Rome2Rio

Rome2Rio je bezpochyby jeden z nejvšetrannějších vyhledávačů spojení. Dokáže nalézt spojení veřejnou dopravou prakticky po celém světě, a to jak letecké spojení, tak i autobusy, vlaky, taxi i MHD. Ke každé trase se zobrazí srovnání všech nalezených typů dopravy včetně přestupních bodů, celkového času i odhadované ceny. Zvolit si tak ideální způsob dopravy je poté už hračka.

Jak už bylo zmíněno, služba pokrývá opravdu prakticky celý svět, včetně řady “méně vyspělých” zemí. V těchto oblastech se ale doporučuji na výsledky zcela nespoléhat a brát je spíše orientačně. Stejně tak s odhadovanými cenami cesty.

Airbnb

Pokud nemáte v oblibě klasické hotely či hostely, právě Airbnb může být to, co hledáte. Jedná se o velmi populární platformu, přes kterou je možno zarezervovat si mnoho druhů ubytování.

Najdete zde k pronájmu samostatné pokoje přímo v domě hostitele, celé byty či domy k pronájmu, ale také ubytování v karavanu na zahradě, ale také v domě na stromě či dokonce v iglú. Ano, v opravdovém iglú ze sněhu, ne v něčem co se tomu jen vzdáleně vzhledově přibližuje. Pokud vám ani to nestačí, můžete zvolit například jachtu, dům na stromě ve tvaru pirátské lodě, maják a řadu dalších míst, které vlastně ani nedokážu pojmenovat. Na toto téma se podíváme v samostatném článku.

Pokud cestujete ve větší skupině, tato varianta pro vás může být často daleko výhodnější, než klasické hotely. Na své si přijdou i ti, kteří chtějí větší soukromí nebo také zkrátka něco neobvyklého.

Park4Night

Aplikaci Park4night jsme si již představovali i v samostatném článku. Jedná se o velmi rozsáhlou databázi mnoha míst pro kempování (z většina zdarma), a to jak na oficiálních stellplatzech, tak i na klidných místech uprostřed přírody. Místa přidávají do aplikace jednotliví uživatelé, ostatní mohou daná místa hodnotit, upravovat nebo přidávat fotografie.

Díky poměrně rozsáhlé komunitě se o většině míst dozvíte aktuální informace, i přesto ale není dobré na tuto aplikaci spoléhat na 100%. Někdy se může stát, že dané místo zkrátka už není vhodné ke klidnému přenocování, nebo je dokonce zavřené.

Pozor je třeba dávat i na různé zákazy vjezdu/vstupu či na legalitu kempování v dané oblasti celkově.

TripIt

TripIt si oblíbí hlavně ti, co cestují ve skupinách např. s přáteli. Jedná se o plánovač cest, který podporuje téměř jakoukoli aktivitu, kterou můžete na cestách chtít plánovat. Všechny činnosti se automaticky seřadí na časové ose nebo na mapě. 

Takto vytvořené cestovní plány lze následně sdílet s dalšími uživateli, kteří mohou daný plán také upravovat. Můžete si tak plány sestavit společně, a nehrozí situace, kdy každý z účastníků přijde na místo srazu jindy protože “se řeklo něco jiného”.

Z vytvořených plánů aplikace následně vytváří i statistiky, můžete si tak prohlédnout, kolik jste již nacestovali kilometrů, kolik jste navštívili zemí a měst, ale také jakou jste svými cestami zanechali uhlíkovou stopu.

Munzee

Nakonec si ukážeme jednu hru. Popsat by se dala asi jako kombinace Pokémon Go a Geocachingu. Každý uživatel si může vygenerovat “Munzee” ve formě QR kódu, ten následně umístí na nějaké místo a aplikací ho naskenuje. Umístění se uloží a od té doby je úkolem ostatních kód najít, a naskenovat ho do svojí aplikace. Cílem je mít jednoduše nasbíráno co nejvyšší počet kódů. Kromě samotného předhánění se v číslech můžete plnit i jednoduché úkoly typu “naskenujte 20 kódů za určitý čas” a podobně.

Nejspíš si asi říkáte, že tato aplikace v ČR moc rozšířená nebude, a že toho moc nenajdete. Opak je pravdou. V Praze můžete najít kódy patřící právě k této hře téměř na každé dopravní značce a stovkách dalších míst. Jinak to není ani v jiných městech. Příkladem může být například Brno, jehož mapu najdete na obrázku. 

Stále rozšířenější jsou i tzv. virtuální Munzee. Tento typ nikde fyzicky nenajdete, stačí se dostat na určité místo a odkliknout si daný Munzee v aplikaci.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)