Asi každý z nás někdy zažil okamžik “tahle věc by se mi teď vážně hodila…”. Pro někoho jsou to už samozřejmosti, pro někoho naopak zbytečnosti. I tak se ale pojďme podívat, co by se vám na cestách někdy mohlo určitě hodit. 

A protože je rok 2021, v prvním díle se podíváme na spásu života téměř každého z nás, elektroniku.

Powerbanka

Powerbanka je v dnešní době téměř povinná výbava každého cestovatele. Samozřejmě pokud se nerozhodnete zcela odpojit od online světa, v tom případě následující odstavce můžete bez obav přeskočit. Powerbanka je užitečným pomocníkem, ať už plánujete vyrazit pod stan, čeká vás dlouhá cesta letadlem či autobusem (ani dnes nenajdeme na všech letištích nebo v dálkových autobusech funkční zásuvky), nebo jen chcete záminku pro navázání řeči s někým, kdo má úplnou náhodou zrovna vybitý telefon…

Na cestách se mi zatím nejvíce osvědčila powerbanka AlzaPower Metal (na obrázku 2. zprava) s kapacitou 20000mAh. Zvládne nabíjet až 3 zařízení najednou (2x USB-A, 1x USB-C), přičemž na všech portech podporuje i rychlonabíjení ve všech běžně používaných standardech. Nabíjet ji můžete pomocí microUSB nebo USB-C konektoru. Pokud upřednostňujete spíše menší rozměry a hmotnost, existuje také verze s poloviční kapacitou. Pořídit ji můžete kolem částky 600Kč, verzi s menší kapacitou kolem 400Kč. Pro majitele zařízení od Applu může být zajímavá řada Thunder od stejného výrobce, kterou lze nabíjet i pomocí Lightning konektoru – nepotřebujete tak více různých typů kabelů.

Možná jste už při procházení internetu narazili i na powerbanky se solárním článkem a možná si také říkáte, že je to přece geniální nápad. Geniální nápad to opravdu je, provedení ale většinou ne, bohužel. Solární článek o rozměrech povrchu powerbanky jednoduše nikdy nemůže zařízení za rozumnou dobu nabít. Navíc, logicky, musí být solární článek, který je ve valné většině případů umístěný pevně na krytu powerbanky, vystavený na přímém slunci. Bohužel právě přímé sluneční záření a s tím spojené často i velmi vysoké teploty mohou vést nejen k poškození, ale i k požáru či výbuchu akumulátoru uvnitř. Existují i solární nabíječky, které obsahují více solárních článků a jsou rozkládací, čímž zaberou mnohem větší plochu pro dopad záření, většinou navíc neobsahují zabudovaný akumulátor, který by se mohl nadměrnou teplotou poškodit. Takové zařízení opravdu už smysl mít může, zde jsou ale bohužel daní větší rozměry a stejně tak cena, která se u nejlevnějších (použitelných!) typů pohybuje kolem 2000Kč.

Cestovní adaptér

Pokud se po cestách nevydáváte příliš daleko za hranice, cestovní adaptér pravděpodobně potřebovat nikdy nebudete. Stačí se ale vydat například do Velké Británie, Itálie nebo téměř kamkoli za hranice Evropy, abyste zjistili, že bez tohoto pomocníka může být život opravdu těžký.

Adaptérů do zásuvek existuje opravdu mnoho různých variant. Od zcela obyčejných v podobě jednoduché přechodky z jednoho typu zásuvky na jiný, až po univerzální typy včetně zabudované nabíječky například pro Váš mobilní telefon.

I jednoduché zařízení jako toto ale může skrývat mnoho nástrah, pokud se tedy v elektronice opravdu nevyznáte, doporučuji jít jistější cestou a připlatit si za výrobek od některého ze serióznějších výrobců a prodejců. Některé levné a nekvalitní kusy zakoupené například z internetových tržišť jako Aliexpress mohou být někdy i životu nebezpečné, i přesto, že na první pohled mohou vypadat zcela v pořádku (pokud máte jisté pochybnosti o některém konkrétním výrobku, můžete mi bez váhání napsat do komentářů nebo na e-mail). Osobně již několik let využívám adaptéry od výrobce Skross, jejichž cena začíná přibližně na částce 150Kč, případně poté o něco praktičtější Powercube Rewirable, o tom si ale povíme později.

Kromě tvaru zásuvky je ale třeba dávat pozor i na napětí. Ve většině zemí se setkáme se stejným napětím (230V 50Hz) jako v Evropě. Například v Japonsku v zásuvkách najdeme pouze 100V 50/60Hz. Většina zařízení jako nabíječky telefonů a podobně jsou schopny pracovat na obou zmíněných možnostech, u každého zařízení to ale nemusí být samozřejmostí. Jak to zjistíte? Na každém zařízení se nachází několik základních informací. V tomto případě je vaším cílem najít řádek “INPUT”, kde je uvedeno právě požadované vstupní napětí. Jako příklad si můžeme uvést originální nabíječku Apple dodávanou ke všem starším modelům iPhonů, která uvádí “Input: 100-240V~ 50/60Hz”. Tyto hodnoty nám tedy říkají, že tuto konkrétní nabíječku můžeme bez obav použít jak v zásuvce v Evropě, tak i například v Japonsku nebo USA. Samozřejmě s potřebným adaptérem, abychom ji vůbec do zásuvky dokázali zapojit…

Powercube

S nedostatkem zásuvek se můžete setkat nejen na hotelovém pokoji, ale třeba i na letišti, v autobusu či ve vlaku. Poté přijde vhod některá z rozboček. Nejlevnější kousky můžete sehnat už za několik desetikorun, pokud jste si ale ochotni připlatit za praktičtější (a také stylovější :D) variantu, Powercube je ideálním adeptem. Existuje řada verzí – jak zcela obyčejné, které nabízí “pouze” 5 zásuvek, tak ale i další varianty například s prodlužovacím kabelem, zabudovanou USB nabíječkou, vypínačem, cestovními adaptéry v balení nebo také možností připojení do “chytré domácnosti” a ovládání aplikací z mobilu. Jednotlivé rozbočky můžete také libovolně spojovat dohromady.

Zajímavou variantou na cesty může být především výše zmíněná verze Rewirable, která spojuje výhody klasické rozbočky a cestovních adaptérů zmíněných výše. V balení najdete koncovky pro použití v Evropě, Velké Británii, USA, Japonsku, Austrálii a Číně, případně lze připojit jakýkoli přívodní kabel s IEC konektorem (najdeme ho například pro napájení u stolních počítačů). Tato verze vyjde na cca. 380Kč, případně cca. 450Kč se dvěma USB porty pro nabíjení telefonů a dalších zařízení.

GPS Lokátor

Pohled na využitelnost této vychytávky se pravděpodobně bude mezi jednotlivými lidmi dosti lišit. Pokud se vám ale po cestě například ztratí některé ze zavazadel, právě tato miniaturní věcička vám může nesmírně pomoci. Lokátor můžete umístit například do některé (nenápadnější) kapsy v batohu či kufru, pořídit se dá samozřejmě i v podobě přívěšku. V tomto případě to ale pravděpodobně bude první věc, které si případný zloděj povšimne a spolehlivě ji zneškodní.

Druhů GPS lokátorů existuje na trhu nepřeberné množství s různými funkcemi, tvary i možnostmi využití. Osobně využívám AirTag od Applu – je malý, jednoduchý, spolehlivý a na baterii vydrží fungovat až rok. Jeho polohu si poté můžete bez problémů zobrazit na telefonu, případně ho lze pomocí telefonu i prozvonit. Na rozdíl od některých dalších není zde třeba vkládat SIM kartu, pro připojení využívá všechny iPhony, iPady a Macy v okolí připojené do služby “Najít”. Celkově se jedná o síť stovek milionů zařízení po celém světě. I toto zařízení ale samozřejmě nese několik nevýhod. Jeden kus vyjde na částku téměř 900Kč, případně balení čtyř kusů na přibližně 2500Kč. Pro bezproblémovou funkci je také třeba vlastnit některé další zařízení od Applu, pro využití všech funkcí dokonce pouze iPhone 11 (15000+Kč) a novější. 

I přesto, že se (poněkud obtížněji) dá AirTag propojit i s telefony s OS Android, zde už přicházíte o tu jednoduchost a spolehlivost – dva hlavní důvody, proč si připlatit právě za AirTag.

Stativ

I když nejde doslova o elektroniku, s elektronikou poslední dnešní tip velmi blízce souvisí. Téměř každý narazil někdy na problém, kdy si chtěl někde udělat fotku, ale neměl ho kdo vyfotit a k opření telefonu nebo fotoaparátu se zkrátka vhodné místo nenašlo. Přesně tyto starosti řeší malý stativ, který v batohu nezabere téměř žádné místo a určitě by zde neměl chybět. Řada menších stativů (např. od firmy MadMan na fotografii) má také ohebné nohy, není tak problém stativ například zavěsit na strom nebo zábradlí. Nastavitelná hlava je poté možností téměř u každého stativu, lze tak bez problémů fotit jak na výšku, tak i na šířku.

Osobně už několik let využívám stativ od firmy MadMan (pravděpodobně pouze překoupená noname Čína), který lze sehnat kolem částky 300-350Kč. Celkové provedení působí poněkud levně a nepříliš kvalitně, zatím jsem ale nenarazil na jakýkoli problém, a to ani v kombinaci se zrcadlovkou s poměrně velkým a těžkým teleobjektivem. Pokud si rádi připlatíte za něco kvalitnějšího, nelze doporučit nic jiného, než stativy JOBY GorillaPod, které jsou kvalitou, celkovým zpracováním i odolností na zcela jiné úrovni.

Pokud chcete stativ používat v kombinaci s telefonem, je třeba dokoupit držák, jelikož téměř každý stativ umožňuje upevnění pouze pomocí šroubu, většinou o rozměru 1/4″. V českých obchodech se dá zakoupit za částku kolem 200Kč, opět se ale zcela jistě jedná o překoupené zboží z Číny. Pokud totiž takovýto držák zakoupíte za 25Kč na některém z internetových tržišť jako Aliexpress či eBay, do ruky dostanete zcela identický výrobek.

Berete si s sebou na cesty elektroniku, která by neměla v zavazadle žádného cestovatele chybět nebo máte doporučení a zkušenosti již s konkrétními výrobky? Podělte se o názory v komentářích! 😉

Tento článek není reklamou, všechna doporučení jsou založeny pouze na osobních zkušenostech a veřejně dostupných informacích. Obsahuje ale některé sponzorované odkazy.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)