Konečně nastal čas, kdy už je opět možné se poměrně jednoduše dostat do řady zemí po Evropě, a tak by přece byla velká škoda toho nevyužít. Dokud to ještě jde. A tak nebylo potřeba dlouhého přemýšlení, a do mailu mi přistály letenky do Bukurešti, hlavního města Rumunska.

Tentokrát naše cesta začala na autobusovém nádraží u hotelu Grand v Brně, v poněkud nepříjemný čas, 2:20 ráno. Právě tou dobou totiž odjíždí spoj společnosti Gepard Express přímo na letiště Schwechat ve Vídni. Cesta trvá přibližně 1,5 hodiny a vyjde na částku 390Kč. Pokud byste čekali klasický autobus, můžete být při čekání na nádraží lehce zaraženi, Gepard Express provozuje pouze malé dodávky pro 8 cestujících. Narozdíl od konkurence vás ale na letiště dopraví v téměř jakoukoli denní i noční dobu.

Minibus společnosti Gepard Express před terminálem 3 na letišti Schwechat ve Vídni.
Airbus A321-200 společnosti Wizz Air ve Vídni

O 3 hodiny později, po průchodu bezpečnostní a pasovou kontrolou (obojí zabralo max. 15 minut), na nás již čekal přistavený růžový Airbus společnosti Wizz Air připravený k cestě do Bukurešti. Cesta zabrala opět přibližně 1,5 hodiny a vyšla na částku 10€ (kolem 260Kč). V ceně letenky je zahrnuto pouze příruční zavazadlo a žádné další služby. Let proběhl zcela hladce a bez problémů, do cíle jsme dorazili o 15 minut před plánovaným příletem.

Po přistání v Bukurešti proběhla pouze rychlá pasová kontrola, i s čekáním ve frontě celý průchod neveřejnou částí letiště netrval více než 5 minut.

Pro vstup do Rumunska (minimálně z většiny zemí v EU) nyní nepotřebujete žádné testy ani očkování na Covid 19, jediným požadavkem je vyplněný příjezdový formulář. Realita je ale taková, že při každé kontrole na letišti jsem s občanským průkazem odevzdával právě i vyplněný formulář, vůbec nikoho ale prakticky nezajímal.

Vyrážíme do města!

Nejjednodušším způsobem dopravy do města je autobus, který vás dopraví do samotného centra města. Autobusová zastávka se nachází ve spodním patře příletové části terminálu, zde si také můžete zakoupit jízdenku v automatu, nebo ve stánku. Automat je možno přepnout do angličtiny, samozřejmostí je i možnost platby kartou. Jízdenky se nahrávají na čipovou kartu, kterou automaticky dostanete při prvním zakoupení jízdenky, poté si můžete případné další jízdy dobíjet již na kartu, kterou máte. Na kartu lze zakoupit minimálně 2 jízdy (platí pro jednu osobu), celkově vyjde čipová karta se dvěma nahranými jízdami na 8,5Lei (cca. 44Kč). Při nástupu je třeba kartu s nahranou jízdenkou přiložit ke čtečce v autobusu.

Z letiště se poté můžete vydat autobusovými linkami 780, 783 a 784. Linka 780 míří ke vlakovému nádraží Gara de Nord, linky 783 a 784 končí na zastávce Piața Unirii nedaleko budovy parlamentu. Po cestě také zastavují například u Vítězného oblouku.

Doba jízdy závisí především na provozu, který bývá především ve špičkách dosti silný, a spoje nabírají často zpoždění. V našem případě trvala cesta linkou 784 na konečnou zastávku kolem hodiny (podle jízdního řádu běžně 45 minut).

Prakticky ihned u autobusové zastávky Piața Unirii, která je konečnou zastávkou autobusů 783 a 784 z letiště najdeme park, ale především rozsáhlé fontány, které následně pokračují celou třídou až k paláci parlamentu. Kromě úchvatné podívané (především večer, kdy jsou fontány osvětlené) se zde nabízí řada míst k posezení, odpočinutí, ale také osvěžení.

Odtud jsme se již zmíněnou třídou vydali k jedné z dominant Bukurešti, a to Paláci Parlamentu. Tato budova také drží jedno zajímavé prvenství. S více než 700 000 tunami se jedná o nejtěžší budovu na světě. Celá budova ukrývá neuvěřitelných 1100 pokojů, přičemž je ale většina prázdných. Součástí budovy je dokonce i nukleární bunkr, se kterým jsou v podzemí spojené vládní budovy vzdálené i 20km.

Zaujaly vás takovéto zcela nedůležité, ale zajímavé informace? Přihodíme na konec ještě jednu… Vytápění této budovy vyjde v přepočtu na téměř 130 milionů Kč za rok.

Součástí paláce je i muzeum, v jeho okolí můžeme poté nalézt několik parků. Za palácem se také nachází stále rozestavěná katedrála spásy lidu.

Odtud jsme pokračovali zpět na náměstí Piața Unirii, kde jsme naši výpravu po Bukurešti započali. Pokud vám na tuto cestu zůstane přebytečný rozpočet, vřele doporučuji cestou navštívit restauraci Haute Pepper ležící naproti Paláci Parlamentu. Jednoznačně se neřadí mezi nejlevnější, svých peněz ale zde určitě litovat nebudete. Pokud přece jen upřednostňujete něco levnějšího, na samotném náměstí se nachází obchodní centrum Unirea, kde najdete všem dobře známé KFC a McDonalds.

Odtud jsme se vydali směrem na sever s jediným cílem.

Z Bukurešti neodjedeme, dokud neuvidíme alespoň Vítězný oblouk.

Samozřejmě jsme ale kvůli tomu nevynechali vše ostatní… a tak se další zastávkou stalo náměstí Piața Universității

Na tomto náměstí můžeme najít hned několik významnějších míst. Právě zde se nachází rumunské Národní divadlo pocházející z 80. let 20. století a rekonstruované jen před několika lety, roku 2014. Dále zde narazíme na hotel Intercontinental, patřící mezi nejvyšší budovy v Bukurešti. Na své si ale přijdou i milovníci umění, především soch. Najdeme zde hned čtyři sochy – Ion Heliade Rădulescu, Michael the Brave, Gheorghe Lazăr a Spiru Haret. 

Pokud byste kdokoli znali český překlad či skloňování těchto jmen, ozvěte se nám, prosím 😉

Konečně jsme dosáhli našeho vysněného cíle. Možná si teď říkáte, že Vítězný oblouk je přece v Paříži. Ne nadarmo se ale Bukurešť někdy nazývá menší Paříží, a to nejen díky Vítěznému oblouku, který nalezneme i zde. Nachází se na náměstí Piața Arcul de Triumf uprostřed kruhového objezdu, na kterém se přímo nachází i autobusová zastávka autobusů 783/784 na (a z) letiště. Hned vedle se nachází obrovský park s jezerem a řadou restaurací či kaváren nebo například ruským kolem.

Dnes jsme si zmínili několik nejvýznamnějších památek a turistických cílů v Bukurešti. Příště si povíme o některých méně známých místech, o kterých vám pravděpodobně žádný oficiální zdroj vyprávět nebude, ale při cestě kolem určitě stojí za navštívení.

S blížícím se večerem jsme opět zamířili “expresním” spojem 783 na letiště. Autobus byl na příjezdu opět asi 20 minut opožděný díky kolonám na silnici směrem na letiště. Na samotném letišti autobus zastavuje přímo před odletovou halou, kde k odbavovacím přepážkám chybí už pouze několik metrů. Na autobus můžete využít stejnou jízdenku, kterou jste využili na cestu do města, jelikož, jak už jsme si řekli dříve, jízdenku lze zakoupit minimálně na dvě jízdy.

Letiště Bukurešť Otopeni
Boeing 737-800 společnosti Blue Air po příletu do Vídně

Pro cestu zpět do Vídně jsme tentokrát nezvolili žádnou z obrovských evropských nízkonákladovek, ale rumunského dopravce Blue Air. Na letišti v Bukurešti byl vyžadován před nástupem platný test na Covid 19, i přesto, že v Rakousku není pro cestující pokračující do ČR vyžadován. Pokud byste přece plánovali v Rakousku zůstat, je třeba mít výsledek testu připravený i ke kontrole po příletu do Rakouska, jinak postačí jakákoli jízdenka z Rakouska dále.

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)