Tentokrát se podíváme na největší nízkonákladovou společnost v Evropě. A nejen mezi nízkonákladovými, právě Ryanair je v Evropě největší leteckou společností vůbec. Ať budete na jakémkoli větším letišti, je velice pravděpodobné, že se právě s letadlem této, nebo některé z jejích dceřiných společností setkáte.

Ryanair je největší evropskou aerolinkou sídlící v irském Dublinu. První let vyletěl v roce 1985, dnes firma vlastní téměř 500 letadel, za rok přepraví více než 100 milionů cestujících do více než 200 destinací. Kromě značky Ryanair společnost taky vystupuje pod značkami Buzz, Malta Air nebo Lauda, všechny lety těchto dceřiných společností jsou ale stále zařazeny v síti Ryanairu.

Právě tato společnost je také autorem mnoha ať už více, či méně šílených nápadů, jak udělat létání ještě levnějším. Některé z nich, nad kterými už začíná rozum stát, ale naštěstí u “vyšší moci” neprošly. O tom ale až později…

Po Evropě za pár korun...

Ryanair je prakticky synonymem levného létání, díky čemu válcuje konkurenci téměř na každé trase. Pokud jste ve správnou chvíli na správném místě, nebo lépe webové stránce, můžete sehnat letenky opravdu skoro zadarmo. Mně se tak poštěstilo například u cesty do Edinburghu, kdy letenka z Prahy vyšla na částku 129 Kč.

Důležité je zvolit si správný termín, nebo spíše pouze část roku. Nejlevnější letenky bývají na podzim a v zimě, vyjma Vánoc a Nového roku, kdy se ceny letenek mohou vyšplhat v krajních případech až přes 10 tisíc korun. Termín, kdy se na cestu chcete vydat ale nedoporučuji zkracovat více než na měsíc. Cena letenek se odvijí (nejspíše) z počtu již zarezervovaných míst a také doby do odletu. Jednoduše řečeno, čím je letadlo oproti normálu prázdnější, tím jsou letenky levnější. Někdy podstatné rozdíly jsou i v určitých dnech. O víkendech jsou letenky nejdražší, nejlevnější jsou zpravidla naopak uprostřed týdne.

Pokud tedy máte určenou destinaci, nejlepším způsobem je si zkrátka otevřít vyhledávač letenek, nastavit si nejdřívější datum, kdy chcete vyrazit a pak už jen posouvat datum, dokud se neobjeví nejnižší cena. Samozřejmě se ale nemusí poštěstit vždy, především u oblíbenějších destinací.

Chcete vyrazit na levný výlet a nemáte rozhodnuto kam? V tomto případě využívám a doporučuji vyhledávač azair.com , kde si jednoduše můžete například nastavit odlet i z okolních letišť, kdy například z Vídně, Bratislavy, Drážďan nebo Katovic seženete mnohem výhodnější letenky. Tou hlavní výhodou, proč tento web uvádím právě teď je možnost “Je mi jedno, kam poletím”. Pak vám vyhledávač najde prostě ty nejlevnější letenky kamkoli. Pokud si vyberete váš vysněný cíl, stačí kliknout na “koupit let” a web vás automaticky přesměruje přímo na web letecké společnosti.

Tak kam se podíváme tentokrát?

Nákup letenek

Jak je zvykem téměř u všech nízkonákladových dopravců, při nákupu letenky se vyhýbejte nejrůznějším překupníkům letenek. U Ryanairu to platí dvojnásobně. I když na vyhledávačích jako je Kiwi.com někdy najdete letenky levněji než na stránkách letecké společnosti, takový nákup může být často prvním krokem ke zkažené dovolené. Více o praktikách Kiwi.com a pravděpodobně i některých dalších vyhledávačů si můžete přečíst více na webu Cestujlevne.com.

V minulosti bylo možno narazit i na situace, kdy cestujícím s letenkami od Kiwi byl zkrátka zamítnut nástup na palubu. I přesto, že po řadě soudních sporů mezi Kiwi a Ryanairem by se toto již stát nemělo, s takovým nákupem můžete často narazit ještě před cestou na letiště.

Pokud se rozhodnete si letenku od Ryanairu zakoupit, vždy k tomu využívejte oficiální stránky společnosti, kde letenky často zakoupíte za nejvýhodnější cenu, do rezervace si můžete přidávat další služby dle libosti a při jakémkoli problému (např. změněný či zrušený let) dostanete své peníze bez větších potíží zpět. Zde se mimo jiné před odletem i odbavíte a získáte palubní vstupenky k nástupu do letadla.

A proč je to tak levné?

Cena letenek, za kterou byste se téměř ani nenajedli v McDonaldu musí být přece někde vidět. A také je.

Zavazadla

V ceně základní letenky je pouze jedno malé zavazadlo o rozměrech 40 x 20 x 25 cm. Tyto malá zavazadla ve většinou nekontrolují, ale pokud na to přece jen přijde, musíte ho sami dostat do “plechové krabice” o těchto rozměrech. Pokud se nevejde, nevyhnete se nemalému poplatku v řádu stovek korun. To stejné i v případě, že budete mít zavazadel více. Objevil se i případ, kdy cestující vyvedla z letadla policie kvůli knize a roli papíru, která se nevešla do zavazadla.

Pokud tedy víte, že si s malým batohem na své cestě nevystačíte, je nejlepší si už předem připlatit za přednostní nástup, kdy si s sebou můžete vzít k výše zmíněnému malému ještě jedno větší o rozměrech 55 x 40 x 20 cm včetně koleček a držadel a maximální hmotnosti 10 kg. U těchto zavazadel se rozměry kontrolují už častěji, pokud budete mít větší, další útraty vás samozřejmě neminou. Abych nezapomněl, k této službě máte jako bonus i přednostní nástup. Podle Ryanairu je to nejspíše hlavní věc, za co se platí, většina cestujících toto využívá ale jen kvůli zavazadlu navíc. Přednostní nástup má minimálně v Praze jeden háček. K letadlům Ryanairu se jezdí autobusem, do kterého vás pustí jako první, což znamená, že z autobusu k letadlu se dostanete jako poslední. Za částku kolem 200 Kč je to lákavá nabídka, že ano 😀 

Poslední možností je zakoupit si klasické odbavené zavazadlo, které cestuje v nákladovém prostoru, nevztahují se na něj tedy tak přísná omezení na to, co smí být uvnitř. Za toto zavazadlo o maximální hmotnosti 10 Kg si připlatíte kolem 300 Kč, o hmotnosti do 20 Kg 500 – 1000 Kč.

Pokud se rozhodnete si tyto služby přikoupit až na letišti, počítejte s mnohem vyššími cenami.

Boeing 737 MAX 8 200 společnosti Ryanair v Praze

Odbavení

Pokud jste zvyklí na klasické odbavení na letišti, kde jen přijdete k přepážce, dáte obsluze doklady a ta vše vyřeší za vás, u Ryanairu (a všech nízkonákladových společností) na takový postup zapomeňte. Minimálně bez dalších, velmi přemrštěných příplatků.

Odbavení zde probíhá především online, na webových stránkách nebo v mobilní aplikaci, palubní vstupenku si poté jednoduše vytisknete doma, nebo ji můžete zobrazit přímo na mobilu, avšak pouze v mobilní aplikaci, otevřený lístek v PDF vám sice na letišti uznat mohou, nicméně to není ničí povinnost a vy tak díky jednomu ušetřenému papíru zkrátka nikam neodletíte. Pokud nemáte žádné zavazadlo, vyplatí se toto využít i pokud by klasické odbavení bylo možno, v tomto případě můžete po příchodu na letiště vyrazit rovnou k bezpečnostní kontrole a letadlu. Pokud máte odbavené zavazadlo, u přepážky ho odbavíte už bez dalších příplatků za odbavení.

Pokud si zapomenete vytisknout palubní vstupenku a na mobilu nemáte možnost ji zobrazit, musíte se zkrátka smířit s nemalým příplatkem (cca. 1400 – 1600 Kč na osobu). V žádném případě nemyslete na to, že by vám příplatek odpustili. 

Před několika lety prosila cestující za odpuštění poplatku ve výši 236 liber za to, že si nevytiskla vstupenku pro sebe a svoji pětičlennou rodinu doma. Šéf Ryanairu její žádost odmítl se slovy, že “kdo je blbý, tak ať platí” a dodal, že všichni, kdo se dožadují jakéhokoli odpuštění poplatků a pokut, jsou hlupáci, kteří by měli podle jeho slov “odprejsknout”.

U Ryanairu téměř vždy zásadně po schodech...

Ne vždy se letí tam, kam si myslíte

Dalším důvodem, proč mohou být letenky tak levné je to, že Ryanair a další podobné společnosti využívají menší letiště dále od města. Děje se tak například v Londýně – např. letiště Stansted. Odtud je však poměrně pohodlná a frekventovaná doprava. Horší je to například v případě Paříže. V tomto případě vlastně letadlo neletí do Paříže, ale do města Beauvais, odkud vás čeká 1,5h dlouhá cesta do města, často za cenu vyšší, než měla samotná letenka. Ne vždy se tak vyplatí koupit tu nejlevnější letenku. Naopak v případě např. Kodaně nebo návratu do Prahy vás žádné starosti nečekají. Jednoduše zde není žádné jiné letiště, kam by se dalo letět.

Zajímavost: odbavení letadla na pražském letišti, tj. přistání, parkování, zajištění nástupu cestujících apod. vyjde leteckou společnost na desítky až stovky tisíc korun.

Paříž a město, které je Paříží podle Ryanairu

Služby v letadle

V žádném případě nepočítejte s pitím, nebo dokonce jídlem v ceně. Za všechno si zde pořádně zaplatíte, a to, co za tu cenu dostanete, budete mít pravděpodobně stejně chuť zahodit. Jako bonus vám ale nabídnou stírací losy (samozřejmě ne zdarma) a powerbanky, ještě k tomu s větou, jestli “vám nedošla šťáva.” Business třídou samozřejmě letadla vybavena nejsou, připlatit si ale lze za místa s větším prostorem pro nohy, které najdete v první řadě a u nouzových východů nad křídly. Takový příplatek ale často vyjde i na několikanásobek ceny letenky.

A nyní se dostáváme k několika “chytrým” nápadům, jak Ryanair šetří, nebo chce šetřit náklady…

Na kratší trasy stačí jeden pilot, kdyby se něco stalo, odřídí to letuška. Není asi nutno říkat, že takový Ryanairu samozřejmě neprošel…

“Proč v letadle sedět…” Ryanair také přišel s variantou, kdy by místo klasických letadel byla prakticky jen mírně skloněná opěradla, celý let by se tedy stálo. Ale co neudělat pro těch pár míst navíc, že ano…

“Potřebuješ si odskočit? Smůla.” Další geniální nápad, za použití záchodu poplatek 1 libra. Pokud by někdo tu libru neměl, nevím co by se v letadle dělo dál. Že by nouzové přistání ? Samozřejmě se zasláním faktury cestujícímu. 

Nakonec přišla i kombinace předchozích dvou věcí. Lidi postojí a těch pár hodin přece vydrží. Sedačky pryč, a záchody pro jistotu taky.

Asi není nutné zmiňovat, že ani žádná z těchto dalších možností se do reálného provozu nakonec nedostala. Minimálně “lety na stojáka” ale od schválení do provozu bohužel nemají daleko.

A má to tedy smysl?

Zda má smysl létat nízkonákladovými společnostmi jako Ryanair záleží na požadavcích každého. Pokud patříte mezi cestovatele, kteří si zabalí miniaturní batoh, letadlo použijí jenom k dostání se z bodu A do bodu B, je to pro vás ideální řešení. Pokud se ale na cestách neobejdete bez poloviny bytu, zbožňujete jídlo v letadle a chcete aby letadlo přistálo nejlépe přímo na náměstí ve vašem cíli, bude lepší zůstat u klasických leteckých společností.

Z pohledu spolehlivosti se dle mého názoru jedná o mírný nadprůměr, například u ČSA/Smartwings narazíte na zpoždění mnohem častěji. Z pohledu bezpečnosti se jedná o jednu z nejbezpečnějších leteckých společností na světě, což i mě upřímně mírně překvapilo.

Boeing 737-800 (reg. EI-DYA) firmy Ryanair v Edinburghu po příletu z Prahy

Článek byl vydán v Lednu 2020 a aktualizován v Červenci 2022.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)