Čas, kdy je cestování téměř nemožné, nebo to minimálně není úplně skvělý nápad je ideální k novým experimentům. A tak se na tomto webu zrodila nová rubrika “Aplikace a služby”, kde vám představíme užitečné aplikace či služby na vaše budoucí výlety.

Co to vlastně je?

Pokud vyrážíte na výlet autem, nebo zkrátka nechcete utrácet za hotely, ani kempy, může toto být řešení, na které jste čekali.

Aplikace Park4night patří mezi nejoblíbenější mezi cestovateli, kteří poznávají svět s obytným (i obyčejným) autem, se stanem, někdy i s pouhým spacákem v batohu. A o co zde vlastně jde? Princip je jednoduchý. Dnes už velmi rozšířená komunita po celé Evropě do mapy přidává osobně vyzkoušená místa všeho druhu, primárně zaměřená především na obytné vozy. Najdete zde řadu kempů, placených i neplacených parkovišť, odpočívadla, ale především místa v přírodě vhodná k přenocování. 

U každého místa najdete jeho přesné umístění, jeho popis – například stav příjezdové cesty, kolik aut se zde vejde, jak klidné místo je, nebo co naleznete v okolí. U většiny míst se nachází i fotografie místa, které kromě samotného autora příspěvku, mohou přidávat i ostatní uživatelé aplikace, kteří místo navštívili. Poslední, a poměrně důležitou částí jsou hodnocení od uživatelů. Často se stane, že je dané místo na soukromém pozemku, a tak se vám po nějakém čase může před autem objevit plot či závora, která tam dříve nebyla. V horším případě před vámi může místo plotu stát samotný majitel pozemku. A pokud se toto stane někomu před vámi, je velká šance, že se to právě v recenzích dozvíte.

Výsledky z aplikace Park4night v okolí norského Alesundu

A je to vůbec legální?

O tom, zda je kempování v přírodě, nebo všeobecně nocování v autě legální se na internetu vedou řady diskuzí. A odpověď zní… spíše ne. V případě soukromých pozemků je to samozřejmě, ve většině evropských zemí není nocování povoleno ani mimo ně, a tak musíte zamířit do kempu… tedy, pokud se chcete pevně držet všech pravidel.

Výjimkou je například Norsko, které je často také nazýváno rájem wild campingu. Nocování mimo kempy je zde prakticky bez omezení. Měli byste se ale držet dále od zástavby a samozřejmě mimo soukromé pozemky, případně se zeptat majitele pozemku. V Norsku se vám často může stát, že vám majitel nejen povolí na jeho pozemku přenocovat, ale třeba i pozve na oběd. 

Mezi další “legální státy” můžeme zařadit například Rumunsko, některé části Dánska.

Pokud se ale rozhodnete mírné riziko podstoupit, a utábořit se mimo kemp i v jiné z evropských (či jiných) zemí, pamatujte na několik zásad:

  • Zkontrolujte si, zda nejste na soukromém pozemku
  • Volte místa dále od silnic a zastavěných oblastí – čím méně lidí vás uvidí, tím lépe
  • Na místo přijíždějte večer, opusťte ho hned ráno
  • Dbejte na to, aby při odjezdu bylo místo ve stejném stavu, jako při příjezdu
  • Zjednodušeně… chovejte se jako lidi.

 

A nakonec: Pamatujte, že vše, co děláte, je čistě na vaši odpovědnost. To, že je nějaké místo zobrazené v aplikaci, vám při hádce s policií nebo naštvaným majitelem pozemku opravdu nepomůže.

O cestování autem si můžete přečíst v jednom z našich starších článků.

Stažení aplikace

‎park4night.com
‎park4night.com
Developer: BFichter
Price: Free+

Tento článek byl vytvořen čistě z vlastních zkušeností a nejedná se o žádný druh spolupráce s vývojářem aplikace.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)