Protože se aktuální situace stále zdaleka neblíží ke konci a cestování za hranice je při nejmenším “obtížné”, přinášíme Vám další tip na výlet u nás. A protože jsme naposledy skončili na Moravě, přesněji v Brně, ještě u moravské metropole zůstaneme i dnes.

Tentokrát bude cílem další kousek přírody, a to Stránská skála ležící v městské části Brno-Slatina. Cesta z centra města zabere přibližně 20 minut MHD, následně kolem 15 minut chůze.

Jak se sem dostat?

Přímo pod Stránskou skálu se můžeme z hlavního nádraží dostat tramvajovou linkou č.10. Tato linka ale nepatří mezi příliš frekventované, a tak se podíváme na jednu z alternativ. Tou je linka č.8, jako v případě Bílé hory v předchozím článku. Naší cílovou zastávkou je opět Bělohorská. Odtud se tentokrát ale vydáme po přechodu přes silnici a následně po cestě klesající mezi silnicí a několika chatami se zahrádkami.

Po několika desítkách metrech dojdeme k tramvajové zastávce Podstránská. Právě zde zastavuje výše zmíněná linka č.10. Přejdeme koleje a pokračujeme stále stejným směrem po ulici Podstránská. Za menším kopcem a zatáčkou se vydáme po první asfaltové cestě vlevo – ulicí Stránská, na jejíž konci je náš cíl, samotná Stránská skála.

A co tady najdu?

Pro většinu z nás se jedná opět o klidný kousek přírody s krásným výhledem na široké okolí. Samotné vápencové skály jsou staré více než 150 milionů let a vystupují do výšky 50 metrů.

Pro ty dobrodružnější a odvážnější z nás se zde skrývá mnohem více, než pouhý výhled na okolí. Skála je protkaná řadou jeskyní, z nichž některé jsou i volně přístupné. Nachází se zde ale i jedna nepřístupná, pod oficiálním názvem “Jeskyně č.4”.  Vstup zde je prakticky nemožný, kromě toho, že jeskyně uzavřena poklopem, může být její průzkum velmi nebezpečný.

Během války zde vznikla i řada krytů, po jejím konci zde začal být budován protiatomový kryt. Místo něj je dnes prostor využit jako velitelské stanoviště civilní obrany.

Kromě krytů a bunkrů kolovala i doměnka, že ve zdejších prostorách během války probíhala výroba německých raket.

vykricnik

Upozornění: Pokud se rozhodnete zdejší jeskyně či bunkry prozkoumat vlastními silami, buďte velmi opatrní. Kromě nebezpečí úrazu se zde také občas objevují skupiny narkomanů či bezdomovců.
Vše provádíte na vlastní nebezpečí a odpovědnost.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)