Tento článek vám zabere přibližně 4 Min.

Bělorusko

B2

BRU

28

Logo

Stát

IATA kód

ICAO kód

Flotila (ks)

EDIT 29.05.2021: Belavia má aktuálně zakázaný vstup do letového prostoru prakticky v celé Evropské unii, lety jsou tedy až do odvolání zrušeny.

Belavia je největší běloruskou leteckou společností sídlící v Minsku. Založena byla roku 1996, dnes obsluhuje 56 destinací ve 30 zemích v Evropě a Asii. Flotila společnosti se skládá z 28 letadel výhradně od výrobců Boeing a Embraer.

Embraer ERJ-195 ve speciálním laku World of Tanks
Zdroj: Belavia
Embraer ERJ-175 v Praze

Z Prahy se s Belavií dostaneme pouze do jedné destinace, a to do běloruského Minsku. Stejně tomu je i u letišť v okolních státech. Služeb této společnosti tak můžeme využívat například z Vídně, Mnichova, Drážďan či Katovic. Ze své hlavní základny v Minsku dále obsluhuje destinace ve většině evropských zemí, ale také řadu míst na středním východě a ve východní části Asie.

Jak bylo již zmíněno výše, ve flotile společnosti najdeme výhradně letadla od výrobců Boeing a Embraer. Celkem se jedná o 28 strojů, z nichž 15 jsou Boeingy 737, řada z nich přesáhla již 25 let v provozu. Dále se můžeme proletět s letadly Embraer ERJ-175 a ERJ-195, kterých ve flotile najdeme 12. Nejnovějším přírustkem je Embraer E195-E2, dodaný teprve v Prosinci 2020. V objednávkách dále můžeme najít 2 Boeingy 737 MAX 8 a 2 Embraery E195-E2.

Boeing 737-800 a 737-500
Zdroj: Belavia

Letenky

Belavia se řadí mezi “klasické” letecké společnosti. Ceny, se kterými se můžeme někdy setkat například u Ryanairu jsou zde opravdu velmi ojedinělé, pokud se ale přece objeví, jde zpravidla spíše pouze o chybu. Letenky mezi Prahou a Minskem lze zakoupit za cenu lehce přesahující 3000Kč, a to za třídu Economy v základní variantě.

Na výběr jsou dvě cestovní třídy, a to Economy a Business. Letenky pro ekonomickou třídu si lze zakoupit v několika tarifech:

Nejlevnější variantou je tarif Light, který zahrnuje pouze letenku s jedním příručním zavazadlem do hmotnosti 10 kg a rozměrů 55x40x25cm. Letenky v tomto tarifu nejsou stornovatelné, změnit se dají za poplatek 50€ a nezahrnují odbavené zavazadlo ani rezervaci místa (bude přiděleno náhodně při odbavení).

O něco výše se nachází varianta Smart, která oproti předchozí zahrnuje navíc jedno odbavené zavazadlo do 23Kg, rezervaci sedadla a možnost storna za poplatek 50€. Změna rezervace v tomto případě vyjde na 30€.

Nejvyšší variantou je poté tarif Flex, který opět zahnuje vše, jako předchozí, ale s možností změny i storna zdarma. Tento tarif ale často stojí i více než dvojnásobek obou předchozích variant, někdy se může tedy vyplatit nechat letenku raději propadnout, v případě že nemůžete letět.

Pokud se rozhodnete připlatit si za třídu Business, získáte možnost dvou odbavených zavazadel o hmotnosti 32Kg a dvou příručních zavazadel o hmotnosti 10Kg a rozměrech 55x40x25cm. Letenka zahrnuje bezplatné storno i změnym rezervaci sedadla, vyhrazenou přepážku pro odbavení a přístup do letištních salonků. Provedení samotné Business třídy záleží na konkrétním letadle. V některých se nachází klasická Business třída, v některých ale její “Evropská parodie” ve stylu klasické ekonomické třídy s vyblokovaným prostředním/krajním sedadlem.

Boeing 737-800
Zdroj: Belavia

Odbavení

Narozdíl od nízkonákladových společností, na které se zde zaměřujeme nejčastěji, Belavia nabízí možnost odbavení na letišti pro všechny cestující. Zároveň je ale možnost i online odbavení, kdy vše uděláte z domova, vytisknete si palubní vstupenku, a na letišti můžete zamířit přímo k letadlu, pokud nemáte zavazadla k odbavení. Na některých letištích je také možnost využít samoobslužných odbavovacích kiosků. Pro cestující v Business třídě bývá vyhrazená samostatná přepážka.

Embraer ERJ-175
Zdroj: Belavia

Zavazadla

Rozměry a počty zavazadel v jednotlivých tarifech jsme si probrali již u témata “Letenky“.

Téměř 30 let starý Boeing 737-300 ve speciálním laku World of Tanks
Zdroj: Belavia

Služby na palubě

Na palubě letadel této běloruské společnosti dostanete v ceně letenky také občerstvení v podobě sendviče a nápoje, a to i v ekonomické třídě. V business třídě se můžete těšit na plnohodnotné “vícechodové” jídlo.

Interiér Boeingu 737-800
Zdroj: Belavia

Úvodní obrázek – zdroj: belavia.by

A co vy? Letěli jste již s touto společností?

Podělte se v komentářích o vaše zkušenosti! 😉

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)