Cestování do zahraničí nebylo nikdy levnější než v několika posledních letech, a největší podíl na tom má nástup a obrovský růst nízkonákladových leteckých společností. Právě díky těmto společnostem se můžete často dostat po celé Evropě i za její hranice za cenu průměrného oběda ve fastfoodu. Ne vždy je to ale tak jednoduché. A dnes se podíváme, jak se k takovým cenám opravdu dostat.

Předem upozorňuji, že se v tomto článku nebudeme věnovat “hackům” jako skiplagging, fuel dumping a podobně. O tom zase někdy příště.

Buďte flexibilní

Asi nejdůležitější bod při hledání levných letenek. Buďte flexibilní. Pokud máte už předem daná data letů, budete potřebovat opravdu velké štěstí, aby nejlepší ceny padly právě na tyto dny. Při hledání letenek je dobré vždy kromě daného dne projít i lety v okolní dny. Levnější letenky bývají většinou od Pondělí do Čtvrtka, naopak na nejdražší můžete narazit především v Pátek a Neděli, případně ve dny kolem státních svátků a dalších nepracovních dnů.

Podívejte se na alternativní letiště

Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě

Stejně jako v případě data je výhodou určitá volnost při výběru letiště. Například pražskému letišti se ty nejlevnější letenky často vyhýbají. Jako ráj levných letenek ale můžeme nazvat například Vídeň, kde stále několik nízkonákladových společností soupeří o co nejnižší ceny a s tím spojené množství cestujících. 

Mezi další letiště se širší nabídkou levných letenek můžeme zařadit například vzdálenější Berlín, polský Krakov nebo Katovice. S velmi levnými letenkami především na Ukrajinu se můžeme setkat ale také v Pardubicích. 

Pokud se už rozhodnete pro volbu některého ze vzdálenějších letišť, vždy je samozřejmě dobré zjistit dostupnost a ceny dopravy z nich. V řadě případů nejsou totiž letiště spojeny s centrem klasickou veřejnou dopravou a je tak nutné využít některého ze soukromých dopravců poskytujících transfer většinou za ceny vyšší, než je samotná letenka. V některých případech ale není dostupná ani tato varianta a musíte se spolehnout na taxi nebo vlastní nohy.

Cenová válka ve Vídni už před pandemií Covidu dosáhla opravdu extrémní úrovně, například rakouské nízkonákladnové společnosti Level Europe, která nabízela letenky po Evropě i za 1€, velmi napomohla dostat se téměř k bankrotu. Po nástupu pandemie tak stačilo už jen málo, a hned v Březnu 2020 společnost uzemnila celou svoji flotilu a krátce poté vstoupila do insolvence.

Airbus A321 společnosti Level Europe
Foto: Olivier CABARET, CC BY 2.0
Boeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings v Praze

Nechte věci doma

Už při balení věcí je dobré si říci, jestli to vše opravdu potřebujete. Kromě sil vám může menší a lehčí zavazadlo ušetřit i značné částky na vašem účtu. Většina leteckých společností (nejen nízkonákladových) totiž nabízí nejlevnější tarify pouze s příručním zavazadlem (nejčastěji kolem 50x40x25cm). I přesto, že dodržování rozměrů zavazadel často nikdo nekontroluje, každý centimetr navíc vás může vyjít na částky mnohokrát převyšující cenu letenky. Stejně tak v případě, že si budete chtít přibalit odbavené zavazadlo. Pokud ale už předem víte, že vaše věci do daných rozměrů zkrátka nedostanete, objednejte si větší příruční nebo odbavené zavazadlo online na webu dopravce, kde jsou ceny výrazně nižší, než při platbě až na letišti u odbavovací přepážky či gatu.

Kombinujte více dopravců

Do každé destinace se bohužel nelze dostat přímým spojením a někdy je třeba volit lety s přestupem. V případě letů s klasickými leteckými společnostmi často lze koupit oba lety na jedné letence s tzv. garantovaným přestupem. Zkrátka, pokud má váš let zpoždění a díky tomu následující let nestihnete, dopravce je povinen zajistit náhradní let a případně i ubytování. Až na velmi ojedinělé výjimky se s tímto ale u nízkonákladových dopravců nesetkáte, a není tak důvod vyžadovat všechny lety na jednom “papíru”. Jako dobrá volba někdy tedy může vyjít kombinace více nízkonákladových společností. Je ale třeba si předem alespoň trochu zmapovat sítě jednotlivých dopravců a dávat pozor i na detaily. Různí dopravci někdy létají z různých letišť, kdy přesun mezi nimi často vyjde na větší částky než samotný let. 

Jako příklad můžeme uvést například Londýn, kde Ryanair, největší nízkonákladová společnost v Evropě létá především na letiště Stansted, zatímco se společností Wizzair se setkáme na letišti Luton. Další velký hráč na evropském nebi, Easyjet nabízí velké množství letu z letiště Gatwick. A nakonec, český dopravce Smartwings létá na “hlavní” letiště Heathrow. Z klasických leteckých společností se na linkách z Prahy objevuje také společnost British Airways, která kromě letů na Heathrow přidává na seznam další letiště, a to letiště City ležící přímo ve městě. A aby byl seznam kompletní, před vypuknutím pandemie Covidu byla na scéně i již neexistující společnost FlyBe s lety na letiště Southend vzdálené téměř 60km od centra Londýna. Zde se na linkách z Prahy krátce objevoval také již zmíněný Easyjet.*

Kromě toho je třeba při přestupu myslet i na případná zavazadla, která je nutno vyzvednout a znovu odbavit. Až do vašeho cíle mohou mířit přímo pouze za podmínky, že máte všechny lety v jedné letence a na všechny lety se odbavujete už na letišti, kde jste započali cestu.

Airbus A321neo společnosti Easyjet Europe v Praze

Nakupujte ve správný čas

Cena letenek nezáleží pouze na společnosti a vybrané trase, ale i na času jejich nákupu. Hlavním faktorem ovlivňujícím jejich cenu je doba do odletu a obsazenost spoje. Čím obsazenější let je, tím dražší jsou letenky. Pokud například zbývá do odletu už jen několik dnů a spoj je spíše prázdný, letenky často můžete pořídit až za směšné částky. 

Jako příklad si můžeme uvést například spoj Ryanairu mezi Prahou a Budapeští. Při naší poslední návštěvě Maďarska jsme letenky pořizovali přibližně týden předem a let byl zaplněný přibližně z poloviny. Letenka v základním tarifu vyšla na 129Kč za osobu. Naopak v době fotbalového zápasu EURO mezi ČR a Nizozemím, který se konal v Budapešti, ubývala místa velmi rychle a bylo dokonce nasazeno další letadlo. V té době se ceny za jednosměrnou letenku vyhouply až k částce kolem 15 000Kč.

Online je to levnější...

O tom, že se letenky vyplatí rezervovat online není asi nutno diskutovat. Tento odstavec se nebude věnovat přímo ceně samotné letenky, ale tomu, jak předejít neplánovaným dalším výdajům. Téměř všechny evropské nízkonákladové společnosti umožňují odbavení na letišti pouze za poplatek, který často může převyšovat i samotnou cenu letenky. Například u společnosti Ryanair, největšího nízkonákladového dopravce v Evropě, vás odbavení na letišti vyjde na částku 55€, tedy přibližně 1400Kč. Přitom odbavení předem je snadné. Stačí k tomu mobilní telefon/počítač a funkční připojení k internetu. Po zadání kódu rezervace nebo přihlášení k účtu na webu dopravce se poté můžete jednoduše odbavit online. Palubní vstupenky si poté můžete vytisknout nebo zobrazit v mobilní aplikaci dané letecké společnosti. Musí se ale jednat o aplikaci, zobrazený PDF dokument v mobilu nemusí být přijat.

Samozřejmě i v tomto případě se nachází výjimky. Například český dopravce Smartwings umožňuje zdarma i odbavení na letišti. Pokud dané letiště (např. Hurghada) nepřijímá online palubní vstupenky, poté je zpravidla odbavení na letišti zdarma pro cestující všech společností. Poslední výjimka se vztahuje k zobrazení palubních vstupenek v mobilní aplikaci. Některé letiště vyžadují pouze papírovou verzi palubní vstupenky. Před odletem si je tak musíte sami vytisknout. Takovým případem je například letiště na oblíbeném řeckém ostrově Santorini nebo na řadě letišť v Rusku.

Boeing 737-800 společnosti Ryanair v Praze

Používejte anonymní režim

Možná si říkáte, jaký vliv může mít anonymní režim v prohlížeči vliv na cenu vašich letenek. Někdy může být ale opravdu velký. Na vině jsou tzv. soubory cookies, které se při prohlížení ukládají do počítače a stránky díky nim dokáží dobře poznat, že si určitou nabídku prohlížíte již po několikáté. A protože stejnou nabídku vícekrát si obvykle prohlíží někdo, kdo je rozhodnutý letenku koupit, systém automaticky navýší cenu. Anonymní režim v internetovém prohlížeči ale soubory cookies neukládá, nebo je po zavření okna odstraní – při dalším otevření se tedy vše chová jako při první návštěvě. Například u prohlížečů Opera či Chrome otevřete anonymní/soukromé okno klávesami Ctrl+Shift+N.

Nakupujte přes VPN

O VPN jste pravděpodobně už slyšeli, ať už ve spojení s nákupem letenek nebo jinde na internetu. VPN znamená Virtual Private Network, neboli Virtuální privátní síť. Její primárním účelem je získání anonymity a zvýšení bezpečnosti při procházení internetu. S tím je také spojena možnost zvolit si IP adresu téměř ze kterékoli části světa. A právě tuto funkci lze dobře využít při nákupu letenek. 

Řada leteckých společností totiž mimo jiné mění ceny i na základě vašeho umístění. Zjednodušeně řečeno, letenku na ten samý let, ve stejném tarifu a se stejnými službami koupíte levněji na Ukrajině než například v Německu. Stačí se tedy jednoduše připojit na VPN například s Ukrajinskou IP adresou a pro všechny internetové služby, včetně rezervačních stránek společností, se budete jevit jako zákazník z Ukrajiny a získáte tak lepší ceny. 

Mezi nejlepší software pro VPN patří jednoznačně NordVPN, ze služeb zdarma je možno zvolit například Softether VPN. Značně omezenou verzi lze najít zabudovanou i přímo v některých internetových prohlížečích, například Opera umožňuje zapnout VPN při spuštění anonymního režimu. Vybrat si můžete ale pouze kontinent, nikoli samotnou zemi, za kterou se připojíte. Nutné je poznamenat, že bezplatné VPN služby nejsou zdaleka tak spolehlivé, rychlé a bezpečné jako jejich zpoplatněné alternativy. Na závěr, pokud byste měli jisté pochybnosti, využívání VPN je zcela legální.

Airbus A320neo turecké nízkonákladové společnosti Pegasus Airlines v Praze

Rychle se rozhodujte

Pokud najdete opravdu výhodné letenky, často je nutné se rozhodnout v nejlepším případě okamžitě. Pokud se na stránky vrátíte i o pouhý den později, vše už může být opět zcela jinak. V případě, že tedy najdete opravdu výhodnou nabídku, nejlepší volbou je letenky okamžitě zarezervovat. 

Některé společnosti nabízí také tzv. fare lock, kdy si můžete za určitý poplatek “uzamknout” ceny na dané časové období. Například společnost Wizz air si za tuto službu účtuje u základního tarifu poplatek 3€ na dobu 48h. Zpravidla se tedy tato možnost vyplatí pouze za podmínky, že je určitá nabídka opravdu výhodná oproti ostatním, ale před samotnou rezervací se potřebujete například ještě dohodnout s ostatními spolucestujícími. Poplatek za službu je nevratný.

Využívejte pouze oficiální stránky dopravců

Využívání pouze oficiálních stránek dopravců k rezervaci letenek pravděpodobně při nákupu příliš velké částky neušetří, pokud ale nastane jakákoli změna či zrušení letu, právě tato zdánlivě nedůležitá volba vám může ušetřit nejen mnoho starostí, ale i peněz. Pokud ke změně nebo zrušení dojde a máte letenky zakoupené přímo u dopravce, automaticky vám přijde do e-mailu upozornění a rozpis možností, které máte. Jedná se většinou o možnost přerezervování letu, vrácení peněz formou voucheru/kreditu na další lety nebo vrácení peněz zpět na účet. Například společnost Wizzair při volbě vrácení peněz ve formě kreditu na další let vrací dokonce 120% původní ceny letenky. Pokud máte letenky zakoupené přes dalšího prostředníka, nejen že se zvyšuje doba vyřízení, ale také je mnohem vyšší riziko zamítnutí žádosti leteckou společností.

Opět přidávám jednu vlastní zkušenost. Letenky do Srbska a zpět, jedním směrem zakoupené na oficiálním webu Wizzairu, ve druhém směru zarezervované přes portál Kiwi.com. Oba lety ale byly změněny tak, že nakonec padla volba na jejich storno. Peníze za letenku z webu dopravce a 20% navíc byly ještě ten samý den připsány na účet u letecké společnosti pro rezervaci dalších letů. Řešení storna u Kiwi.com probíhá v době vydání článku již druhým měsícem, stále bez jakéhokoli výsledku a se stále snižující se nadějí na jakýkoli další pokrok.

Plaťte ve výchozí měně

Většina leteckých společností uvádí ceny letů v měně státu, ve kterém daný let začíná. Někdy si ale můžete cenu letenek převést do vaší měny a v té je také zaplatit. Ve většině případů je kurz mnohem méně výhodný než ten, který nabízí samotná banka, i když stránky dopravce tvrdí opak. Pokud tedy nemáte platby v jiných měnách bankou zpoplatněné, vždy plaťte ve výchozí měně. To mimochodem platí i kdekoli jinde v zahraničí, nejen při nákupu letenek.

Nástup do letadel nízkonákladových společností probíhá většinou přímo z plochy letiště... ve Vídni...
...v Budapešti...
...nebo třeba v Eindhovenu.

*Některé vypsané linky nemusí být díky značným omezením cestování aktuálně v provozu. 

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)