Co to vlastně je?

Outdoorovou hru Geocaching zná pravděpodobně téměř každý z vás. Kromě Geocachingu ale existuje i řada dalších. Jednou z nich je právě Munzee, o které si povíme více v tomto článku.

Princip hry je velmi jednoduchý. Jejím cílem je hledat QR kódy umístěné na nejrůznějších místech a následně je mobilem s nainstalovanou aplikací naskenovat. Za každý nalezený kód dostaneme určitý počet bodů, v závislosti na typu Munzee. Stejně tak lze body získávat i za zakládání nových, ale také za nalezení vlastních kódů ostatními hráči.

Předem upozorňuji, že tento článek není reklama a vše vychází pouze z vlastních zkušeností nebo veřejně dostupných informací.

Potřebné vybavení

Vše, co pro Munzee se vším všudy potřebujete.

Výhoda této hry je i v tom, že potřebujete pouze chytrý telefon s operačním systémem Android nebo iOS a s GPS. Pro využití všech funkcí je třeba navíc připojení k internetu, základní funkce načítání a vytváření nových Munzee lze používat i offline, nakonec je ale třeba se k internetu připojit pro synchronizaci aplikace s vaším herním profilem.

Pokud chcete Munzee i zakládat, vedle mobilního telefonu budete potřebovat ještě samotné kódy. Ty je možno vytisknout nebo zakoupit již předtištěné. Více o zakládání vlastních Munzee najdete níže.

Rozšíření u nás a ve světě

Asi si říkáte, že taková hra asi nebude příliš rozšířená, nejen ve světě, ale především u nás. Opak je ale pravdou. Na světě momentálně najdete více než 11 milionů umístěných Munzee, a to na všech kontinentech včetně Antarktidy.

I u nás, v České Republice je tato hra poměrně rozšířená, především ve větších městech. Například v Brně je aktuálně umístěných Munzee tolik, že při pokusu o otevření mapy centra na webových stránkách hry prohlížeč při načítání přestane odpovídat. Na mapě vpravo (nebo dole) můžete vidět mapu historického centra Brna. Většina zde umístěných Munzee je pouze virtuálních (více info o typech níže), i tak vám při pokusu “odlovit” všechny zde umístěné Munzee, zabere vám tato necelý kilometr dlouhá cesta možná i celý den. 

Na mapě vidíte historické centrum Brna. Tedy, spíše nevidíte....

Typy Munzee

V základu můžeme jednotlivé Munzee rozdělit na dvě skupiny. Fyzické a virtuální. 

Fyzické nalezneme v podobě QR kódů nalepených na daných místech. Získat je lze pouze jejich naskenováním fotoaparátem telefonu. Nejčastěji je naleznete nalepené například na zadní straně dopravních značek či billboardů, na kovovém rámu laviček nebo na lampách a el. sloupech. Doporučuji hledat především na předmětech s hladkým povrchem, právě tam totiž samolepka vydrží pravděpodobně nejdéle.

Virtuální Munzee můžeme zobrazit pouze v aplikaci a pro jejich získání stačí dojít na místo dané v aplikaci a kliknout na tlačítko “odlovit”. Většinou je najdete na místech, kde není možné/vhodné fyzický kód umisťovat, nachází se ale opravdu téměř všude.

Kromě těchto dvou základních kategorií se Munzee dělí ještě na řadu dalších, typů, za které lze získat větší množství bodů nebo herní odznaky. Těchto “prémiových” typů existuje opravdu mnoho, seznam všech můžete nalézt zde.

Vlastní Munzee

Stejně jako sbírat, můžeme si vytvářet i vlastní Munzee. Zde se ale už neobejdeme bez menší investice. Klasické, fyzické Munzee si jednoduše lze vygenerovat na webu ve svém profilu, poté je ale třeba vygenerované kódy vytisknout. Papír ani klasická papírová samolepka, kterou zvládne běžná tiskárna ale bude pravděpodobně už po prvním dešti zcela nepoužitelná. Pokud vlastníte laserovou tiskárnu, je možné pořídit samolepící fólie, na které si kódy jednoduše vytisknete. Druhou možností je si kódy uložit jako stránku v PDF formátu a navštívit nejbližší tiskárnu (někdy i copycentrum). Najít podnik, kde vám za přijatelnou cenu vytisknou i pouze jednu stránku ale nemusí být úplně jednoduché, velké množství firem se specializuje spíše na velké zakázky v řádech stovek či tisíců kusů.

V Brně mohu z vlastních zkušeností doporučit například firmu Tisk Luk v brněnském Juliánově. Jedna stránka tisku na samolepící matnou bílou folii zde vyjde na 25Kč. Rozsah cen za tyto služby je ale opravdu velký, například v nejmenované tiskárně v brněnském Králově Poli by stejná služba vyšla na částku přes 150Kč.

Ve chvíli, kdy máte již všechny své kódy připravené, můžete se vydat zakládat nové Munzee do reálného světa. Nejprve je nutné si v aplikaci zjistit, zda se už poblíž nějaký další kód nenachází. Minimální vzdálenost je cca. 45 metrů od vlastních Munzee a 15 metrů od Munzee ostatních hráčů. Poté stačí samolepku nalepit a naskenovat v aplikaci, která vás provede celým založením. Nastavit můžete název, popis (často se zde uvádí například nápověda nebo nějaký příběh k danému místu), doladit přesné umístění nebo změnit typ Munzee, pokud máte v účtu nahrané některé z prémiových Munzee. Prémiové Munzee můžete získat například účastí na některých akcích nebo zakoupením v Munzee obchodě.

Zaujala vás tato hra a plánujete ji také vyzkoušet, nebo už patříte mezi hráče, a máte další tipy nebo příběhy pro ostatní? Podělte se v komentářích! 😉

retro

Napsáno

David Černý

Řídím se taktikou "Prostě tu letenku kup, pak přemýšlej, jestli to byl dobrý nápad."

Dvaadvacetiletý blázen, který je schopný během 10 minut přijít s nápadem, zabalit a vyrazit na cestu přes půl světa (nebo spíše Evropy, zatím).
Také se dost zajímám o elektroniku, jak navrhování obvodů, tak vyrábění nebo opravování. Ani nad auty se neurazím ;)