Možná to také znáte… Chcete vyrazit na výlet, ale přátelé nemají čas či peníze, nechce se jim, nebo na ně prostě zrovna nemáte náladu. Pokud si už říkáte, že to budete muset zase odložit, je ideální chvíle na to, vyzkoušet vzít vše jen do vlastních rukou, a vyrazit “sólo”.

1. Rozhodnutí je jen na vás

Ať už cestujete s přáteli, partnerem, nebo rodinou, většinou nastane okamžik, kdy každý chce dělat něco jiného, nebo jinam vyrazit.

Cestujete sami? Máte chuť na kávu? Chcete vyrazit po památkách? Žádný problém, nikdo Vám nebrání a nikoho tím neobtěžujete!

2. Naučíte se komunikovat

Pokud se řadíte spíše mezi introverty a máte někdy problémy s tím si něco domluvit či zařídit, věřte že po několika dnech v zahraničí, kde není nikdo kdo by vám vyřídil hotel, jídlo nebo jízdenky na autobus vás strach většinou přejde. A také vám nic jiného nezbývá, minimálně pokud se ještě chcete někdy dostat domů.

A u komunikace se ještě chvíli pozastavíme. Ať vyrazíte kamkoli do zahraničí, s velkou pravděpodobností  budete muset využít alespoň jeden z cizích jazyků. A taková komunikace v realitě vydá víc než mnoho hodin pouhého učení se.

3. Cestovat sám neznamená být sám

Většina lidí, v případě, že cestuje sama, volí jako ubytování hostely. Nejen protože jsou levné, ale také, protože se právě zde setkají s dalšími podobně smýšlejícími lidmi. Nejen, že vás to může dále posunout ve schopnostech komunikace s okolím, může se zde třeba navázat i nové přátelství, a kdo ví, třeba i něco víc. Má to jedinou podmínku. Nesmíte si zarezervovat soukromý pokoj, a když už, chce to se občas za hranice toho vašeho království alespoň podívat.

Další podobné cestovatele samozřejmě nemusíte potkávat jen v hostelech. Pokud už si více věříte, můžete si vytipovat i lidi například na různých “turistických” místech. Po nějaké době na cestách už dokážete i celkem spolehlivě rozpoznat, zda se jedná o podobného cestovatele, jakým jste právě vy.

Nakonec, nepřestávejte věřit na zcela obyčejnou náhodu. Například při naší cestě do Kosova jsme se setkali se dvěma Turky, kteří před několika dny vyrazili na cestu po Evropě. Na autobusovém nádraží uprostřed Prištiny. Den poté jsme už společně vyrazili prozkoumávat krásy Skopje. Sice v tomto případě nikdo z nás necestoval úplně sám, každopádně, taková náhoda může samozřejmě nastat i tak.

Jako všude, ani zde nenajdete pouze výhody. I takové sólo cestování s sebou pár nevýhod přináší…

1. Bezpečnost

Celkově by si měly větší pozor dávat především ženy či dívky, samozřejmě se ale řada nepříjemných situací může přihodit každému z nás.

Když si jako příklad vezmeme přepadení na ulici, pro útočníka je vždy samozřejmě jednodušší přepadnout člověka, který je sám, než skupinu více lidí. 

V zemích v západní a střední části Evropy většinou žádné velké nebezpečí nehrozí. Nicméně, směrem na východ, například v některých zemích na Balkánském poloostrově už je dobré se pořádně rozmyslet, jestli je opravdu dobrý nápad jít ve dvě hodiny v noci tou nejzapadlejší uličkou v širokém okolí, a to samozřejmě ještě s drahým mobilem v ruce.

2. Vše je jen na vás

Stejně jako jsem toto uváděl mezi výhodami, jedná se zároveň i o docela velkou nevýhodu. Ať už se ztratíte ve městě, máte problém se domluvit v cizím jazyce, nebo v nejhorším případě ztratíte peněženku včetně dokladů (které ve většině případů potřebujete k návratu domů), záleží vše jen na vás. Najednou vedle není nikdo, kdo by vám v tu chvíli hned běžel na pomoc.

3. Ubytování

Pokud patříte mezi příznivce společných ubytování v hostelech, tuto část můžete nejspíše rovnou přeskočit. Problém nastává až ve chvíli, kdy cestujete sami, a chcete být ubytováni ve vlastním soukromém pokoji. Samozřejmě existují výjimky, většina hotelů a hostelu ale nabízí pokoje alespoň pro dvě osoby. A tak vás často čeká platba za dvě osoby i přesto, že jste přijeli sami. A pokud ne to, řada ubytování má v oblibě přidat alespoň poplatek za “neobsazenou kapacitu”.

A jak poznáte, jestli je zrovna sólo cestování něco pro Vás? Jednoduše… předem nepoznáte. Nejjednodušší možností je to prostě vyzkoušet, a na několik dnů si prostě vyrazit na výlet.

Ať už vaše cesty ale trávíte v menší či větší skupině, nebo sami, vždy na Vás čeká to pravé dobrodružství blíže, než si myslíte. Hlavní je se nebát.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)