V. Británie
Rakousko
Švýcarsko

U2
EC
DS

EZY
EJU
EZS

316

Logo

Stát

IATA kód

ICAO kód

Flotila (ks)

Tentokrát se podíváme blíže na dalšího velkého hráče na evropském nebi. Je jím původem britská nízkonákladová společnost EasyJet.

EasyJet je nízkonákladová společnost založená roku 1995. Její hlavní základnou je londýnské letiště Luton. Pod EasyJet spadají také dvě dceřinné společnosti, a to EasyJet Europe se sídlem ve Vídni a EasyJet Switzerland se sídlem ve švýcarské Ženevě. Ke dnu vydání článků dopravce provozuje 316 letadel řady A320 od Airbusu. Další kusy má objednané.

Zdroj: EasyJet
Zdroj: EasyJet

Z letišť v České Republice navštěvují letadla EasyJetu pouze pražské letiště Václava Havla, odkud nabízí poměrně širokou nabídku destinací. Konkrétně se jedná o Amsterdam, Ženevu, Basijel, Milán, Neapol a několik letišť ve Velké Británii: Edinburgh, Manchester, Bristol a londýnská letiště Luton a Gatwick.

V dřívější době byly právě do Londýna nabízeny dokonce tři různé linky, a to na letiště Luton, Gatwick a Southend.

Jak již bylo zmíněno, EasyJet provozuje výhradně letadla řady A320 od Airbusu v celkovém počtu 319 kusů. Flotila se skládá z modelů o různých velikostech, konkrétně A319, A320 a A321, a to jak ve verzích Ceo, tak i modernizované variantě Neo.

Airbus A319
Zdroj: EasyJet

Letenky

EasyJet se řadí mezi tzv. low-cost, neboli nízkonákladové letecké společnosti. Zjednodušeně to znamená, že často lze sehnat letenky za velmi příznivé ceny, za jakékoli další služby včetně zavazadel či občerstvení je nutno si připlatit samostatně. S cenovými válkami, které vede například Ryanair a Wizz air s letenkami i pod 5€ se zde ale bohužel nesetkáme.

Na výběr je pouze jediná cestovní třída, zvolit lze ale z několika tarifů, které se liší v nabízených službách.

  • Standard – V ceně je pouze letenka s příručním zavazadlem o rozměrech 45 x 36 x 20 cm, a to včetně veškerých držadel a koleček.
  • Standard Plus – Oproti tarifu Standard tato varianta nabízí navíc možnost druhého příručního zavazadla o rozměrech 56 x 45 x 25 cm, přednostní nástup, samostatnou přepážku pro odbavení zavazadel (pouze, pokud máte odbavená) a sedadlo v přední části letadla.
  • Flexi – Oproti dvěma předchozím tarifům navíc obsahuje možnost odbaveného zavazadla o hmotnosti až 23kg, přesunutí letu o +/- 1 den, službu Fast Track a voucher o hodnotě 7,5Ł na občersvení na palubě.
Airbus A319
Zdroj: EasyJet

Odbavení

Jak je u nízkonákladových společností zvykem, i u EasyJetu je odbavení přímo na letišti zpoplatněno. Nejlepší variantou je odbavit se online pomocí webových stránek EasyJetu nebo mobilní aplikace. Palubní vstupenku je poté možno vytisknout nebo ji zobrazit přímo v mobilním telefonu prostřednictvím již zmíněné aplikace. Pokud cestujete s odbaveným zavazadlem, bude vám u přepážky odbaveno zdarma. Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, můžete zamířit rovnou k bezpečnostní kontrole a následně k letadlu.

Zdroj: EasyJet

Zavazadla

Zavazadla zahrnutá v jednotlivých tarifech jsme si již probrali v sekci letenky. Pokud si chcete přikoupit zavazadlo nad rámec jednotlivých tarifů, lze tak učinit ve správě rezervace na webu dopravce.

Větší příruční zavazadlo o rozměrech 56×45×25 cm vás přijde na 204Kč. Společnost tento typ zavazadla označuje jako “Hands Free”.

V případě odbavených zavazadel lze přikoupit možnost odbavených zavazadel o hmotnostech 15kg nebo 23kg. Cena se liší dle vybrané trasy a tarifu letenky. Dle dopravce se poplatek pohybuje cca. od 300Kč do 1500Kč za zavazadlo.

Airbus A320
Zdroj: EasyJet

Služby na palubě

V letadle je možno za poplatek zakoupit občerstvení a další předměty. Další služby jako WiFi, zábavní systém a podobně nejsou poskytovány.

Zdroj: EasyJet

A co vy? Letěli jste již s touto společností?

Podělte se v komentářích o vaše zkušenosti! 😉

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)