

Vlakem
V dnešní době je pravděpodobně nejlepší možností cestování mezi (nejen) Prahou a Vídní vlak. Spojení z Prahy do Vídně momentálně nabízí dvě společnosti. České dráhy (ve spolupráci s OeBB) se soupravami Railjet, právem často označovány jako jedny z nejlepších dálkových vlaků v Evropě. Kromě Railjetů se zde ale můžete setkat i se žlutými vlaky společnosti Regiojet.


Zdroj: České dráhy
Cesta trvá přibližně 4,5 hodiny. V případě ČD vyjde jízdenka do druhé třídy na částku kolem 200-750Kč, v případě tarifu Low cost u Regiojetu na 200-400Kč v závislosti na vytížení spoje. V obou případech se setkáte s bezplatným WiFi připojením, klimatizací nebo možností občerstvení. V soupravách Railjet Českých i Rakouských drah se navíc setkáte i s jídelním vozem a elektrickými zásuvkami i v nejnižší třídě (u Regiojetu až od tarifu Standard).


Zdroj: České dráhy


Zdroj: OeBB
Autobusem
Na rozdíl od železničního spojení, počet autobusů mezi Prahou a Vídní právě díky vlakům spíše ubývá. V dnešní době nabízí spojení s Vídní pouze Regiojet a Flixbus, každý po dvou spojích denně. Některé dny se na trase objevují i různé společnosti (např. bulharský Tourist Service) směřující do zemí na Balkáně, zde ale nemohu uvést žádnou osobní zkušenost.


Zdroj: FlixMobility GmbH
Cesta trvá 4-4,5 hodiny v závislosti na trase (některé spoje jedou přes Brno nebo Znojmo, některé jedou přímo). Ceny začínají v případě Regiojetu na částce 279Kč, u Flixbusu si připlatíte o 20Kč více.
Ve všech třech zmíněných společností (a pravděpodobně i u dalších) se setkáte s moderními autobusy minimálně s klimatizací, WC, WiFi a zásuvkami. U Regiojetu můžeme setkat také s obrazovkami zabudovanými v sedačkách, na kterých lze sledovat filmy, přehrávat hudbu, hrát hry a podobně.


Zdroj: RegioJet


Zdroj: Tourist Service
Ze stránky nákladů může cena při větším obsazení klesnout pod cenu za jízdenky na autobus či vlak, během cesty ale musíte samozřejmě dávat pozor na cestu a okolní provoz, zatím co například ve vlaku můžete posedět u kávy nebo si jednoduše odpočinout. Poslední potíží je to, že auto do kapsy nestrčíte, a pravděpodobně ho budete potřebovat někde zaparkovat. V centru velkých měst to může být někdy poměrně velký problém, jak můžete znát třeba i z Prahy či Brna.
Pokud však plánujete cestovat i po okolí s horším dopravním spojením, poté může být vlastní auto značným zjednodušení života, i přes výše zmíněné potíže. V tomto případě už ale záleží na vaší konkrétní cestě a požadavcích, a před cestou je dobré zvážit jednotlivé výhody i nevýhody.
Z vlastních zkušeností mohu na cestu do rakouské metropole doporučit především vlak. Jedná se o nejrychlejší, nejlevnější, a pravděpodobně i nejpohodlnější z nabízených variant. Ať zvolíte služby státních Českých a Rakouských drah nebo soukromého RegioJetu (v Rakousku ve spolupráci s Westbahn), do svého cíle dorazíte odpočatí a připravení prozkoumat nejrůznější místa ve Vídni.
A jaký způsob dopravy preferujete vy? Podělte se o své zkušenosti v komentářích! 😉


Napsáno
David Černý
Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."
Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)