Vlakem

V dnešní době je pravděpodobně nejlepší možností cestování mezi (nejen) Prahou a Vídní vlak. Spojení z Prahy do Vídně momentálně nabízí dvě společnosti. České dráhy (ve spolupráci s OeBB) se soupravami Railjet, právem často označovány jako jedny z nejlepších dálkových vlaků v Evropě. Kromě Railjetů se zde ale můžete setkat i se žlutými vlaky společnosti Regiojet. 

ČD Railjet
Zdroj: České dráhy

Cesta trvá přibližně 4,5 hodiny. V případě ČD vyjde jízdenka do druhé třídy na částku kolem 200-750Kč, v případě tarifu Low cost u Regiojetu na 200-400Kč v závislosti na vytížení spoje. V obou případech se setkáte s bezplatným WiFi připojením, klimatizací nebo možností občerstvení. V soupravách Railjet Českých i Rakouských drah se navíc setkáte i s jídelním vozem a elektrickými zásuvkami i v nejnižší třídě (u Regiojetu až od tarifu Standard).

2. třída v Railjetu Českých drah
Zdroj: České dráhy
Railjet Rakouských drah OeBB
Zdroj: OeBB

Autobusem

Na rozdíl od železničního spojení, počet autobusů mezi Prahou a Vídní právě díky vlakům spíše ubývá. V dnešní době nabízí spojení s Vídní pouze Regiojet a Flixbus, každý po dvou spojích denně. Některé dny se na trase objevují i různé společnosti (např. bulharský Tourist Service) směřující do zemí na Balkáně, zde ale nemohu uvést žádnou osobní zkušenost.

Autobus společnosti Flixbus
Zdroj: FlixMobility GmbH

Cesta trvá 4-4,5 hodiny v závislosti na trase (některé spoje jedou přes Brno nebo Znojmo, některé jedou přímo). Ceny začínají v případě Regiojetu na částce 279Kč, u Flixbusu si připlatíte o 20Kč více.

Ve všech třech zmíněných společností (a pravděpodobně i u dalších) se setkáte s moderními autobusy minimálně s klimatizací, WC, WiFi a zásuvkami. U Regiojetu můžeme setkat také s obrazovkami zabudovanými v sedačkách, na kterých lze sledovat filmy, přehrávat hudbu, hrát hry a podobně.

Interiér autobusu společnosti RegioJet
Zdroj: RegioJet
Autobus společnosti Tourist Service
Zdroj: Tourist Service

Vlastním autem

Někdy může být taková doprava vlastním autem tím nejlepším způsobem. Pokud ale míříte do Vídně (a dalších velkých měst) a neplánujete pokračovat nikam dále, je lepší na to rovnou zapomenout. 

Ze stránky nákladů může cena při větším obsazení klesnout pod cenu za jízdenky na autobus či vlak, během cesty ale musíte samozřejmě dávat pozor na cestu a okolní provoz, zatím co například ve vlaku můžete posedět u kávy nebo si jednoduše odpočinout. Poslední potíží je to, že auto do kapsy nestrčíte, a pravděpodobně ho budete potřebovat někde zaparkovat. V centru velkých měst to může být někdy poměrně velký problém, jak můžete znát třeba i z Prahy či Brna.

Pokud však plánujete cestovat i po okolí s horším dopravním spojením, poté může být vlastní auto značným zjednodušení života, i přes výše zmíněné potíže. V tomto případě už ale záleží na vaší konkrétní cestě a požadavcích, a před cestou je dobré zvážit jednotlivé výhody i nevýhody.

Z vlastních zkušeností mohu na cestu do rakouské metropole doporučit především vlak. Jedná se o nejrychlejší, nejlevnější, a pravděpodobně i nejpohodlnější z nabízených variant. Ať zvolíte služby státních Českých a Rakouských drah nebo soukromého RegioJetu (v Rakousku ve spolupráci s Westbahn), do svého cíle dorazíte odpočatí a připravení prozkoumat nejrůznější místa ve Vídni.

A jaký způsob dopravy preferujete vy? Podělte se o své zkušenosti v komentářích! 😉

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)