V této době, kdy není vůbec jednoduché se podívat do zahraničí, nastává ideální chvíle začít poznávat i místa v naší zemi, která jsou často mnohem blíže, než jsme si mysleli.

Jedním takovým je například Bílá Hora, která se nachází jen několik minut cesty MHD z centra Brna.

A co tady?

Ne, není tu obchoďák. Není tu ani WiFi.

Jedná se zkrátka o klidné místo, ideální na procházku nebo “kochání se” výhledem na město z vyhlídky. Pokud se ale přecejen řadíte spíše mezi aktivnější jedince, najdete zde i malé hřiště. Na několika místech zde najdete i ohniště, jak je to ale s jejich (legálním) využitím vám bohužel nepovím.

Jak se sem dostanu?

O tom, že by kdokoli do Brna kvůli několikahodinové návštěvě letěl letadlem, nebudou nejspíše uvažovat ani ti z nás, kterým byla nadělena poněkud větší dávka fantazie. Cestu z letiště tedy rovnou přeskočíme, a podíváme se na cestu ze dvou nejvýznamnějších vlakových, a dvou autobusových nádraží.

Hlavní nádraží / AN u Hotelu Grand

Hlavní vlakové nádraží a autobusové nádraží u hotelu Grand leží v samém centru Brna. Zastavují zde všechny vlaky včetně mezinárodních, v případě autobusů se jedná o nádraží využívané z většiny pouze společnostmi RegioJet a FlixBus.

Nejjednodušší variantou je využít tramvajové linky č. 8 (cílová zastávka Líšeň, Mifkova), která zastavuje přímo na zastávce před Hlavním nádražím, a dojet do zastávky Bělohorská. Po vystoupení stačí přejít koleje, a po nezpevněné cestě, procházející přímo kolem zastávky, se vydat nahoru.

Nádraží Židenice

Především v této době nemusí být vůbec špatným nápadem využít nádraží, kde se nezdržuje tak velké množství lidí na jednom místě. Jako vhodnou variantou se tedy jeví i nádraží Židenice, na kterém zastavují kromě regionálních spojů i dálkové vlaky RegioJetu. 

Z malého autobusového nádraží přímo před budovou odjíždí autobusová linka č. 55 (cílová zastávka Mariánské Údolí), kterou se dostanete opět na zastávku Bělohorská (pozor, zastávka je na znamení), stejně jako v případě tramvaje 8. Poté se opět stačí vydat přes silnici a nahoru po nezpevněné cestě procházející kolem zastávky.

Autobusové nádraží Zvonařka

Na autobusovém nádraží Zvonařka zastavuje řada regionálních spojů, ale i dálkových linek. Přímé spojení s naším cílem odtud nenajdeme. Nicméně, stačí projít skrz protilehlou budovu Galerie Vaňkovka, a jsme opět na Hlavním vlakovém nádraží. Dále již můžete pokračovat podle první části popisující cestu právě odtud.

Zajímavost: Nádraží Zvonařka je často nazýváno jako “Ostuda Brna”.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)