat.

Autobus Berkhof Axial společnosti Lasta Beograd na ÚAN Florenc v Praze

1. Vyberte si správné místo

Možná byste řekli, že všechna místa v autobuse jsou stejná. Zdaleka tomu ale tak není. Ukážeme si pár tipů.

Chcete si sklopit sedadlo bez toho, aby si člověk za vámi stěžoval a rušil vás? Vyberte si sedadla před zadními dveřmi, případně před schody v případě patrového autobusu.

V patrových autobusech se vyhněte sedadlům v horním patře úplně vpředu. Je odtud krásný výhled, celkový dojem ale kazí celkový prostor, především pro nohy. Před vámi autobus jednoduše končí, nohy nemůžete skrčit ale ani pod svoji sedačku, jelikož se zde většinou nachází schodiště.

Interiér autobusu Caetano Levante 3 společnosti National Express
Zdroj: National Express

Podobný problém se objevuje i u ostatních autobusů v první řadě, případně u sedadel za zadními dveřmi. Opět se zde ve většině autobusů nachází velmi malý prostor na nohy před vámi.

Vyhněte se sedadlům v poslední řadě. Ve velkém množství autobusů je nelze sklopit.

Zvolte si nejlépe takové sedadlo, kde je sloupek okna na stejném místě, jako opěradlo sedadla. Proč, k tomu se dostaneme později.

2. Sbalte si úsporně, ale chytře

Tento bod se nebude hodit pouze na cestu autobusem, ale po celou dobu výletu. Však to většina z Vás určitě také zná. “To potřebuji, to potřebuji, to také…” nakonec z toho obrovského kufru plného věcí použijeme to, co by se vešlo do malého batohu. Při balení věcí je lepší se vždy vícekrát zamyslet, jestli ta určitá věc je opravdu tak nutná. Kromě lepšího přehledu o tom, co si nakonec opravdu vezete a lehčím kufrům se u některých společností musíte přizpůsobit maximálním velikostem zavazadel, podobně jako u leteckých společností.

Druhým bodem je to, jak věci do zavazadel rozdělit. Pokud si vezete kufr a batoh samostatně, nezapomeňte si vše, co po cestě můžete potřebovat, umístit do batohu, který si vezmete do autobusu s sebou. Kvůli tomu, aby si cestující mohli vyndat věci z kufru v zavazadlovém prostoru asi bude chtít zastavovat málokterý řidič. Pokud jste se rozhodli cestovat více “nalehko”, a vystačíte si s batohem, uložte si do něj věci na cestu na oddělené místo. Sám mohu z vlastních zkušeností říci, že přebírat celý batoh v autobusu opravdu nechcete.

Autobus Caetano Levante 3 společnosti National Express
Zdroj: National Express

3. Zjistěte si, s kým cestujete

Volba dopravce, se kterým pojedete určí téměř všechno. Cena, rychlost, pohodlí, vše se mezi různými dopravci někdy až propastně liší. Takovým příkladem mohou být například autobusové linky na Ukrajinu. Na stejné trase se můžete setkat s moderními autobusy s klimatizací a dotykovými obrazovkami v sedadlech, ale také s čímsi s Něměckými nápisy, co se dalo nazvat pojízdným muzeem už před dvaceti lety, a co bych jako autobus už ani neoznačil.

Autobus Setra S431DT společnosti Umbrella Coach & Buses v Praze.

Největší jistotu dostanete samozřejmě od těch nejsilnějších hráčů, kteří svůj vozový park průběžně obnovují, zároveň nabízí nejširší nabídku destinací, a například v případě Flixbusu i řadu navazujících spojů díky husté síti linek téměř po celé Evropě. Ale i přesto, že dva největší autobusoví dopravci provozující dálkové linky z ČR – RegioJet a Flixbus, pravidelně svůj vozový park obnovují, v oblasti menších dopravců můžeme najít případy, které se nevyjímají pouze v ČR, ale v celé Evropě.

Jedním takovým dopravcem je společnost Nobless Line provozující linky do Švýcarska. V těchto černých, zakázkově upravených autobusech najdete luxusní kožené nastavitelné sedačky, klimatizace a toaleta a WiFi připojení je samozřejmostí. Teď ale přichází na řadu věc, kterou byste v autobusu opravdu nečekali. V celém dolním patře se nachází restaurace. Cestujícím je k zapůjčení dostupná také deka k přikrytí, nebo tablet.

Ne, toto opravdu není sponzorovaná reklama. Bohužel 🙁

Naopak na některých mezinárodních linkách můžeme vidět také něco zarážejícího, tentokrát ale v tom špatném smyslu. O něco výše jsem zmiňoval historické autobusy jezdící na Ukrajinu. Řada z nich už sice o mnoho let přesluhuje, minimálně jsou ale na dlouhé cesty určené. To se nedá říci o linkách několika malých dopravců mířících především do Trenčína, Bánské Bystrici či Nitry. Často jsou zde provozovány zcela stejné autobusy, které jsme ještě před 10-15 lety mohli vídat na příměstských linkách po celé ČR. Dle recenzí není výjimkou, že autobus často do cíle ani nedojede, nebo musí několikrát během cesty zastavovat kvůli závadám. Celkové hodnocení 1,3 hvězdičky z 5 mluví za své. Celý tento odstavec zakončím malou zajímavostí. V jedné recenzi se dokonce objevuje fotografie, kdy jsou dveře autobusu během jízdy po dálnici zajištěné proti otevření koštětem.

4. Raději pohodlně, než stylově

Pokud bude příštích 20 hodin vaším domovem jedna jediná sedačka v autobusu je lepší si rovnou nachystat něco pohodlnějšího na sebe. Sice chvíli nebudete chodící výstavou módních hitů, po několika hodinách cesty za to ale budete rádi.

A čím se tedy na cestu vybavit?

Jak už jsem zmínil v předchozím odstavci, pohodlné oblečení je základ. Co přesně? To záleží především na vás, ale takové obyčejné triko a např. tepláky svou službu splní dokonale. Není od věci si přihodit i mikinu, a to i v létě. Dálkové autobusy jedou ve většině případů přes noc, kdy je jednoduše mnohem větší zima než během dne. Pokud k tomu přidáme zapnutou klimatizaci po celou cestu, není problém se uprostřed Srpna klepat zimou.

Pokud si chcete cestu ještě trochu zpříjemnit, přihoďte do batohu i malý polštář (pokud bojujete s místem, dobře poslouží i nafukovací), a slabou, např. fleecovou deku, která nezabere příliš místa, ale stále úkol splní více než dobře. 

“Zvolte si nejlépe takové sedadlo, kde je sloupek okna na stejném místě, jako opěradlo sedadla. Proč, k tomu se dostaneme později.”

A nyní se dostáváme k této části zmíněné o několik odstavců výše. Pokud si s sebou na cestu přece jen rozhodnete vzít malý polštář, asi ho nebudete chtít několikrát po cestě podávat od cestujícího za vámi. Pokud si vyberete místo, kde sloupek mezi okny leží přímo vedle opěradla sedadla, můžete se zde pohodlně opřít, bez rizika, že po vás budou ostatní házet vaše vlastní věci.

Vybráno, nakoupeno, zabaleno? Tak vyrážíme!

Úvodní obrázek – zdroj: Daimler.com

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)